Ocena stanu

ODPOWIEDZ
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Będę więc odtąd trzymała wodę na dnie osłonki, poniżej doniczki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ez88 z tą wodą na dnie to mega ostrożnie. To już trzeba mieć doświadczenie i wyczucie, żebyś nie przelała. Nie żebym Ci czegoś umiejszała, ale można różne rzeczy robić, ale trzeba "to czuć". Ja np. robię wiele rzeczy, które odbiegają od typowej uprawy, ale wymagało to czasu...
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

aberracje pisze:Kluczowy jest wygląd i stan trzonu, a tego przez samo wyjęcie nie zobaczymy, bo trzon siedzi w środku. Rozgarnij lekko korę od góry, twardy i suchy trzon to dobra wiadomość.
To trudne, bo jest tam bardzo ciasno. Na pewno nie jest sucho, ale to może być efektem wcześniejszych
podlewań i spryskiwań z góry. Natomiast czy głębiej jest twardo - nie wiem.

Co do zdjęć, najpierw zrobiłam w kolejności 4 zdjęcia, każde z innej strony. Potem obróciłam doniczkę
o 1/8 i znowu zrobiłam 4 zdjęcia, każde z innej strony.

Od wczoraj wieczora martwią mnie także liście. Te 2 największe zrobiły się jakby cięższe i bardziej
zwisają. Ponadto wszystkie liście coraz bardziej mają brązowy kolor na brzegach.

Czekam na Waszą diagnozę czy dzisiaj przesadzać, czy czekać na koniec kwitnienia i z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:36 --

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:36 --

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:37 --

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:37 --


Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:38 --

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:39 --

Obrazek

-- 24 cze 2018, o 09:40 --

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Drugie zdjęcie z 9.37 taki korzeń prawie poziomy - tak wygląda zgnity korzeń. Na tym samym zdjęciu widać liście od spodu - coś jest z nimi nie tak. Nie podoba mi się to. Wytnij te liście. Miejsce cięcia zabezpiecz cynamonem lub węglem lekarskim.

Jeśli chodzi o korzenie na dole to widać, że nie wyglądają najlepiej. One jeszcze nie zgniły do końca, ale są na dobrej drodze do tego. W żadnym wypadku na dnie osłonki nie trzymaj wody jak są takie korzenie. Zrób otwory w doniczce w miejscach gdzie nie ma korzeni, pomoże to im oddychać i przesychac, bo niestety typ podłoża jest bardzo hydro chłonnych. To Twoją misja na dziś ;:215
Przesadzać teraz nie musisz, ale po kwtnieniu obowiązkowo ;:333

Odnośnie tych liści co Cię martwią, może być to efekt niskiej wilgotności powietrza.
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Bardzo Ci dziękuję za szczegółową opinię.
1. Jak mam teraz (bez przesadzania) wyciąć liście widziane w środku doniczki?
2. Zastosuję mielony cynamon, bo wydaje mi się bardziej "jednoznaczny". Natomiast co do węgla, to mam już 3 nazwy: węgiel drzewny, węgiel aktywowany i teraz węgiel lekarski. Nawet farmaceutka w aptece nie wiedziała, czy węgiel aktywowany to to samo co węgiel drzewny.
3. Już wiem, że wody na dnie osłonki nie powinnam trzymać i nie będę. Tutaj przypomina mi się myśl, która już parę razy się przewijała. Czy w ogóle osłonka to dobry pomysł, szczególnie w moim przypadku?. Z tym, że ta wypukłość na dnie osłonki powoduje, że dziurki w dnie doniczki dają dostęp powietrza. Gdybym zastosowała podstawkę to tak by nie było.
4. Czy możliwość przeschnięcia korzeni może oznaczać ich "wyleczenie" czy tylko zahamuje przechodzenie gnicia na inne korzenie, dotąd w lepszym stanie?
Zakładam, że jeśli to mi się nie uda i zniszczę doniczkę, to taką samą będę mogła kupić. Wczoraj w markecie doniczek w ogóle nie było.
5. Już po napisaniu poprzedniego postu chciałam uściślić moje określenie "koniec kwitnienia", ale okazało się, że edytować mojego postu już nie mogę (czy jest na to jakiś czas po wysłaniu postu?). Rozumiem, że chodzi o moment gdy wszystkie kwiatki opadną, czy tak?
6. Mam świadomość, że z wilgotnoscią w moim mieszkaniu nie jest dobrze. Muszę coś z tym zrobić.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

