CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Przesadzić, sprawdzić korzenie, do wiosny nie podlewać, postawić w chłodnym miejscu.
Podłoże, mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok 1:3 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Blackoliwka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2017, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Hej, jestem tu nowa i jeszcze nieporadnie korzystam z forum. Do napisania zmusił mnie.moj kochany kaktus. Nagle moje ciemnozielone kulki zaczęły się wydłużać na końcach w jasne stożki. Dlaczego? Co robię zle? Chce moje piękne ciemne kule z powrotem. Podlewam raz na miesiąc, mam go od około dwóch, kupiony w sklepie ogrodniczym. Help!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Kaktusy wymagają zimowania w niskiej temperaturze ok. +5 - +10 stopni i zero wody, aż do wiosny. W okresie jesienno-zimowym powinien przejść okres spoczynku, ten dalej rośnie wyciągając się z braku słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Blackoliwka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lis 2017, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Czyli niska temperatura i więcej słońca powinny pomoc? Pozdrawiam i serdecznie dziekuje
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak, więcej światła oraz niższa temperatura powinny pomóc ale w tej chwili możesz zapewnić tylko to drugie. Obecnie słonka u nas jest za mało, by kaktusy zdrowo rosły. Zatem jedynie obniżenie temperatury do poziomu 5-10*C może pomóc. Kaktus powinien być także o tej porze roku dobrze przesuszony. Od września nie powinien być podlewany, by zimować bez nadmiaru wody w pędach.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Wielka Stopa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lis 2017, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sukulent - gnijący korzeń

Post »

Mam od 16-17 lat roślinę przypominającą wilczomlecz trójżebrowy - tyle że płaską.
Wyrosła z małego, centymetrowego listka - teraz była zbyt obficie podlewana i korzeń zaczął gnić:
Obrazek
Jak widać - odciąłem ją, nie zaczekałem aż rana zaschnie - przemieszałem ziemię mokrą z suchą i wsadziłem do małej doniczki:
Obrazek
Dodatkowo urwałem kilka odrostów i zrobiłem to samo.

Uda się uratować tego sukulenta?


Ponadto - uciąłem całą galązkę grubosza - nieco zasuszyłęm rankę przez kilak godzin i wsadziłem - przy okazji - jest szansa że się przyjmie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Podłoże do wymiany - przesadź jeszcze raz do mieszanki ziemi do sukulentów - suchej! i żwirku w proporcji 1:1 - 1:2. Nie podlewaj przez tydzień, a następnie do wiosny sporadycznie. Znajdź najlepiej jasne chłodne stanowisko.
Po odcięciu, rany powinny przeschnąć przynajmniej dobę...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Cześć,
niedawno przygarnęłam z domu rodzinnego zapomnianego wilczomlecza trójżebrowego (jeżeli dobrze zidentyfikowałam). Wcześniej stał na łazienkowym parapecie i był sporadycznie podlewany. Dotychczas nie miałam roślin w mieszkaniu, więc mam kilka laickich pytań :-D
1. Niepokoją mnie brązowe plamki i ogólnie "szczupłość" łodyg. Mogę mu jakoś pomóc?
2. Planuję go przesadzić na wiosnę, bo wydaje mi się, że ma trochę za ciasną doniczkę, ale wyczytałam, że lepiej jak najdłużej się wstrzymać, jaka jest Wasza opinia?
3. Czy powinnam przycinać te małe pędy?
4. Niepokoi mnie też, że na zimę lepiej trzymać go w zimnym miejscu - moje mieszkanie jest dość ciepłe, czy to duży problem?
5. Czy powinnam go "związać", żeby się tak nie rozłaził na boki? Boję się, że może się złamać :)
6. I na koniec: czy mogę postawić go na komodzie w kącie pokoju czy lepiej żeby został na słonecznym parapecie?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Zacznę od końca od stanowiska, wilczomlecze potrzebują światła, więc ciemny kąt odpada, roleta też. Wysoka temperatura powietrza nie sprzyja zimowaniu sukulentów, dla tej odmiany wystarczy jak będzie około +15 stopni. Szczupłe łodygi biorą się właśnie z niedostatku światła i słońca.
Przesadzić, to zależy w czym jest posadzony, poza tym warto wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Lepiej bym przesadził do nowego podłoża mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1. Po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Plamki, jeśli są płaskie mogą być od przelania. W sezonie podlewamy wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże, w okresie jesienno-zimowym sporadycznie. Jeśli są wypukłe, mogą to być wtedy tarczniki.
Te poprzebarwiane łodygi, najmniejszą i drugą najcieńszą do usunięcia.
Co do związywania, to nie powinien się złamać, no chyba że ma słaby system korzeniowy, to wtedy warto związać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
merigold277
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dziękuję :)
Pomyślę o przestawieniu go na klatkę schodową w takim razie.
Plamki od przelania są całkiem prawdopodobne.
Łodygi do odcięcia rozumiem, że chodzi o te malutkie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Tak, te zmiany a szczególnie na tym najchudszym to najprawdopodobniej już oznaki choroby grzybowej. Dobrze by było więc go dodatkowo opryskać preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mironty
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 29 lis 2017, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

Dzień dobry, lub dobry wieczór :D
Przychodze z prostym pytaniem - co się dzieje mojemu kaktusowi?
Ma takie jakby białe plamki? Inne ich nie mają. Kaktusy stoją na parapecie przy oknie północno-zachodnim ale mam je zamiar przemieścić na południowo-wschodnie (czy to dobra decyzja, żeby nie było że im zaszkodzi :( )

załączam zdjęcie "chorego" kaktusa
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.4

Post »

To jest Opuntia monacantha pewnie forma variegata, czyli pstra. One mają dwukolorowe ciałka. Zobacz w necie jak wyglądają i czy o takie plamy Ci chodzi. U mojej różnica między kolorami nie jest bardzo wyraźna.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”