Ocena stanu

ODPOWIEDZ
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nie ma to jak zdjęcie :)

Te korzenie, o których mówisz, że mogą być zgniłe, to niekoniecznie zgniłe. Tak jak pisałam wcześniej: korzenie bez dostępu światła, ale z dostępem do wody, mogą mieć kremowobialy kolor, a trochę są paproszkami kory przybrudzone. Zgniłe korzenie są miękkie, na zdjęciu, przez doniczkę, to niełatwo zobaczyć. Na żywo masz lepszy wgląd. Jeśli w doniczce stała woda, to jeszcze może być zgnita kora, dlatego jeśli chcesz teraz jeszcze poczekać, to przynajmniej przesadź jak skończy kwitnąć.
Poza tym storczyk ładny, wygląda dobrze, ten najniższy liść ma pełne prawo zżółknąć i jak już całkiem zwiędnie, to go odetniesz. Pęd po przekwitnięciu zostaw, odcina się tylko zasuszone kawałki. Storczki odbijają ze starych pędów, z tzw. uśpionych oczek. Nie podlewaj codziennie, aż tyle mu nie trzeba, daj podeschnąć a za kilka dni wsadź go do miski z woda (najlepiej deszczówka lub przegotowaną, bo w Wa-wie chyba woda twarda, niesprzyjająca kwiatom), żeby kora i korzenie naciągnęły wilgoć, i znów kilka dni suszenia. W sumie możesz wlewać wodę do osłonki, a potem wylać, odstawić roślinę na parę minut na jakąś podstawkę, żeby woda ociekła, i z powrotem do osłonki.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

zabkamarta pisze:To jednak przezroczysta doniczka a w niej Phalaenopsis ;:333 w dodatku w dobrej kondycji, tylko po prostu przekwita.
Nie jestem pewna korzeni na dnie doniczki, bo już na foto mało wyraźnie widać.
Jeśli te na dole też są ok to możesz poczekać z przesadzeniem do końca kwitnienia. Zrób tylko otwory w doniczce, żeby się lepiej wietrzyła jak stosujesz osłonek szklaną. Ja wycinam małe otwory co parę centymetrów "tapeciakiem" lub rozgrzanym gwoździem.

PS podłoże super kupiłaś ;:215
Polałaś miód na moje serce, przede wszystkim dlatego, że przed przesadzeniem najbardziej
zniechęcała mnie informacja, że spowoduje ono opadnięcia kwiatków. Gdy opadną same,
to po prostu taka kolej rzeczy, ale przyśpieszać tego bym nie chciała.
Jednak 2 sprawy mnie niepokoją:
1) czy to jest pora na przekwitanie, czy to nie za szybko?
2) następnego dnia po jego otrzymaniu ręką oderwałam 2 kawałki korzeni, które wystawały
z dziurek w dnie doniczki. bo wydawało mi się, że były podgniłe. Mam więc wątpliwości
czy korzenie wyżej są zdrowe.

Gdyby jednak część korzeni gniła, to na jak długo mogę w miarę bezpiecznie odłożyć
to przesadzenie? Na pewno zrobię to gdy opadnie ostatni kwiatek, ale czy muszę to
zrobić wcześniej?

Ta nowa osłonka jest wyższa od tej nieprzezroczystej i liści e się trochę na niej opierają.
Ale w obu pozostaje niewielka przerwa między otoczką a doniczką na opływ powietrza.
To pewnie nie za dobrze.

Mam jeszcze pytanie o nawożenie po przesadzeniu. Czy powinnam włożyć kolejny taki
patyczek z nawozem do nowego podłoża, a jeśli tak, to kiedy?

Dziękuję za wszystkie rady i pozdrawiam
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

aberracje pisze:Pęd po przekwitnięciu zostaw, odcina się tylko zasuszone kawałki. Storczki odbijają ze starych pędów, z tzw. uśpionych oczek.
Gdzieś czytałam, żeby odciąć powyżej trzeciego oczka, ale na razie nic mi to nie mówi. Masz rację,
że zdjęcie dużo mówi. Może znajdę odpowiednie w Internecie.

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady i pozdrawiam
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

1. Nie ma czegoś takiego u Phalaenopsis jak pora kwitnienia i przekwitania. Akurat te sklepowy miał indukowane kwitnienie i wtedy kwitnie od miesiąca do 3 lub 4. Pytanie kiedy zaczął a wtedy przychodzi na niego pora.
2. Często kupowane storczyki maja obgnite korzenie te co wychodzą dołem, ale nie oznacza to że na pewno w środku też jest armagedon.

