Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Mospilan albo Confidor.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
VanaImago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2019, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Identyfikacja szkodników na liściach i w podłożu

Post »

Dzień dobry,
jestem nowym użytkownikiem forum.
Chciałabym prosić o poradę odnośnie pielęgnacji, a raczej identyfikację problemu z moimi Oncidium Fantasy ;:218
Przygarnęłam kiedyś kilka takich roślin, które już były w bardzo słabej kondycji (przygarnęłam je w zasadzie za darmo, ponieważ w zaprzyjaźnionej hurtowni przeznaczono je do wyrzucenia). Jedna z nich niestety nie przeżyła.
Nie jestem doświadczonym hodowcą, :oops: dlatego nie wpadłam na pomysł, by rośliny przesadzić odpowiednio szybko. Zrobiłam to dopiero około 2 miesiące temu (mam je mniej więcej od roku) i szczerze mówiąc liczyłam, że to wystarczy by odżyły. Ich stan poprawił się minimalnie, jednak wciąż borykam się z problemem utraty liści. Tzn stare liście w dolnej części, te okalające bulwy żółkną i czasem nawet zaczynają gnić. Pojawia się na nich żółty nalot, który wygląda jak pleśń, albo jakiś grzyb (trudno określić). Myślę, że nie jest to spowodowane przelewaniem, ponieważ moje roślinki moczę w wodzie demineralizowanej z minimalnym dodatkiem humusu do storczyków i nawozu mineralnego mniej więcej raz na 2tygodnie.
Do przesadzenia użyłam podkładu do storczyków, a doniczki wypełniłam mniej więcej do połowy keramzytem.
poniżej ogólne zdjęcie, całej gromadki, jeśli będzie to potrzebne, wrzucę bardziej szczegółowe zdjęcia

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wrzuć dokładniejsze zdjęcia i opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, namaczanie - jak często, jak długo, jakie stanowisko - w jakiej odległości od okna, temperaturę i wilgotność powietrza.
Ogólnie storczyki z gatunku Oncindium gubią stopniowo po przekwitnięciu stare liście i zostaje samo psb (pseudo bulwa). Natomiast nie powinna przy tym gnić.
Za długo czekałaś z przesadzeniem, rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie albo po zakończeniu kwitnienia. Do tego czasu mogła się rozwinąć wewnątrz roślin infekcja, zwłaszcza że kupiłaś je w już nienajlepszej kondycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
VanaImago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2019, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Niestety nie zajęłam się nimi należycie od razu :oops:
Rośliny posadzone w podkładzie dla storczyków o drobnej gradacji (bardziej przypominający torf niż korę). Doniczka wypełniona w połowie keramzytem, dla utrzymania wilgotności.
jeśli chodzi o pielęgnację, to obawiam się, że bardziej roślinom zaszkodzę niż pomogę, więc ograniczam się do usuwania kurzu i "rozklejaniu" liści (nie wiem, czy to dla tego gatunku typowe, czy jest to objaw chorobowy, ale młode liście wyrastające z bulw bardzo często są sklejone i przez to nie mogą się normalnie rozwinąć, tylko zwijają jakby w harmonijkę).
Moczenie, jak pisałam wcześniej, mniej więcej raz na dwa tygodnie, gdy osłonki są już dość lekkie, a podkład w dotyku jest całkiem suchy. Do moczenia używam wody demineralizowanej (około 0,5l na roślinę) z dodatkiem kilku kropli humusu do storczyków i nawozu mineralnego Agrecol do storczyków. Osłonki umieszczam w pojemniku z wodą tak, by sięgała mniej więcej do 3/4 wysokości i trzymam tak długo aż powierzchnia podkładu zacznie być wilgotna.
Stanowisko to parapet kuchenny z roletami lekko rozpraszającymi światło (typu dzień i noc) z ekspozycją wschodnią. Temperatura obecnie w granicach 23-28 st C. Wilgotności nie badam, natomiast spryskuję rośliny sporadycznie wodą demineralizowaną przy pomocy małego atomizera, poza tym kuchnia jest raczej pomieszczeniem już dość wilgotnym.
Może jest dla roślinek jeszcze jakaś nadzieja ;:131


