CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Sprawdziłam dokładnie: przesadziłam 23.05, podlałam po tygodniu (+- 1 dzień) odrobiną wody. Roślina utraciła sztywność i "oklapła" na boki doniczki, liście są miękkie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jakiej wielkości były korzenie, jeśli były w miarę rozwinięte to powinnaś podlać większą ilością wody, zwłaszcza gdy to jest słoneczny i gorący parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Może brak im mikro i makroelementów?
Dawałaś nawóz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Po przesadzeniu nie nawozi się przez kilka tygodni :!:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zdecydowanie kwestia wody, wczoraj podlałam w ramach intuicyjnej pierwszej pomocy i już zdecydowanie odżył.
bialy20061
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 21 maja 2018, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

U mnie dziś w szczepkach zauważyłem dziwną rzecz ,a mianowicie na 1 ze szczepek pojawiły się śliczne białe korzonki zaś ta szczepka od samej góry lekko wyschła.
Zdjęcie postaram się dziś wrzucić po pracy.
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć,

Od około roku zaczęłam dostawać i zajmować się kaktusami, ale dopiero od tygodnia szukam, czytam na ich temat, bo jak się okazało - ich pielęgnacja wcale nie jest taka oczywista i łatwa.
Poniżej załączam zdjęcia i będę bardzo, bardzo wdzięczna za Wasze odpowiedzi na moje poniższe pytania!

Parapet (zachód, przy tak mocnym świetle jak ostatnio temperatura w pokoju w cieniu dochodzi do 26-27 stopni)

Obrazek

Obrazek
1 A - kładzie się a był pionowy, a teraz jest taki wygięty + ma takie zaschnięte fragmenty, ale rośnie
1 B - wszystko ok

Obrazek
1 C - taka biała pikseloza się na nim robi - czy to coś złego czy tylko oznaka, że rośnie?
2 A - wszystko raczej ok

Obrazek

Obrazek
3 A - rośnie, ale dolne liście się ususzają i opadają
3 B - chyba wszystko ok

Obrazek
3 C - rośnie jak szalony, jeden jest już bardzo wysoki, ale jego te boczne takie patyczki się tak dziwnie marszczą i czasami widać takie brązowienia - o co chodzi?

Obrazek
3 D - czarne plamy?
3 E - chyba wszystko z nim ok

Obrazek

Obrazek
4 A - lekkie plamki takie białe na pierwszym zdjęciu

Obrazek
4 B - nic a nic nie rośnie, wygląda identycznie jak na początku i jest taki lekko brązowy, coś z nim nie tak?


Blat kuchenny (północ i trochę światła z tego wczesnego wschodu)

Obrazek
5 A - jak stał w większym słońcu to rósł jak szalony - że jego 'liść' nie chciał się zawinąć w walec tylko tak na płasko ta góra się układała, w kuchni już lepiej - jest bardziej szczypiorkiem, ale nie wiem co oznacza ta plama?

Obrazek
5 B - niby wszystko z nim ok, ale nie wygląda świeżo i na dole jakby usycha?
5 C - ma takie jasne plamy, ale rośnie teraz fajnie


Pytania:
Które są zdrowe, a które nie?
Jakie mają schorzenia?
Które trzeba odseparować od siebie? Które mają szanse, a które nie?
Które muszą być osobno, a które mogą żyć razem (niezależnie od chorób, tylko od gatunku)?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1bnie jest ok - jest wyciągnięty - za mało słońca, pewnie był zimowany w temperaturze pokojowej, a powinien być w niskiej i na całkowicie sucho.
1c - normalne zjawisko.
3a j.w.
3c może się tak dziać wskutek niewłaściwego podlewania, warto przy okazji przesadzania stan korzeni.
3d to może być choroba grzybowa, trzeba je wyciąć i zobaczyć jak głęboko sięgają plamy - wskutek j.w. niewłaściwe podlewanie, podłoże, posadzenie do osłonki bez odpływu.
4b może to być efekt słabo rozwiniętego systemu korzeniowego albo niewłaściwego stanowiska - kaktusy preferują przede wszystkim w naszych warunkach klimatycznych południową wystawę.
5a uszkodzenie mechaniczne, czasami może tak wyglądać poparzenie słoneczne, ale ta sansevieria musiałaby stać w pełnym słońcu.
5b wygląda w porządku, posadź do właściwego podłoża, prawidłowo podlewaj, a powinno być ok.