Jeśli część korzeni gnije to nie da się wyznaczyć czasu ile jeszcze da radę. Różne mam doświadczenia w tej kwestii. Najważniejszy w roślinie jest jej trzon w tej części w podłożu. Jeśli tam z tych korzeni dotrze zbyt dużo czynników chorobowych to nagle za jakiś czas wszystkie liście ku zaskoczeniu odpadą i będzie pozamiatane. Nie ma tragedii jeśli pojedyncze są zgnite, gorzej jakby cały dół gnił, wtedy sukcesywnie korzenie będą gnic do samej góry aż załatwią i trzon.
Jak ważniejsze ustalić co z korzeniami u dołu. Może kolejna foto? Najlepiej z każdej strony.

Osłonka powinna być luźniejsza. Masz taką jaką masz. Wszystko się da tylko musisz z wyczuciem namaczać.
Zrób te otwory w doniczce to pomoże.

Nawóz. Patyczki z nawozem - zło. Kup taki do rozrabiania w wodzie. Nie nadwozimu storczyków nawet z 3 mc po przesadzeniu. W zasadzie dopiero wtedy jak korzenie zaczną rosnąć.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To dobrze.
Zrobię jutro zdjęcie, będzie lepsze światło. Wyślę i poczekam na Wasze opinie.
Jeśli będzie trzeba, to przesadzę choćby jutro. Już wszystko do tego mam.

Na podstawie Waszego doświadczenia, po takim przesadzeniu, jak długo będę czekała na nowe
kwiatki? Pokażą się jeszcze przed zimą?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nowe kwiaty po przesadzeniu... Ponownie nie ma reguły. Phalaenopsis raczej kwitnie zimą lub wiosną (chyba poza moimi bo one to cały czas ;:oj chyba niektóre chcą się zajechać) o ile dojdzie do siebie w tym czasie to wtedy najszybciej.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przepraszam jeśli to naiwne pytanie, ale czy miałoby sens wyjęcie storczyka z doniczki,
sfotografowanie całego dołu bez doniczki i włożenie z powrotem? Czy takie odłożenie
przesadzenia ma sens i coś daje storczykowi?

Pozdrawiam
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Kluczowy jest wygląd i stan trzonu, a tego przez samo wyjęcie nie zobaczymy, bo trzon siedzi w środku. Rozgarnij lekko korę od góry, twardy i suchy trzon to dobra wiadomość.
Na forum są wątki jak w warunkach domowych wywołać kwitnienie, w skrócie potrzeba do tego światła i wahań temperatury. Na wiosnę bym się z tym bawiła, do tego czasu on odpocznie, a Ty opanujesz opiekę nad delikwentem :)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Może Ci się "osypać" z podłoża i włożenie go w takim stanie będzie trudne. Spróbuj przez doniczke zobaczymy co zobaczymy.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zatem jutro zrobię zdjęcia doniczki ze wszystkich stron i spróbuję sprawdzić stan trzonu.

Skoro na kwitnienie po przesadzeniu będę musiała poczekać, być może do wiosny,
to skąd będę wiedziała, że przesadzenie się udało?
Ponadto boję się jak mój storczyk przeżyje zimę, bo będzie mi trudno zagwarantować
mu dobre warunki. Kaloryfery i często suche powietrze będzie dla niego trudne.
Niską temperaturę mogłabym mu ewentualnie zapewnić w schowku na półpiętrze,
ale z otworami na zewnątrz budynku i brakiem w ogóle ogrzewania, więc mógłby zamarznąć.

Pozdrawiam
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Oj, nie, nie, nie! Żadnego schowka, żadnych niskich temperatur. Wschodni parapet i będzie dobrze. Phalenopsisy za niską uważają temperaturę 18 stopni, jak będzie bardzo sucho, to będziesz częściej namaczać, albo ustawisz koło niego pojemnik z woda do odparowania (albo taki nawilżacz na kaloryfer tuż pod nim, zimą takie coś to i ludziom dobrze robi).
Przesadzenie będziesz mogła uważać za udane, jak storczyk utrzyma swój stan obecny (minus kwiaty), może mu też zacząć rosnąć liść, albo wypuści dodatkowe korzenie powietrzne.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zasada najważniejsza - kwitnienie nie zawsze jest oznaką, że roślinie jest dobrze. Czasem kwitnie, żeby przedłużyć gatunek ostatnim tchnienie. Czy przesadzenie się udało poznasz po dobrej kondycji liści (twardych pełnych turgoru) i nowych korzeniach bądź rosnących starych.

Wilgotność możesz podnieść ustawiając na tacy z wodą i keranzytem tak żeby doniczka nie dotykała wody. Nigdzie do zimna i chłodu nie dawaj, bo tego nie potrzebuje.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzięki za te rady. OK. Żadnego schowka.
Liście mogę obserwować, ale z zauważeniem nowych korzeni może nie być łatwo.
Spróbuję często robić zdjęcia doniczki.

Dzięki nowej osłonce z wypukłym dnem mogę tak zrobić, że na dnie osłonki będzie
woda, ale nie będzie dotykała do doniczki. Czy trzymać tak wodę cały czas już teraz,
czy dopiero gdy będą grzały kaloryfery?

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”