Doniczki lub osłonki do storczyków

x-d-ka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 lip 2016, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Kochani jeżeli chodzi o storczyki, chciałam się dopytać czy osłonka ma znaczenie w rozwoju storczyka ? Pytam ponieważ kiedyś słyszałam, że jak korzenie mają ciemno wtedy roślina nie chce rosnąć, dlatego ważne żeby doniczka była przezroczysta. Natomiast upatrzyłam sobie doniczkę ażurową LACE DLAC140-389U i nie wiem czy na pewno mogę ją zakupić dla moich storczyków :)
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy można przyciąć liście storczyka?

Post »

Wszystko zależy od odmiany storczyka. Niektóre storczyki wolą rosnąć w zwykłych, ciemnych doniczkach. A przezroczyste nadają się dla falenopsisów. Uprawiałam falenopsisy w różnych doniczkach. Falki dużo szybciej rosną właśnie w takich przezroczystych doniczkach bo mają więcej światła. Dobrze też rosną uprawiane na podkładce oczywiście dzięki światłu.
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Hejka :D ponawiam temat.... Ostatnio chodząc po dziale ogrodniczym natknąłem się na osłonki wykonane z łupiny orzecha kokosowego (dokładniej duży orzech wydrążony w środku) . Jak sądzicie czy taka osłonka byłaby właściwą dla storczyka?? ( głównie chodzi mi o falenopsisy)

Pozdrowionka :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Do uprawy Falenopsisów powinny być przezroczyste doniczki, więc takie łupiny raczej odpadają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Eeee tam. Moje od wielu lat zawsze rosły w osłonkach nieprzezroczystych i nic się z nimi złego nie działo.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Ok., ale wszędzie piszą żeby dawać przezroczyste i w takich rosną moje. Poza tym w takich doniczkach widać, kiedy trzeba podlać
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Chyba zdecyduje się na taki ażurowy kosz z " wiklinopodobnego" surowca - taki w którym storczyka można powiesić... Korzenie widać, a i mają świeże powietrze... Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Jak każda kobieta lubię by było estetycznie i ładnie dla oka. Jak trafiłam na FO, to zrozumiałam pewne rzeczy. Storczyk falenopsis lubi i światło i powietrze w korzeniach. Tak jest i już. Dałam przeźroczyste osłonki, dla moich 5 sztuk, takie same. Na parapecie wygląda to nieźle. Plus jest taki, że widzę korzenie i wiem kiedy podlewać. Wcześniej stawiałam w czym mi się podobało i gdzie mi pasowało. Skutek był taki, że ratowałam z pomocą ludzi z FO. Pewnie, że można wyrzucić, jak coś jest nie tak, i już. Kupić nowe i po kłopocie. Tylko, czy o to chodzi :?: Trzeba rozważyć, czy chcesz mieć rośliny na pokaz, czy chcesz być hodowcą. Przepraszam, że może zbyt ostro. Taka już jestem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

Wg mnie bardzo dobrze napisałaś. :) Ale taka jest prawda, albo postawimy na estetykę albo na dobro rośliny. Choć osobiście uważam, że plastikowe transparetne doniczki są zarówno estetyczne, jak i z korzyścią dla Falenopsisów. Na chwilę obecną mam ponad 20 storczyków i za wyjątkiem Cymbidium, wszystkie rosną w takich doniczkach. Wiem, kiedy muszę je namoczyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

A ja mam większość storczyków w doniczkach ceramicznych, a nie szklanych, z tym, że osłonki są po 2 cm szersze z każdej strony plastikowych doniczek w której znajduje się podkład z korzeniami, i moje phalki rosną tak już po kilka lat i nic im nie jest, a światła w tych osłonkach nie mają prawie wcale.
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

W sumie to należałoby wziąć dwa Falenopsisy i jednego posadzonego w przezroczystej doniczce, a drugiego w takiej dodatkowej osłonce i zobaczyć czy będzie jakaś różnica w wyglądzie, kwitnieniu, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

U mnie wygląda to tak :) Może fajerwerków nie ma, ale (odpukać) rośliny dają radę. Teraz zaczynają kwitnąć. U mnie przeźroczyste osłonki sprawdzają się.
Awatar użytkownika
Sahe
200p
200p
Posty: 254
Od: 16 mar 2014, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Doniczki lub osłonki do storczyków

Post »

U mnie efekty w nieprzeźroczystych doniczkach są następujące:

Większość storczyków rośnie tak od kilku lat. Fotografie z początku stycznia, aktualnie kwitnień mam podobną ilość. Podlewam zupełnie na oko, raz na 4-6 dni, nawożę także nieregularnie.

Obrazek


Obrazek
Rozczarowanie to gniew dla mięczaków ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”