Zasada sadzenia jest prosta, kaktusy z kaktusami, pozostałe sukulenty z sukulentami. Wyjątkiem wg mojego doświadczenia są sansewierie, je posadź ze sobą.
Doniczki powinny być jak najmniejsze i najlepiej możliwie ew płaskie. Kaktusy lepiej sadzić pojedynczo w typowe kwadratowe doniczki dostępne na allegro.
Generalnie nie wyglądają źle, po prostu potrzebują właściwej mieszanki - wątek znajdziesz w tej sekcji, właściwego podlewania - w okresie wegetacyjnym podlewamy obficie, ale przed kolejnym podlaniem podłoże powinno całkowicie przeschnąć, oraz maksimum słońca. W okresie jesienno-zimowym, za wyjątkiem sansewierii wszystkie powinny być zimowane praktycznie na sucho na zimnym stanowisku - między ok +5 - +10 stopni.

Podłoże: viewtopic.php?f=30&t=29595
Jak poprawnie przesadzić: viewtopic.php?f=30&t=21228
Jak dbać o kaktusy zimą:
viewtopic.php?f=30&t=8864&start=490
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Natalia, ja bym 1a odświeżyła. Ciachnij żyletką lub nożem do tapet tam gdzie się ta ładna kulka przewęża, zasyp ranę węglem drzewnym, może być z apteki, taki na brzuch, odłóż kaktusa do wyschnięcia rany na tydzień ( w cień), potem połóż na suchy żwirek, kaktus powinien puścić korzenie. Poczytaj tu na forum, wiele osób opisywało taką procedurę.
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Super, to bardzo pomocne - dziękuję!!! :)


--- 10 cze 2018, o 19:24 ----

A czy będzie dobrze jak przesadzę kaktusy teraz latem czy lepiej zaczekać i zrobić to zimą?
Czy jeżeli będą gdzieś chore lub suche korzenie to mam je odciąć i też wetrzeć węgiel drzewny i zrobić taką samą procedurę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

1. Ze względu na to, że Twoje wszystkie rośliny rosną nie tylko w nieprawidłowym pojemnikach oraz podłożu, przesadzenie teraz to podstawa.
2. Dokładnie tak. Po tej czynności czekasz dzień i dopiero wtedy wsadzasz do docelowej doniczki. Nie podlewasz przez tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
natalia_kaktusy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 cze 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

chciałabym się upewnić czy dobrze rozumiem.
Żeby odpowiednio przygotować podłoże pod kaktusy i sukulenty:

1. Zamawiam i przesadzam ziemie do kaktusów
3. Taka ziemia ma w sobie torf, którego nie chcę, czyli używam sitka z maxymalną średnicą dziurek 5mm?
4. Dodaje piasek - na ile gruby? jaka średnica kamyczków? - w stosunku 1:2
5. Do doniczki standardowej okrągłej, trochę większej niż kaktus na dno sypię 2 cm drenażu o średnicy 3-10mm i tak samo u góry

Piasek i żwir mogę wziąć z natury? Jeżeli oczyszczę wrzątkiem?

Proszę mnie skorygorwać, jeśli coś przeoczyłam!

6. Kiedy mam już posadzonego kaktusa / sukulenta czy od razu trzeba podlać go do podstawki? Jeżeli nie mam jeszcze wyczucia do podlewania to czy mogę nalać do podstawki dużo wody, a po godzinie wylać to czego kaktus nie chciał?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18665
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przecież zadałaś już to pytanie w innym wątku... :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”