Echeveria

Migotka35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

A mam jeszcze pytanie: czy zamiast żwirku mogę dać do ziemi drobno potłuczone kafelki ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Hmmm, szczerze mówiąc to pierwszy raz spotykam się z takim pytaniem.
Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzony żwirek kwarcowy, a nie jakieś płytki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Migotka35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Bo czytałam że można dodać potłuczoną cegłę albo np doniczkę ceramiczną i stąd moje pytanie :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Potłuczona cegła, to nie kafelki, inny materiał. :wink: Doświadczeni hodowcy kombinują z różnym podłożem, ale w przypadku amatora najlepszy będzie żwirek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Migotka35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 19 kwie 2021, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Dobrze, w takim razie jako amator nie będę kombinować i kupię żwirek. Dziękuję za odpowiedź :)
Nacho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2021, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Stożek wzrostu echeverii

Post »

Dzień dobry :)
Kilka dni temu zamówiłam moją wymarzoną echeverię rainbow, gdy przyszła, okazało się, że najmłodsze listki odpadły w transporcie. Czy roślina z czasem puści nowe listki i będzie rosnąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stożek wzrostu echeverii

Post »

To zależy czy po prostu odpadły same liście, czy został uszkodzony stożek wzrostu. Jeśli pierwsza opcja, to normalnie wypuści nowe. Jeśli to drugie, to powinna wypuścić nowe przyrosty, czyli się rozgałęzić w tym miejscu.

Przede wszystkim przesadź do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nacho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2021, o 06:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stożek wzrostu echeverii

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź - trochę mnie to uspokoiło. ;) Nie jestem w stanie stwierdzić, czy stożek wzrostu nie ucierpiał, ale będę czekać na to, co wydarzy się dalej. Echeverię już przesadziłam do odpowiedniej mieszanki.
Danahil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sie 2021, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eszweria zgnił korzeń

Post »

Chciałbym odratować eszwerię, której zgnił korzeń z powodu najpewniej przelania, co mogę zrobić? Odciąłem zgniłą część i nie wiem co dalej :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Nic trudnego. Odetnij powyżej zgnilizny, przekrój ma być jasny bez plam. Jak będą jakiekolwiek, tnij wyżej. Jak przekrój będzie jasny, miejsce cięcia obsyp sproszkowanym węglem (ale nie jest to konieczne).
Pozostaw do solidnego obeschnięcia, z dzień, dwa.
Przygotuj w międzyczasie mieszankę ziemi i żwirku w proporcji około 1:2 - 1:1, drenaż z keramzytu oraz małą doniczkę. Połóż sadzonkę na podłożu.
Do czasu ukorzenienia nie podlewasz, tylko delikatnie spryskujesz podłoże co jakiś czas.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Danahil
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sie 2021, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Dziękuję ;)
jules620
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lut 2022, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Echeveria

Post »

Hej! Moja echeveria traci listki i bardzo się wyciąga w górę. Jeszcze pół roku temu była śliczna i przy ziemi, teraz wygląda jak smutne drzewko. Podlewam rzadko, czasem dodam nawozu do kaktusów.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Echeveria

Post »

Cóż, typowe błędy uprawowe:

Po pierwsze, brak słońca i światła przy zbyt wysokiej temperaturze. W tym okresie temperatura zimowania nie powinna być wyższa, niż 10 - 12 stopni. Ta reguła dotyczy zresztą większości sukulentów.

Po drugie, w okresie jesienno-zimowym sukulentów nie nawozimy w ogóle.

Po trzecie, pewnie zbyt żyzne podłoże. Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku/perlitu w proporcji około 1:2, a znając życie na pewno takie nie jest. Ziemia dedykowana do sukulentów często jest zbyt żyzna (zbyt mało rozluźniacza).

Doniczka z odpływem, bo chyba nie. Powinien być odpływ i drenaż z keramzytu na jej dnie.
Poza tym Eszeweria w okresie wegetacji (wiosna - lato) powinna mieć słoneczny parapet, najlepiej południowy i żadnych rolet, żaluzji, itd. W tym czasie akurat podlewamy dużą ilością wody, tylko podłoże powinno całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Masz zresztą wszystkie odpowiedzi w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”