Ocena stanu

ODPOWIEDZ
cza_rna7
200p
200p
Posty: 285
Od: 19 maja 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

A gdzie kupiłaś tego storczyka? Jak z marketu, to może kupiłaś zalanego? Z takiego to już niestety nic nie będzie. Liście mu odpadną i koniec. Reanimacja bardzo rzadko się udaje. Ja też się nacięłam kilka razy. Wygląda dobrze, a tu nagle bach - liści nie ma i klapa.
Kup destylowaną, np. w Auchanie albo Carrefour mają po około 2,5 za baniak 5 litrów.
Jak namoczyłaś na godzinę to poczekaj, aż podłoże wyschnie przed następnym podlaniem.
A korzenie obcięłaś te wystające u góry? To są korzenie powietrzne. Ogólnie to storczyk ich tyle miał pewnie z powodu małej ilości wody w doniczce i się ratował pobierając ją z powietrza. Jak są twarde to nie trzeba obcinać.
Nie wiem czemu liść taki przebarwiony. Trochę wygląda jakby chciał zżółknąć ;:174.
Obejrzyj jeszcze dokładnie, czy nic po nim nie łazi. Jakieś muszki, pajączki itp.
Solarisu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 sie 2015, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Kupiłam w Biedronce. A korzenie wycinałam te, które były przeschnięte, puste lub brązowe, tych u góry to raczej nie. Korzenie powietrzne u mnie są małe i jest ich tylko trochę. Gdzie najlepiej kupić storczyka? I może nabędę przezroczystą osłonkę dla dobra korzeni, a z tą nie wiem co zrobię.
Pewnie źle się z nim obchodzę, on wcześniej tak źle nie wyglądał.
cza_rna7
200p
200p
Posty: 285
Od: 19 maja 2015, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

W Biedronce z tego co zauważyłam raczej zdrowe mają storczyki.
Jeżeli masz taką możliwość zestaw go z parapetu i postaw obok okna, tak żeby firanka przysłaniała bezpośrednie słońce. Zwłaszcza teraz jak takie upały są. Liść nie wygląda na poparzony, ale warto dmuchać na zimne. Spróbuj z tym zraszaniem liści, najlepiej od spodu i wcześnie rano. Jak na zachodnim oknie stoi to dobrze, obeschnie zanim dojdzie słońce i nie poparzy liści.
Aha, i jeszcze zapomniałam napisać, że po przesadzeniu nie podlewa się tydzień, żeby ranki dobrze zaschły. I się nie nawozi, bo nowe podłoże już z reguły nawóz zawiera, trzeba dobrze przeczytać na opakowaniu, powinno pisać.
A co do doniczki może po prostu wystawiaj z niej storczyka na kilka godzin, a potem wstaw z powrotem. A jak chcesz to kup przezroczystą, a do tej wstaw innego kwiatka :D.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj Solarisu. :D

