CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przecież preparaty nie są pod kątem określonych roślin, tylko chorób/szkodników. Stężenie zrób wg ulotki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzix123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 3 maja 2019, o 07:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Choroba u kaktusów?

Post »

Dzień dobry! To mój pierwszy post i moje pierwsze kaktusy, którymi się opiekuję. Zauważyłam dziwne sucho-żółtawe naloty na nich i pewnego rodzaju szarą "zgniliznę" na samej górze kaktusa. Jest on podlewany raz na 2-3 tygodnie i leży dwa metry od okna który jest skierowany na wschód. W pokoju panuje temperatura ok. 23 stopni celcjusza i jest on wietrzony raz dziennie. Czy mógłby mi ktoś pomóc w diagnozie? Zaczynam się bardzo niepokoić, że mogę go stracić a był to prezent.
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

2 metry od okna :?: :?: :?:
Kaktusy potrzebują południowego parapetu, ew. w ostateczności wschodniego najlepiej zewnętrznego w sezonie. Poczytaj tematy na stronie o wymaganiach kaktusów, podłoże, podlewanie, zimowanie.
Natomiast do dużego kaktusa wdała się infekcja grzybowa, uwzględniając miejsce (stożek wzrostu - czyli wierzchołek), może ciężko z niego coś być. Trzeba odciąć całą zmianę do zdrowej tkanki. W drugim średnim to samo. Miejsce cięcia posypać sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lumka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2019, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć!

Bardzo martwię się wyglądem mojego kaktuska, niestety nie jestem ekspertem w dziedzinie roślin, dlatego mam nadzieję, że mi pomożecie. Od pewnego czasu na moim nowym kaktusie pojawił się biały nalot widoczny na zdjęciu. Czy to jest jakaś grzybica ? ;:218 czy mam się czym martwić? Jak tak to czym to zwalczyć?
Obrazek[/URL]
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To pąk, będą kwiatki (Notocactus submammulosus).
Powodów do obaw nie ma.

Pozdrawiam,
Artur
Lumka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2019, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ooooh ;:167 Ale się cieszę:)) dziękuję!
duszek11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 lis 2012, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

choroba Adenium

Post »

Hej! mam problem z moim adenium. Od kilku lat mam 4 drzewka i nie było nigdy problemów. Teraz na jednym pojawił się taki dziwny lepki nalot od spodu liści. Reszta przez to traci liście (powoli robią się żółte i odpadają). A parapet mam cały lepki od tego.
Pomocy!


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: choroba Adenium

Post »

To niestety tarczniki, trudne do zwalczenia szkodniki. Jak tu trochę poszperasz ma forum (wyszukiwarka), to z pewnością znajdziesz, jak się z nimi rozprawić. Wiele preparatów zostało wycofanych ze sprzedaży, a co teraz jest dostępne, to nie wiem, na szczęście od dawna tarczników nie mam.
cactus habitat
200p
200p
Posty: 313
Od: 25 cze 2017, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kilka moich kaktusów ma wełnowce. W zimie zauważyłem, płukałem w wodzie z płynem do mycia naczyń, ale widzę że w korzeniach już zdążyły się zagościć. Kupiłem Polysect, ale nie wiem kiedy zaatakować. Zmieniłem chorym kaktusom ziemię, ale na pewno wełnowce gdzieś się ukryły. Czy uważacie że można od razu je podlać Polysectem, czy lepiej samą wodą albo nawozem, a dopiero później chemią ?
Pozdrawiam,
Sławek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Jeśli masz wełnowce w korzeniach to bezwzględnie trzeba podlać chemią. Płyn do mycia naczyń nie zwalczy wełnowców.
Teoretycznie nie wiem czy lepiej nie byłoby wyciągnąć z doniczek, usunąć całkowicie stare podłoże, wypłukać korzenie pod bieżącą wodą i dopiero wtedy wymoczyć w preparacie. Po odczekaniu, żeby korzenie obeschły, posadzić do nowego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Evenness
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2019, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, jestem tutaj nowa. Mam problem z gruboszem ognistym. Mam go od około 1,5 miesiąca, od razu posadziłam go do tej doniczki, niestety nie miałam mniejszej. Okno od strony południowej, ziemia do kaktusów, podlewany jak zupełnie przeschnie, zazwyczaj co 1,5 tygodnia. Rośnie jak szalony ale niestety odbiega wyglądem od wygooglowanych gruboszy i przede wszystkim - skąd te czarne końcówki liści? Pomocy!

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Co to jest na oknie? Firanka?
Grubosze potrzebują bezpośredniego słońca. Wystaw na zewnątrz po uprzedniej około 2 tygodniowej aklimatyzacji.
Pamiętaj, że zimą musisz zapewnić chłodne stanowisko inaczej bardzo szybko się wyciągnie.
Nie sadzimy też do samej ziemi, nawet do sukulentów, ale do mieszanki ziemi i rozluźniacza w proporcji około 1:1.
Czarne końcówki mogą świadczyć o wcześniejszym przelaniu - wskutek nieprawidłowego podłoża i podlewania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
GrzegorzZielarz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 cze 2016, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Witam serdecznie,

na kilku moich Echinopsis i jednej mamillari pojawiły się takie o dziwne zmiany:

https://drive.google.com/file/d/1-7piOo ... sp=sharing

Dodam że nie na wszystkich co mnie dziwi bo warunki mają takie same, a i zimowały razem.

Mnie wydaje się ze to poparzenie, ale czy moje przypuszczenia są słuszne?

Pomocy :(
Jeszcze będzie ze mnie znawca :)!

Moje kaktusy - Kujaki Grzesia
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”