CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Ale jak to? Mam okrągłą dobę wypiek i parapety w pełnym słońcu. Dodatkowo im się tak zrobiło właśnie po spa na parapetach zewnętrznych,bo stwierdziłam ,że jeszcze im słoneczka dodam. Opaliłam je wtedy na brązowo :oops: i teraz stoją zwyczajnie na parapecie w jednym ze słonecznych okien (w sumie jak słońce zaczyna świecić rano to kończy ok 16-17). Dalej to jest mało?

Wcześniej były normalne... okrągłe.

(foto z wiosny)
Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Nie nawoziłaś ich nawozem z azotem? Okna na którą stronę świata masz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Albo podłoże zbyt żyzne - za dużo ziemi w mieszance.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusy maja wszelkie objawy niedoboru światła. Może rosną w cieniu innych roślin, może szyby są zbyt grube, może jeszcze coś innego blokuje dostęp słonka. Tak czy inaczej mają za ciemno.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Fl00rek
100p
100p
Posty: 145
Od: 17 lip 2014, o 11:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Możliwe że w okresie zimowym temperatura otoczenia była zbyt wysoka plus wilgotne podłoże i efekt jest taki jaki widać na fotkach.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Hmmmm.... w zimie to i owszem, bo mam problem z zimowym ogarnięciem klimatu mojego mieszkania .Ale jak tak sięgnąć wstecz to one na wiosnę jeszcze były normalne. To się zaczęło na wiosnę jak je wystawiłam na parapety zewnętrzne.
Co do okien to południowe, mam naprawdę mnóstwo słońca, zaczyna się od 7 a kończy gdzieś koło 17 ,więc jestem z lekka zaskoczona tym co napisał Tomek o braku światła (właściwie co znaczy "wszystkie objawy"? , coś jeszcze po nich widać?) . Są najbliżej szyby w oknie w którym słońce operuje najdłużej, praktycznie przy samej szybie na lekkim podniesieniu, więc nic ich nie zasłania, a większe roślinki rosną z tyłu ( i staram się żeby nic z nimi się nie stykało,bo obok mam jeszcze innego kaktusa, który lubi sobie chwycić jakiś delikatny listek i go potarmosić). Moje kwiaty też wędrują sobie na zewnątrz na kąpiele słoneczne, choć ostatnio słońce wydaje mi się za ostre.
Jeśli chodzi o nawóz to nic nie używałam, ziemia jest do sukulentów i tak rosną od początku.

W każdym razie, w układach takich jak piszecie to co teraz powinnam zrobić?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Twój opis sugeruje, że światła powinno być pod dostatkiem jednak wygląd roślin sugeruje coś innego.

Oznaki niedoboru światła to:
1. Wyciągnięty ku gorze wzrost.
2. Przewężenie pędu.
3. Jasna barwa skórki.
4. Brak lub bardzo słabe ciernie.

Co zrobić? Zapewnić roślinom więcej światła zarówno rozproszonego jak i bezpośredniego słońca.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Skoro słońca mają dużo, to pewnie jednak (jak pisał Norbert) podłoże nieodpowiednie, nawet jeśli nazywa ziemią do sukulentów. Co konkretnie mają w podłożu? I jak często je podlewasz?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Rośliny mają symptomy braku słońca a nie złego podłoża. To nie problem braku składników odżywczych. Chyba, że zostały potraktowane jakąś chemią, np. hormonami.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Wiem Tomku, ale z tego co Foxowa pisała wynika, że słońca wydają się mieć odpowiednio dużo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tylko, że szyba zatrzymuje część promieniowania słonecznego. Myślę, że gdyby rosły od wiosny do jesieni cały czas na zewnątrz mogłyby inaczej wyglądać.
Oczywiście dalej nie wiemy, w jakim konkretnie rosną podłożu, bo jeśli w samej ziemi do sukulentów, bez dodatku żwirku, wtedy podłoże będzie zbyt żyzne, co też ma wpływ na pokrój kaktusów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zamiast stawiać założenie pt 'oczywiście',pozwól,że ja odpowiem. :roll:

Prawdę m?wiąc to chyba nie widziałam ziemi do sukulent?w bez żwirku i moja o dziwo też go miała..

Jest dość 'przepływowa' jak o to chodzi i taka na sucho.
Ziemi jest tam niewiele,była czarna,raczej sypka, przemieszana z piaskiem,do tego z (chyba)perlitem,a ja dodałam im jeszcze keramzyti na dno i piasku na wierzch.
Chemią traktowane żadną nie były.
Jasnej sk?rki na żywo też nie mają jakoś specjalnie,no chyba że się mylę.

Co do podlewania nie sprecyzuję tego jak często,bo to zależy od warunk?w. Raz na jakiś czas podlewam jak widzę że jest taka potrzeba. Teraz latem trochę częściej,bo słońce ostro praży a woda przez doniczkę łatwo się przelewa.
Kąpiele słoneczne biorą,ale po tym przypaleniu uważam. Nie miałabym nic przeciwko żeby sobie stały na zewnątrz,ale jak brązowieją to raczej nie jest to rozsądne. Jedynie zaliczają wędr?wki jak uznaję że już mogą.
Tak to uważam ich stanowisko za dobrze naświetlone - szczeg?lnie,że tam rosły też warzywka i miały się całkiem nieźle.

Ja to sobie na początku tłumaczyłam tak że jak je tak spaliłam na brązowo to może im umarła g?ra,a teraz jak odrosły to wr?ciły do normalnej szerokości ( bo to taki trochę kształt klepsydry). Zastanawiam się na ile m?j wymysł m?głby być uzasadniony...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zmiana koloru skórki to rzecz całkowicie naturalna, zwłaszcza u sukulentów w tym kaktusów. Oczywiście nie można od razu wystawić na słońce tylko stopniowo przyzwyczaić, zwłaszcza a przede wszystkim na stanowisku południowym (bo można faktycznie spalić). Ale po aklimatyzacji mogą spokojnie stać aż do jesieni. W okresie jesienno-zimowym wracają zwykle do zielonego koloru.
Co do podłoża, no właśnie w tym kupowanym w sklepie do sukulentów jest tylko niewiele piasku/żwirku. Dziwne, ale w takiej postaci sprzedają w handlu.
Czyli jeśli w Twoim podłożu samej ziemi jest mało, a nie podlewasz za często, wtedy pozostaje opcja o której pisał Tomek (Blabla), że za mało słońca. Niemniej jednak trochę dziwne że taka deformacja wystąpiła na południowej wystawie. Czy szyba może być aż takim winowajcą? U mnie na wschodnim wewnętrznym parapecie, na którym trzymam parę melokaktusów, nie deformują się, a przecież mam mniej słońca od Ciebie.
Ciekawa zagadka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”