Jak długo "żyją" storczyki ?

Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

norbert76 ciekawy fakt! chyba będę musiał się lepiej rozglądać przy następnej wizycie
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Chodzi o Cyrtopodium Andersonii, teraz sprawdziłem. Przeglądając internet można znaleźć informację, że to najstarszy storczyk który jest rozmnażany wegetatywnie od połowy XIX wieku jako jedyny z pierwotnej kolekcji storczyków założonej w tamtym okresie w ogrodzie botanicznym UJ. Ot taka ciekawostka. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyk gigant , ma 20 lat!

Post »

Mój co prawda jest traktowany nieco po macoszemu, też wcale do maluchów nie należy :
Obrazek

U mnie niespełna 2 lata, kupiony wiosną ub roku, przekwitnięty bez pędów. W ub roku wydał 1 pęd. W tym roku to już jego drugi pęd.
Pęd ma 110cm długości, liście największe mają 26cm dł i 7 - 8 szer.
Nieco pąków brakuje na łodydze bo zahaczyłem firanką i oberwałem kilka.


---3 gru 2017, o 20:05---

Stoi na południowym oknie, a pęd jest pokaźny bo roślina jest dobrze odżywiona. A że pomięte kwiaty to efekt przekwitania 8-)
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Olek pięknego masz storczyka, ja w swojej kolekcji też mam takie okazy, zazwyczaj te starsze mają tak długie pędy.Moje najstarszy mają ok.10-14.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Ewcia234
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 19 sty 2018, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

U mnie najwięcej chyba 5 lat , a potem kipną. Ale pielęgnacja jest bardzo ważna tych kwiatów.
20Alicja1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lip 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Mój ma 18 lat :tan
Obrazek

To mój pierwszy storczy (z OBI) a w raz z nim kupiłam drugiego, wymieniłem ziemię na mech. Ten drugi padł po roku - stały cały czas obok siebie.


Storczyk ten rośnie na północnym oknie w plastikowej osłonce, która jest w ceramicznej doniczce. Rośnie w czystym mchu z ogrodu, który przykrywa wszystkie korzenie - mech był przed posadzeniem roślinki zalany wrzątkiem. Raz na dwa lata po kwitnieniu wymieniam mech, wtedy gdy zrobi się go mniej - bo robi się po prostu ziema oraz usuwam martwe korzonki. Niczym go nie nawożę (chyba że liście zaczynają blednąć etc.), raz w tygodniu zalewam go wodą prosto z kranu (obojętnie jaka jest to pora roku! ) i zostawiam na chwilę, potem wyjmuje i czekam aż woda odcieknie i wraca do ceramicznej doniczki na parapet.

Jak zaczyna kwitnaće to minimum 6 miesięcy. Raz kwitł 1,5 roku na tej samej łodydze bez przerywanian kwitnienia ale z bocznych pędów tylko dlatego że szedł po swojemu - normalnie wyprowadzam go w pion ale wtedy było to niemożliwe. Łodyga osiągnęła wtedy 80 cm.

Może Phalaenopsis jest łatwy w uprawie ale jak każda roślinka musi pierw zaakceptować nowy dom a może i właściciela - tak jak ma w zwyczaju fiołek afrykański - po prostu niektórych nie lubi i i nie zakwitnie choć by miał jak w niebie
a wtedy będzie cieszyć wiele lat :-)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Aż ciężko uwierzyć, że ten na zdjęciu ma 18 lat, co roku falenopsisy wypuszczają 1 - 2 liście i nawet uwzględniając, że w tym czasie stracił by parę najstarszych, to i tak pęd rośnie wtedy do góry. Więc kilkunastoletni falenopsis powinien być o wiele większy. Może jest taki skarlały przez brak nawożenia, ale i tak dziwne. Ciekawy przypadek. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Faktycznie na 18 lat to jakieś mały jest. Był może odmładzany międzyczasie ?
20Alicja1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 lip 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Mi rozmiar odpowiada - o kwiaty chodzi, nie o liście. Faktem jest że chorował na jesieni. Miałam muszki ziemiórki - 4 największe liście musiałam mu usunać.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Ten storczyk naprawdę ma 18 lat ? :shock:

Patrząc na niego niepowiedziałabym tego, wygląda bardziej na zmarnowanego życiem, pewnie brak nawożenia :roll:
Chyba nie bardzo jest się czym chwalić, ja bym go raczej ratowała, skąd ten pomysł z mchem ?
Storczyk mając 18 lat powinien być już ogromny, moje 10 letnie też nie mają dużo liści, ale suchy stożek jest i śięga wysoko poza doniczkę. Jak dla mnie za dużo cudów robisz.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

moja ciocia ma ponad 20 letniego storczyka ma 3 czubki wzrostu i wygląda okazale :) :wit

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

No ten faktycznie sporo wiosen ma już za sobą ;:63
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Jak długo "żyją" storczyki ?

Post »

Storczyk może żyć w warunkach domowych z 8? 12? 15? lat (przy dobrej pielęgnacji). Właściwie storczyk przy umieraniu wypuszcza keiki i daje roślinie potomnej przedłużyć żywot i tak na prawdę storczyk jest nieśmiertelny :D
Moje storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”