Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

No to jak był w torfie to bardzo duże prawdopodobieństwo że był przelany. Długo go w nim trzymałeś zanim przesadziłeś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Aloes / Aloe

Post »

Przesadziłem go od razu na drugi dzień.
Na szczęście zaczyna już mu się trochę poprawiać więc pozostaje obserwacja
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Marcus91
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 sie 2017, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

aloes

Post »

Witam
mam taki problem z aloe vera około miesiąca temu przesadziłem go do większej doniczki i po pewnym czasie liście bardzo zmarniały tz zrobiły się cienkie i wyglądają jak by ktoś cały miąższ z liści wyciągnął ze środka i robią sie coraz bardziej puste w środku proszę o jakieś porady z góry dziękuje
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: aloes

Post »

Może mieć za mokro lub ziemia zasolona.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Może napisałbyś o warunkach uprawy, stanowisko, podlewanie, wrzucił zdjęcia. Z samego skromnego opisu niewiele można wywnioskować...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Petronela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 kwie 2016, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes zrobił się czerwonawy

Post »

Cześć! Proszę o poradę w związku z aloesem. Wyniosłam do pracy jedną roślinkę i postawiłam na południowym oknie. Po weekendzie okazało się, że aloes wygląda jakby był poparzony, liście zrobiły się czerwonawe. Czy mogę temu jakoś zaradzić? Czy jest szansa, że na powrót zzielenieje? Dotychczas stał w domu na wschodnim parapecie i miałam wrażenie, że słabo rośnie i brakuje mu światła.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Masz odpowiedź w swoim poście. Nigdy nie wystawia się roślin na południowy parapet bez aklimatyzacji, czyli stopniowego przyzwyczajania do słońca. Między wschodnim parapecie, a południowym jest duża różnica.
Trzeba więc stopniowo (przez okres minimum dwóch tygodni) wydłużać czas działania promieni słonecznych w godzinach południowych, czyli mniej więcej między 11-tą, a 14-tą. W tym czasie po prostu przykrywasz np. papierowym ręcznikiem.
Oczywiście, na południowym parapecie trzeba dodatkowo zadbać o właściwe podlewanie. Podlewasz obficie i z następnym podlaniem czekasz, aż bryła korzeniowa całkowicie przeschnie. Trzeba też zadbać o właściwe podłoże - mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2.
Niemniej czerwienienie pędów nie unikniesz, to jest forma obrony rośliny przed słońcem i jest to naturalne zjawisko.
Poczytaj sobie też ten wątek o uprawie aloesów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
matek123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lut 2018, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Czy to brunatne, to jest efekt poparzenia, czy początek zgnilizny? Trzymam sadzonki na biurku przy wschodnim oknie. Czy to jest bardziej Aloe Vera, czy uzbrojony?
Obrazek
W celu lepszej identyfikacji odmiany dodaję stare zdjęcie.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zgnilizna, niewłaściwe podłoże, stanowisko oraz o wiele za duża doniczka. Wg mnie możesz wywalić do śmietnika, bo już raczej z niego nic nie będzie.
Aloesy potrzebują słonecznego, najlepiej południowego parapetu, a nie gdzieś w pobliżu okna zwłaszcza wschodniego. Takie małe sadzonki sadzisz do małych doniczek. Podłoże powinno być mieszanką ziemi do sukulentów i żwirku (o frakcji 2 - 4mm) w proporcji ok 1:1 - 1:2.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2017, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Hej :)

Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby kilka małych aloesów róznego typu (ok 10-15cm wysokosci każdy) przesadzic i umieścić razem jako kompozycję do jednej długiej doniczki typu 80cm? Mam ich ok 10 i wszystkie stoją rzędem na parapecie koło siebie w różnych doniczkach (w odpowiedniej ziemii [dzięki temu forum]) i pomyślałam, że po prostu będzie ładniej jak usadzę je razem, w jakichś logicznych odstępach. Jednakże jeśli lepiej dla nich aby rosły oddzielnie to dam sobie spokój :) Szukam na ten temat informacji i nie widzę... Często widzę natomiast pomysły na mini ogródki z sukulentów, gdzie jedną z wielu roślin jest np aloes ale nigdzie takiego przykładu aby były same aloesy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

1. Można posadzić je razem.
2. Ale skrzynka 80 cm typu balkonowa w zupełności tutaj się nie nadaje. Sukulenty potrzebują ciaśniejszych pojemników. Przy 10 sztukach radziłbym posadzić np. w dwóch max 30 cm niezbyt głębokich kaktusiarkach. Tak mam posadzone m.in. właśnie aloesy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
karolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2017, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Super, dzięki za podpowiedź! Ostatnie pytanie na zaspokojenie ciekawości - skoro mam posadzić je dość ciasno (ale bez przesady) względem siebie, nie wpłynie to negatywnie na ich wzrost? Czy jest jakaś zależność pomiędzy wzrostem takiego aloesa a tym, że siedzi sam w doniczce albo z kilkoma sąsiadami?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To zależy od danego egzemplarza, istnieje ryzyko że mocne i silne rosnące mogą zagłuszyć z czasem te, które rosną słabiej i wolniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”