1. Moja rada jest taka, wyciągnij z doniczki, przesadź do nowego podłoża robiąc jednocześnie porządek z korzeniami i tymi liśćmi. Możesz użyć jeszcze raz tej samej doniczki tylko ją dokładnie umyj, jeśli nie jesteś w stanie dostać nowej.
2. Każdy węgiel jaki użyjesz będzie dobry. Cynamon też, chociaż trzeba go używać z wyczuciem.
3. Zapomnij całkowicie o osłonce, postaw doniczkę na podstawku.
4. Nie do końca Ciebie rozumiem, ale jeśli korzenie były dotychczas cały czas wilgotne to po przesadzeniu powinny przeschnąć. I tak trzeba będzie robić od teraz w Twojej uprawie.
5. Edycja działa do 1 godz. Nie patrz na kwitnienie, jeśli zrzuci kwiaty to trudno, ważniejszy jest stan samej rośliny. Jeśli będzie w porządku to zakwitnie jeszcze raz.
6. Jeśli masz jednego storczyka postaw go na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, zimą ogranicz grzanie.

PS. Kolejny raz zwracam Tobie uwagę - nie cytuj każdego postu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

1. Nożyczkami delikatnie nic innego nie uszkadzając
2 każdy węgiel ma takie same właściwości antyseptyczne
3. Osłonka w Twoi przypadku jest zbędna albo wręcz niewymagana. Już nie chciałam być taka rygorystyczna ;:333 najlepiej podstawka i mimo wszystko dziurki w doniczce znów rozgrzanym drutem, gwoździemwtedy jej nie zniszczysz
4 zatrzymasz procesy gnilne
5 koniec kwitnienia, ostatni kwiatek padł
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Na razie wyjęłam doniczkę z osłonki i postawiłam na czymś w rodzaju sitka, które miałam w garnku do gotowania na parze. Sitko jest płaskie i stoi na nóżkach wysokości ok. 2,5 cm na blacie przy oknie. W ten sposób jest lepszy dopływ powietrza do korzeni przez spód doniczki, w którym jest dużo dziurek, jak to można zobaczyć na jednym z moich wcześniejszych zdjęć. Tyle na początek.

Pozdrawiam
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Cześć Wszystkim. Jeśli to nie odpowiedni wątek to przepraszam, ale nie wiem co robić. Storczyk mi się po prostu "rozerwał na kawałki". Prawdopodobnie uschnął. Miał strasznie sine korzenie, a jak delikatnie go dotknęłam to się po prostu rozleciał. Miał trzy listki i się po prostu rozdzieliły. Nie przyszło mi do głowy, żeby zrobić zdjęcie ;( Znalazłam w tych suchych korzeniach dwa jeszcze w miarę wyglądające korzenie. Takie trochę pozielonkawe. Powiedzcie mi, czy dałoby to radę jeszcze ukorzenić? Może jakoś z tych dwóch korzeni albo z tych liści, które odpadły? Czy już po ptokach? Proszę o pomoc.. ;:223
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To już pewnie koniec. Prawdopodobnie zgnił trzon a to oznacza śmierć rośliny.
Nic z tych rzeczy nie da się ukorzenić...
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Szkoda.. Dzięki ;* ;:145
EZ88
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 22 cze 2018, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przypuszczam, że nie stało to się nagle. Od kiedy miałaś tego storczyka?
Ku przestrodze, szczególnie dla początkujących, napisz proszę jak i kiedy to się zaczęło,
jakie były kolejne objawy, itp. Może masz wcześniejsze zdjęcia?
Pozdrawiam
nunka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 8 kwie 2018, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Miałam go od listopada zeszłego roku. We wcześniejszych postach wrzuciłam zdjęcia po przekwitnięciu.
No i po przekwitnięciu za jakiś czas wypuścił liścia jednego. W ogóle nie wiem, czy to ma znaczenie, ale kiedyś go upuściłam na ziemię. Nawet nic mu się za bardzo nie stało, ale był taki trochę przekrzywiony. Od początku rósł w samej korze. Podlewany był jakoś w odstępach półtora do dwóch tygodni, czasem nawet dłużej. Ale od samego początku te korzenie były sinawe.. te w środku były bardziej zielone. Musiałam go przełożyć do większej osłonki (tej przezroczystej), bo z tamtej wyłaziły już korzenie. No i tak sobie stał. Zasiliłam go nawet tym aplikatorem to regeneracji korzeni (być może pogorszyło to jego stan). No i wczoraj jak go wyjęłam popatrzyłam na osłonkę, korzenie miał już bardzo sine, delikatnie dotknęłam liścia i liść po prostu odpadł :(

Aha no i po przekwitnięciu, jak łodyżka już całkiem uschła to ją obcięłam (po tym go upuściłam) no i stał sobie na komodzie, był podlewany, potem ten aplikator no i stało się to co się stało...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”