Fioletowe liście storczyka

ODPOWIEDZ
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fioletowe liście storczyka

Post »

Pomocy, coś się dzieje z liśćmi storczyka, robią się fioletowe.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

wijata1980, witaj na forum!
Fioletowe zabarwienie liści u storczyków Phalaenopsis może wskazywać na zbyt nasłonecznione miejsce, jeśli źródłem problemu jest światło, a roślina nie będzie odpowiednio cieniowana- może dojść do poparzenia. Nie wiemy jednak nic o miejscu, w którym stoi Twój storczyk, ani jakie ma warunki.
Na zdjęciu widzę, że zmianą objęty jest cały liść, do tego zdaje się być lekko transparentny. Jeśli jest to najstarszy liść, może to być naturalny objaw starzenia się, wówczas wkrótce uschnie i sam odpadnie, a roślina z czasem zacznie pracować nad wypuszczeniem nowego.
Jeśli barwa zmieniła się na liściu innym, niż najstarszy (położony najniżej) to sugeruję przyjrzeć się miejscu, z którego wyrasta w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych, naderwania czy innego przecięcia. W moim przypadku podobnie zachował się liść, który wpierw został przebity przez rosnący pęd, a niedawno przez korzeń.
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Stoi na parapecie, ale nie pada na niego słońce,ten lisc to jest młody listek od spodu i tak wygląda, a reszta liści od spodu i na obrzeżach robi się fioletowa. Jestem początkująca i nie wiem co robić. A i jeszcze jedna ważna rzecz, oglądałam go dokładnie i zauważyłam małego, białego robaczka!
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

W przypadku parapetów istotne jest przede wszystkim, w którą stronę skierowane jest okno. W różnych porach roku praktycznie każde, poza północnym, powinno być cieniowane (dalej mówimy o wymaganiach Phalaenopsis). Też stawiam pierwsze kroki w uprawie storczyków i nie mam doświadczenia z oparzeniami od słońca, jednak fioletowe zmiany, jakie najczęściej poprzedzają oparzenie wyglądają inaczej- jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi. Skoro to najstarszy listek to, wg mnie, możesz spać spokojnie, bardzo przypomina mi wspomniany wcześniej proces starzenia. Jeśli się nie mylę, to w ciągu najbliższych paru dni zżółknie i sam odpadnie. Jednak jeśli identyczna zmiana dotyka pozostałe liście- trzeba by przeanalizować sposób i częstotliwość podlewania, sprawdzić, czy roślina nie była przelana i czy stożek wzrostu (miejsce, z którego wyrasta najmłodszy liść) nie gnije, nie gromadzi się w nim woda itd.

Biały robaczek nasuwa mi na myśl wełnowce, zerknij w internecie, czy Twój wygląda podobnie. Zwykle przypominają maleńkie zbitki waty i raczej należą do leniwych w przemieszczaniu się. Wcześnie wykryte mogą być łatwo usunięte.

Od siebie mogę poradzić Ci metodę, którą stosuję na każdym, nowo przyniesionym storczyku i którą lubię powtarzać profilaktycznie co jakiś czas, lub gdy coś mnie zaniepokoi- drink.
Przemyj liście, a zwłaszcza ich spodnią stronę wacikiem zamoczonym w roztworze wody i alkoholu spożywczego, przy czym wacik powinno się zmieniać po każdym przetarciu- zapobiegnie to rozprzestrzenieniu się szkodnika na pozostałe liście. Spotykam się z różnymi proporcjami: jedna część alkoholu i dwie części wody, czasem 1:1, 1:5 czy 1:10. Ja, gdy podejrzewam, że coś złego dzieje się z rośliną stosuję mocniejszy roztwór, zwykle 1:2 lub 1:3. Warto jeszcze dodać kroplę, dwie płynu do naczyń. Jeśli nie masz alkoholu pod ręką, to w sytuacji kryzysowej woda z odrobiną płynu też powinna zdać egzamin. Przemywanie liści jest doraźną metodą pomagającą sprawdzić czy coś podgryza roślinę i w jakiej ilości. Pamiętaj tylko, by odcisnąć wacik na tyle, by kropla drinku nie spłynęła do miejsca z którego wyrasta liść.

Parę przydatnych linków, które mi jak i pewnie wielu innym osobom bardzo pomogły w rozumieniu potrzeb storczyków phal:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/az/p ... alaenopsis
http://www.storczyki.org.pl/zrodla/Kwia ... opsis.html
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Więc tak, stoi od strony gdzie nie ma słońca w ogóle, a ten robaczek pojawił się na korze i biegał. Pogrzebałam trochę w necie i jedyny który mi do niego pasował to skoczonóg ale nie jestem pewna, bo był naprawdę malutki i tylko mi mignął.
Stoi na oknie północnym.

Obrazek

Tak właśnie wyglądają liście, ten kolor jest zbliżony do fioletu. Trochę szukałam i znalazłam też taką informację, że to mogą być barwniki tego kwiatu, ale nie wiem.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Tak, to pewnie skoczogonek. 'Grasują' w podłożu. Są malutkie, bardzo szybkie, a przestraszone odskakują na duże odległości. Mam je niestety w każdej z doniczek, nie tylko u storczyków. Na pocieszenie dodam, że nie widzę, by wyrządzały im krzywdę. Nie wiem czy to samo tyczy się storczyków o drobnych korzeniach, w każdym razie hybrydom Phal raczej nie szkodzą.

Wracając do zdjęcia liścia: owszem, liście hybryd Phal. mogą różnić się między sobą kolorami i wzorem, często podobne zabarwienie występuje u kwiatów kwitnących w intensywnych kolorach, jednak dobrze było by, gdyby na podstawie Twojego zdjęcia mógł wypowiedzieć się jeszcze ktoś doświadczony. Nie wiem niestety, czy taki asymetryczny obszar zmiany barwy może być związany z pigmentacją, czy może zaczyna przypiekać go słońce. Jeśli na spodniej stronie liści nie widać alarmującej ilości lepkiej wydzieliny przypominającej rosę to wykluczyć można większość podgryzających liście szkodników. Ogólnie wydaje mi się, że liście wyglądają w porządku (poza trochę dziwnym 'zgrubieniem') i nie ma co się martwić na zapas.
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Te zgrubienia też mnie martwią są już na dwóch liściach
Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Te zgrubienia to problem związany ze złym magazynowaniem wody przez roślinę.
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Lena 21a czy to coś poważnego?
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Zgrubienia na falenopsisach to korkowacenie, czyli odkładanie substancji korkowej. Na skórce powstają plamy o szorstkiej powierzchni. Zmiana taka może być wynikiem błędów w uprawie takich jak: nagłe zmiany temperatury, nadmiar składników pokarmowych.
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie, zauważyłam od kilku dniu że pojawiają się takie delikatne pajeczyny, jak ściągnę je palcem to pojawiają się z powrotem, co to może być?

A na ten temat temat to już poczytaj sobie tutaj http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... a&start=42
wanda/mod
wijata1980
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 sie 2016, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowe liście storczyka

Post »

Dziękuję za porady
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”