Ocena stanu

ODPOWIEDZ
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Chyba nadaje się do kosza...:( ?
Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Do kosza, bo nie ma ani kawałka żywego trzonu, z którego mogłoby keiki wyrosnąć.
Awatar użytkownika
pieknebeibe35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 mar 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam ponownie!
Przesadziłam moje storczyki do nowej ziemi :) Powycinałam martwe korzenie, zastosowałam ziemie do storczyków zmieszaną z keramzytem. Stoją na podstawkach z keramzytem zroszonym wodą. Zobaczymy czy im się spodoba taka zmiana. Póki co wszystkie stoją na parapetach, ale niebawem będę musiała je czymś osłonić od słonka albo przestawić gdzieś indziej. Czy ktoś hoduje storczyki w keramzycie? W jednym storczyku zauważyłam małego białego robaczka. Wypłukałam go pod ciepła wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Każdego innego również płukałam w ciepłej wodzie ale już bez dodatku płynu do naczyń :)
Pozdrawiam i dołączam kilka fotek :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
?Don't cry because it's over, smile because it happened.?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jeśli nie jest to południowa wystawa, to parapet jest jak najbardziej wskazany. Słońce na wystawie wschodniej czy zachodniej w żadnym wypadku nie szkodzi falenopsisom. Powinny stać maksymalnie około metr od okna.
Natomiast stanowisko przy matowej szybie nie może być - do roślin nie dociera wystarczająca ilość światła.
Jak stawiasz doniczki na keramzycie, to powinien być cały czas wilgotny, ale nie zroszony wodą tylko zalany wodą - oczywiście tak, żeby nie pływał. Wtedy doniczki nie mogą stać bezpośrednio na nim, tylko na podstawkach.
To ostatnie rozwiązanie, oprócz własności czysto estetycznych, z praktycznego punktu widzenia nie ma sensu, wymij z tych szklanych pojemników i też postaw na tacce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pieknebeibe35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 mar 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Ten duży w szklanej doniczce się przewraca dlatego w niej stoi. Muszę kupić jakieś podstawki I wtedy resztę na nich postawię. Ok. Zaleje keramzyt wodą;)
Dziękuję i życzę udanej jeszcze niedzieli ;)
Pozdrawiam




---24 mar 2019, o 19:17---


Okno zachodnie ale jak słońce świeci latem to strasznie grzeje i są całe doniczki nagrzane.. Slońce jest dość mocne, dlatego myślę że na okres lata zdejmę je z parapetu. Pytanie jeszcze kiedy mogę je podlać jeśli wczoraj przesadziłam? Ostatnio były moczone tydzień temu ale korzenie widzialam suche..
?Don't cry because it's over, smile because it happened.?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Zachodnie okno nie powinno zaszkodzić, trzeba zapewnić tylko właściwe podlewanie i cyrkulację powietrza.

Po przesadzaniu odczekujesz tydzień czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

pieknebeibe35 pisze:Okno zachodnie ale jak słońce świeci latem to strasznie grzeje i są całe doniczki nagrzane.. Slońce jest dość mocne, dlatego myślę że na okres lata zdejmę je z parapetu.
Przyznam, że ja natomiast bardzo bym uważała na to zachodnie okno. Z oknami generalnie jest tak, że istotnych jest wiele czynników, jak choćby pora roku, czy nawet wysokość budynku. Wszystko zależy od kąta padania światła. Zachodnie okno latem to często po prostu patelnia, miejsce, gdzie jest bardziej gorąco aniżeli na parapecie od strony południa. Moim zdaniem jeśli rośliny będą stały na parapecie, to trzeba je cieniować, albo postawić w znaczniej odległości od okna co też może być problematyczne, bo storczyki mogą być wówczas niedoświetlone. Problematyczne okno.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Mam wschodni i zachodni parapet, jeśli jest dobra cyrkulacja powietrza oraz odpowiednie namaczanie nie powinno popalić liści. Co najwyżej liście mogą delikatnie się poczerwienić. Nie zapominajmy, że szyba zatrzymuje dużą część promieni UV. Niemniej dobrze po prostu obserwować rośliny. Jeśli coś będzie się dziać niepokojącego po prostu przestawisz z pół metra - metr od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
pieknebeibe35
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 mar 2019, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Liszka pisze:
pieknebeibe35 pisze:Okno zachodnie ale jak słońce świeci latem to strasznie grzeje i są całe doniczki nagrzane.. Slońce jest dość mocne, dlatego myślę że na okres lata zdejmę je z parapetu.
Przyznam, że ja natomiast bardzo bym uważała na to zachodnie okno. Z oknami generalnie jest tak, że istotnych jest wiele czynników, jak choćby pora roku, czy nawet wysokość budynku. Wszystko zależy od kąta padania światła. Zachodnie okno latem to często po prostu patelnia, miejsce, gdzie jest bardziej gorąco aniżeli na parapecie od strony południa. Moim zdaniem jeśli rośliny będą stały na parapecie, to trzeba je cieniować, albo postawić w znaczniej
odległości od okna co też może być problematyczne, bo storczyki mogą być wówczas niedoświetlone. Problematyczne okno.

Więc wlasnie. A u mnie latem wlasnie taka patelnia:/ A obok okna mam biurko I na nim je chyba postawię. Część dam na okno zachodnie. Mam bardzo jasny salon I wiosną jak i latem miałam kwiaty również na stole na środku pokoju i pieknie kwitły.
?Don't cry because it's over, smile because it happened.?
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Do kosza? :(
Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przecież masz jeszcze korzenie powietrzne. Spróbuj je namoczyć albo delikatnie włożyć do doniczki ze spagnum i wtedy podlej tak żeby był lekko wilgotny. Potem podlewaj jak całkowicie przeschnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Po zmianie podłoża moim storczykom zaczęły wychodzić nowe liście ale u jednego liść jest miękki i od spodu u nasady czerwony. U drugiego liść jest jędrny ale od początku rośnięcia jest czerwony
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Nic nadzwyczajnego, normalne zjawisko jeśli ma więcej światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”