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

1. Podłoże do wymiany! Powinna być kora o frakcji ok 9 - 12 mm. Można zmieszać ją z drobniejszą 6 - 9mm. Osobiście kupuję na allegro, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: "kora śródziemnomorska". Keramzyt w zasadzie nie jest specjalnie potrzebny jako drenaż - samo podłoże jest mocno przepuszczalne.
2. Wilgotność powietrza za niska - stąd liście składające się w harmonijkę. I nie na zasadzie w kuchni powinna być podwyższona wilgotność powietrza, bo nie gotujesz przecież 24h/dobę tylko o wiele krócej, a potem wilgotność spada. Te rośliny potrzebują stałej wilgotności, najlepiej powyżej 60 - 70%. Połowicznym rozwiązaniem jest postawienie doniczek na podstawkach na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem. Jednak w sezonie grzewczym, o ile dożyją, będziesz musiała pomyśleć o jakimś małym nawilżaczu powietrza, który będzie chodził przez większość dnia.
3. Namaczasz naokoło 15 - 30 minut i częściej o tej porze roku. Podłoże nie powinno być długo przesuszone.

Trzeba wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni, martwe poodcinać, obsypać sproszkowanym węglem.
Miękkie w dotyku psb, odciąć ale z tego co widzę być może wystarczy oprysk preparatem grzybobójczym: Miedzian, Topsin.

Ps. Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu.

Edit: Zdecydowanie zmień nawóz, Biohumus ma śladowe ilości składników mineralnych, a Ty dajesz jeszcze tylko parę kropli... Kup nawóz mineralny do roślin kwitnących albo do storczyków i używaj w stężeniu 1/4 zaleconego przez producenta przez 3 kolejne namaczania. Przy czwartym tylko w samej wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
VanaImago
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2019, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Bardzo dziękuję za radę!
Spróbuję powalczyć o te roślinki ;:131
Postaram się dać znać, co z tego wyszło
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co robić z 3 storczykami.

Post »

Witam

To mój pierwszy storczykowy post. Otóż posiadam 3 sztuki storczyków. I chyba powinnam je przesadzić ale wolę się upewnić. Na jednym jest też keik, i nie wiem czy już go przesadzać czy jeszcze trochę poczekać.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli nie były przesadzane po zakupie, to bezwzględnie powinnaś to zrobić.
Keiki ma już wystarczająco długie korzenie i je możesz już oddzielić i posadzić osobno, albo dosadzić do rośliny matecznej.
Po wyjęciu z doniczki namaczasz storczyki na jakieś kilkanaście minut.
Wszystkie wysuszone, pomarszczone korzenie albo zgniłe odcinasz i posypujesz sproszkowanym węglem albo miejsca cięcia cynamonem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Cześć! Dostałam od mamy storczyk cymbidium. Zwykle miałam zwyczajne storczyki, więc trochę nie wiem, w jakim stanie do mnie trafił. Na liściach ma czarne randomowo rozmieszczone kropki. Szukałam odpowiedzi w necie, co to może być, ale nie znalazłam zdjęcia z takimi kropkami. Kwiatki jak widać mają brązowe przebarwienia. Plus korzenie - trochę wyglądają na zasuszone.

Plus mam problem z jednym storczykiem. Z boku wyrósł mu keik, ale tak dziwnie, że nie mam pojęcia, jak oddzielić go od "matki". Jest tak dziwacznie przyrośnięty u dołu, że rozdzielenie (chyba) uszkodziłoby ją. Co robić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Witaj.

A gdzie jest tytułowy Cymbidium? To co pokazalaś na zdjęciech to jest dendrobium i phalaenopsis.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk cymbidium ocena stanu i jak ujarzmić potwora

Post »

Gwoli ścisłości drugi to Dendrobium falenopsis, więc nie jest to żadne cymbidium...

Falenopsisa ja bym zostawił jako w dwa w jednym.
Jeśli chodzi o dendrobium falenopsis mogą to być oznaki jakiegoś grzyba, dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki i sprawdzić czy korzenie nie są podgniłe. To podłoże nie jest właściwe do dłuższej uprawy, a Ty jeszcze wsadziłaś doniczkę w osłonkę. To utrudnia dostęp powietrza do korzeni i odpowiednie przesychanie podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aisa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 21 lip 2019, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam, przesadziłam keika do podłoża ( prawdopodobnie jest złe ) jeden liśś tak jakby był przywiędniętny. Drugiego dorosłego storczyka też przesadziłam do tego samego podłoża i widzę, że zżółkł mu jeden liść. Kupiłam podłoże seramis. i Moje pytanie, czy mogę je znowu przesadzić jak przesadzałam je tydzień temu ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Podłoże jest jak najbardziej odpowiednie, a zżółkinięcie liścia to najprawdopodobniej odchorowanie po przesadzeniu - o ile korzenie były zdrowe. Namaczałaś już po przesadzeniu?

Ps. Nazw łacińskich nie odmieniamy, czyli zawsze będzie keiki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”