Kaktusy w butelce

ODPOWIEDZ
random_name
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lis 2021, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kaktusy w butelce

Post »

Witam!
Kilka tygodniu temu otrzymałem szklaną butelkę zawierającą kilka rodzajów sukulentów. Niestety, już upływie 3 tygodni musiałem pozbyć się pierwszej roślinki z uwagi na jej praktycznie całkowity rozkład i zawilgocenie. Po tym incydencie kaktusy przestałem całkowicie podlewać, co moim zdaniem skutkuje obumieraniem małych roślinek w kształcie gwiazdki. Z drugiej jednak strony, liściasty sukulent zaczął tracić liście, nie wiem czy jest to spowodowane nadmiarem czy brakiem wody). Jestem absolutnym beztalenciem w kwestii hodowli, absolutnie każda wskazówka będzie na wagę złota.

Mam zatem kilka pytań:
- czy rośliny pokazane na zdjęciu mogą ze sobą koegzystować na niewielkiej powierzchni?
- jak często podlewać kaktusy? (opinie są najróżniejsze - od 2 x tydzień aż po 1 x kwartał)
- jeżeli podlewać to jaką ilością wody?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktusy w butelce

Post »

Nic dziwnego, słoiki nie nadają się do uprawy sukulentów.
Przede wszystkim wywalić słoik i posadzić rośliny do osobnych małych doniczek z odpływem. Doniczki stawiasz na podstawce.
Podłoże musi być bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:3 - 1:5. Do tego drenaż.
Po trzecie w kwestii podlewania i innych kwestii związanych z uprawą sukulentów mamy już wątki tutaj w sekcji.

Kaktusów w okresie jesienno-zimowym nie podlewamy w ogóle.
Pozostałe sukulenty w zależności od temperatury góra raz w miesiącu.
Podlewanie


Edit:
Kaktusy i sukulenty zimą
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
random_name
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lis 2021, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy w butelce

Post »

Cześć, dzięki za odpowiedź, podejrzewałem że właśnie tak będzie, ale do końca nie chciałem wierzyć że można sprzedawać w butelce takie rośliny, które całkowicie się do tego nie nadają. W weekend w takim razie czeka mnie przesadzanie.

Ostatnie pytanie: trochę szkoda mi wyrzucać butelkę, czy jest jakaś roślina której takie środowisko będzie niestraszne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kaktusy w butelce

Post »

Krótko, cięte albo sztuczne kwiatki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
random_name
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lis 2021, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusy w butelce

Post »

Dzięki, wszystkie rośliny przesadzone, dzbanek - do piwnicy ;) Czy mogę prosić o pomoc w identyfikacji ocalonych roślinek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”