Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Ja mam posadzone w mieszankę jak do sukulentów: ziemia z żwirkiem ok. 1:1. Te które trzymałem w sezonie na zewnątrz, miałem zamiar zimować w temperaturze 8 - 10 stopni na zabudowanym balkonie, ale ze względu na rozmiar, zabrakło miejsca. Trzymam teraz w temperaturze około 16 stopni. Zaznaczę, że do pierwszych dni listopada trzymałem cały czas na zewnątrz, nawet gdy temperatura przez parę nocy spadała do około zera i żadnych szkód. Może z tego względu, że zahartowało się, ale chyba nie ryzykował bym całego okresu zimowego w temperaturze poniżej +8. Z kolei zimowane w temperaturze powyżej 15 i nie za dużej ilości światła miało zawsze tendencję do wypuszczania długich wąskich bezlistnych pędów. Nie wiem czy to kwestia tej odmiany czy nie, bo co ciekawe inne, popularne chrysocardium rośnie bezproblemowo w temperaturze około 18 stopni. Niestety dotychczas ani jedno ani drugie nie zakwitło, a podobno powinno być zimowane właśnie w temperaturze +10 stopni.
Może ktoś inny dopowie coś więcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

na pewno przy zimowaniu istotne jest światło , jak zimowałem na szafie (światło tylko z lampy sufitowej ) roślina na wiosnę miała 2 kwiaty a jak stała rok później na parapecie zachodnim kwiatów było dużo więcej . Co do temperatury to wachała się od 7 do 16*C w ciągu dnia podczas dużych mrozów .
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Ekspresja pisze:literatura mówi, że temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C i tego się trzymam
norbert76 pisze:zimowane w temperaturze powyżej 15 i nie za dużej ilości światła miało zawsze tendencję do wypuszczania długich wąskich bezlistnych pędów
U mnie było tak samo. Doszłam do wniosku, że lepiej jednak jak na zimowaniu ma ciemniej, wówczas zahamowany jest wzrost. Moje stoi już w piwnicy z małym okienkiem, gdzie jest teraz 14°C, a mrozów jeszcze nie było.

Warto przed umieszczeniem posta przeczytać wątek, wtedy nie dubluje się już poruszanych kwestii i można zapytać o coś nowego. Wszyscy na tym zyskamy.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Archiwalne tegoroczne, jeszcze nie pokazywane. :)

Epikaktus (Epiphyllum hybr.) Feuerzauber kwiat klasy M.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Więcej fotek na moim wątku.
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Dzisiaj zajrzałam do jednego z centrów ogrodniczych w Rzeszowie,a tam duże krzaki Epiphyllum bez nazwy.Kupiłam jedną doniczkę,ale panie obsługujące nie znały nawet koloru.Dowiedziałam się tylko,że są od Tomaszewskiego.I tu mam pytanie do osób,które również zakupiły Epiphyllum od pana Tomaszewskiego.Czy zdarzyło się,żeby zakupiona okazyjnie i bez nazwy roślina wydała piękne,a być może odmianowe kwiaty?
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Zrób zdjęcie roślinie, będzie można przynajmniej rozpoznać czy to epiphyllum oxypetalum czy jednak coś innego.
Awatar użytkownika
Danutka55
1000p
1000p
Posty: 1034
Od: 5 lut 2009, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lezajsk

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Na moje oko nie jest to Oxypetalum.

Obrazek



Obrazek
Pozdrawiam serdecznie.Danuta.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Rzeczywiście, najprawdopodobniej to epiphyllum ackermannii.
Konkretniej będzie można powiedzieć jak już zakwitnie. Jest na tyle duże, że przy odpowiedniej opiece zakwitnie w tym roku ;)
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Witajcie,
Mój Ephiphyllum chyba dostał jakiegoś grzyba, chciałam się upewnić czy to to na pewno:
Obrazek

Obrazek

Ma czarne plamy, spryskałam go odgrzybiaczem na wszelki wypadek.

Przy okazji zapytam, jak często podlewacie swoje?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Takie plamy to objaw przelania. W okresie jesienno-zimowym pozwól przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem.
W jakim rośnie podłożu, była przesadzana? Radziłbym przy przesadzaniu posadzić w normalną np. ceramiczną doniczkę niż wsadzać doniczkę do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Czemu sugerujesz żeby przesadzić roślinę bezpośrednio w ceramiczną doniczkę?

-- 23 lut 2018, o 16:53 --

Siedzi w ziemi pół na pół z piaskiem. Możliwe, że podlałam niepotrzebnie ale trzymam się zasady, że tylko raz na 4-6 tygodni.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Masz złe podłoże, nie daje się tyle piasku bo robią się zastoiny wodne po podlaniu i podłoże dłużej przesycha. Dlatego przelałaś to epiphyllum. Powinnaś wymieszać ziemię ze żwirkiem o frakcji 2 - 4 mm. Czyli potrzeba przesadzić.
A o doniczkę mi chodziło, bo jak wsadzasz doniczkę do osłonki o podobnej średnicy, to do korzeni dociera mało powietrza i podłoże dodatkowo wolniej przesycha. Można użyć osłonki, ale musiałaby być większa a pod spód podłożyć np. kamień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Ok dzięki! W internetach przeczytałam, że ma być ziemia 1:1 z piaskiem.. :/ przesadzę go w takim razie w inny mix!
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”