Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzięki Marto :)
Ja sobie czytam jak na razie sporo, ale pewnych rzeczy nie odważyłabym się robić, bo mam blade pojęcie i żal roślin. Nie ukrywam, że pierwszy raz w życiu mam taką radochę ze storczyków, ale na razie kupuję sobie falki z wyprzedaży po 5-6 zł co by na nich się uczyć i oduczać się przelewania kwiatów. Jak ogarnę podstawy to pewnie zacznę kombinować dalej z podłożem no i chyba o vandach zacznę czytać :)

(a i mam już malutki sukces, bo jeden odratowaniec wypuscił trzy pączki ,mam nadzieję,że nie dlatego,że się ratuje;) no i dzięki Norbertowi fikus 40 listków! :) )
Kasiek87
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2017, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam od stawienia mojego pierwszego postu minęło kilka dni chciałam jeszcze pokazać Wam zmianę mojego storczyka. Te dwa liście odpadły widać ze reszta jest juz w porządku. Wygląda na to ze nie tylko najstarsze liście mogą obsychac :)pozdrawiam

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ja bym jeszcze odciął pęd kwiatowy, żeby nie obciążać niepotrzebnie rośliny która i tak jest osłabiona.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Moje storczyki ...hmm. nie wyglądają ciekawie może postawić je na wilgotny keramzyt gdy nie mogą stać w wodzie .Żeby miały lepsza wilgotność powietrza.Ogólnie u mnie jest teraz palone w kominku.Mam najcieplejszy pokój.Codziennie słyszę i czuję jak dmucha powietrze z dmuchawy.Może zostawiać uszczelnione okno na noc aby był lekki spadek powietrza?Nie chcą kwitnąć.Przesyłam zdjęcia.

Obrazek
Wyjąć ze szkieł na podstawki?Czy po prostu czekać?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatni to nowy
A może podlewać tak by zakryć korzenie i tylko dolewać wody i spryskiwac korzenie powietrzne?
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

1. Jakie dolewanie wody? Nie masz doświadczenia w uprawie storczyków, to podlewaj normalnie czyli namaczaj na kilkanaście minut i wtedy gdy kolor korzeni zrobi się srebrno-szary.
2. Wywal te szklane osłonki, utrudniają tylko cyrkulację powietrza wśród korzeni.
3. Zmień stanowisko, storczyki potrzebują zmiany temperatury dzień/noc. Poza tym falenopsisy w typie marketowych hybryd potrzebują nieco chłodniejszego pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym (ok. 18 - 21 stopni w ciągu dnia oraz ok. 15 - 18 w ciągu nocy. Najlepiej weź termometr i zmierz temperatury w ciągu dnia i nocy czy nie przekraczają szczególnie minimalnej temperatur nocnych. Oczywiście można rozszczelniać okno, ale trzeba być ostrożnym w mroźne noce. Często w takie noce, nie potrzeba rozszczelniać, bo temperatura powinna sama się różnić między dniem, a nocą.
4. Możesz postawić doniczki na większej tacce wypełnionej cały czas wilgotnym keramzytem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy ja dobrze widzę, że ostatni Phalaenopsis stoi do połowy w wodzie w tej oslonce?
Jak je podlewasz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Polecam przeczytać tutaj o uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zastosowałam taki drobny keramzyt pod każde 1-4 granulacja, nie jestem przekonana czy tak to wszystko ma wyglądać?

Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nie tak o wiele za mało, nasypujesz tyle żeby wypełnić całkowicie tackę/większą podstawkę )lepiej żeby to był o większej frakcji), zalewasz go wodą tak żeby tylko go zakryła, ale żeby nie pływał. Ważne żeby poziom wody nie był wyżej niż podstawa doniczki - korzenie nie mogą stać w wodzie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Obrazek :lol:
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Teraz ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dendrobium Phalaenopsis. Kupiony z 4 mc temu. Był przelany widać było korzenie lekko podgnite, podłoże kiepskie. Osuszyłam i nawet psb dojrzały i zawitł. Co jakiś czas pojawiają się zmiany na liściach. Myślałam, że to wina patologii w położu, że to jakiś grzyb. 4 razy robiłam oprysk z Huwa San. Przelewałam też nim podłoże. Nie pomogło. Co 2-3 tyg pojawia się taki liść, który usuwam i miejsce cięcia dezynfekuje nalewka z propolisu. 3 tyg temu już wymieniam podłoże na keramzyt i przy okazji wymoczylam korzenie w roztworze Toposin i Previcuru. I wczoraj zauważyłam nowego liścia.
Może to wirus? Pomysł?
Parapet północny inne dendrobium, które stoją razem z nim nic nie jest, łącznie z tym którym został razem kupiony
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Czy dobrze zrozumiałem, że problem dotyczy przekwitniętego psb? Czy po tym psb nie powinno tracić stopniowo liści?
Jakieś nagłe spadki temperatur przy wilgotnym podłożu?
U siebie miałem podobną sytuację, ale po przesadzeniu. Po paru dniach podlałem i mniej więcej w tym czasie zostawiłem uchylone okno na noc, a temperatura wtedy nie była za wysoka. Po tym fakcie dość szybko zaczęły żółknąć liście. Teraz nie wiem czy przyczyna leżała w tym, czy w samym przesadzeniu. Wcześniej rósł bardzo dobrze, ale nie był narażony na niską temperaturę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”