Zacznę od liści twojego storczyka. Na zdjęciu te jasne przebarwienia, to nic innego jak poparzenie słoneczne. Storczyk stał za blisko szyby i zapewne nie był odpowiednio cieniowany. Żółty liść na zdjęciu pod spodem jak dla mnie nie musi koniecznie starzeć się ze starości - w tym przypadku, spojrzała bym raczej na jego dolną część trzonu i na brązową plamkę. Oczywiście zasada jest zawsze taka sama; obserwacja, porównywanie z np. zdjęciem, czy się nie powiększa zmiana - przemieszcza na pozostałe części trzonu i nie zamaczanie miejsca potencjalnie uszkodzonego. To samo tyczy się gdy liść doznał poparzenia słonecznego nie zraszamy go, zostawiamy w spokoju, o ile nic się nie dzieje. Na zwiędłe liście dobrze wpływają waciki namoczone wodą, nakładamy na ok. godzinę, na liście. Zraszamy owszem z samego rana, ale mgiełką i na powierzchniowe części liści. Jak w każdym przypadku, pilnujemy by środek nie został zalany, bo wiadomo co za dużo, to nie zdrowo. Nie zraszamy kwiatów. Osłonka może być, ale pamiętajmy o tym że najlepsza jest taka która ma wolną przestrzeń między doniczką, a nią samą i szybko się nie nagrzewa. Jeżeli mimo cieniowania storczyk ma wraz za gorąco, można zmienić mu stanowisko na inne okno - "chłodniejsze", lub odpowiednio zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Którą można na różnorakie sposoby zwiększyć. Pierwszy to ustawienie wielu kwiatów obok siebie, a drugi to np. pojemniki z świeżą wodą, lub dwie różnej wielkości podstawki, a pomiędzy nimi woda - storczyk po środku. Pamiętajmy że rośliny rosnące w naturze, wykręcają się w stronę światła i się nie przemieszczają. Dla tego nie należy ich przestawiać zmieniając kąt padania słońca, co może źle na nie wpłynąć. Starajmy się je ustawiać po podlaniu tak jak stały wcześniej.
Jeżeli chodzi o sprawy takie jak zabezpieczanie ran np. cynamonem, to tylko na powierzchowne skaleczenia. Nie używaj go na korzenie, bo te mają drobne delikatne włoski, które są wrażliwe i mogą ulec uszkodzeniu. Z własnego doświadczenia wiem, że nawet niewielka ilość może spowodować pleśnienie korzeni. Choć nie koniecznie na raz wszystkich. :wink: Węgiel ten z apteki(już wcześniej o nim pisałam) proponowany przez koleżankę - odradzam. Warto zaś zapytać się, czy zawiera dodatkowo substancje słodzące - które mogą być pożywką dla bakterii. Taki dobry jest, ale tylko dla ludzi. Najlepszy jest sproszkowany węgiel drzewny, który możesz kupić przez internet. Cztery litry starcza na bardzo długo i niewiele kosztuje. Warto też poczytać sobie parę lektur, o uprawie Phalaenopsisów. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
KwietnyKrzew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lip 2015, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Liście mojego storczyka były żółte. Myślałam, że jest wysuszony a to poparzenie słoneczne! To forum ratuje roślinki :heja
Solarisu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 1 sie 2015, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Dzięki za odpowiedzi :) A czy storczyk nie będzie miał za mało światła jak będzie zasłonięty roletą prawie cały dzień? Bo nie ma mnie zawsze w domu i nie chcę żeby słońce go bardziej zniszczyło. I co myślicie żeby go namoczyc na całą noc?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Rośliny potrzebują światła do przeprowadzania ważnych funkcji życiowych. Phalaenopsis potrzebuje światła rozproszonego, czyli nie takiego ostrego. Więc w zależności od rolety, będzie to subiektywna ocena każdego hodowcy. Cieniujemy jak słońce mocno praży i "patrzy", czyli w okresie letnim. Nie widzę przeciw wskazań do cieniowania ich przez cały dzień, w szczególności kiedy panują takie upały powyżej 35 stopni, a my jesteśmy akurat w pracy. Dodam, że moja siostra czasem zasłania swoje storczyki, na prawie cały dzień i nic im nie jest. :D
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk phalaenopsis - kilka pytań początkującego

Post »

Witam.

Może zacznę od początku. Ponieważ mojej szanownej pani małżonce bardzo podobają się storczyki postanowiłem kupić jej na urodziny takowego. A ponieważ nie ma ręki do kwiatków to opieka nad nim spoczywa na mnie. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć jak oceniacie jego kondycję i przy okazji zapytać o parę rzeczy.

1. Kiedy go podlać? Na moje niedoświadczone oko jeszcze nie ma takiej potrzeby, ale pewności nie mam.

2. Storczyk ma dwa pędy kwiatowe. Z jednego dzisiaj odleciały ostatnie kwiaty. I zauważyłem że pęd żółknie od góry. Mam go przyciąć czy zostawić tak jak jest?

3. Czy go przesadzić? Wydaje mi się, że miejsca ma jeszcze dość, ale niepokoją mnie zielone naloty na doniczce.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Piotr

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pozdrawiam forumowiczów - Piotr
Moje maleństwa
Nilfgaard
50p
50p
Posty: 51
Od: 26 maja 2015, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk phalaenopsis - kilka pytań początkującego

Post »

Opierając się na moich doświadczeniach z storczykami:
1) nie musisz go jeszcze podlewać. Możesz to zrobić, gdy doniczka będzie lekka, a korzenie srebrzyste.
2) poczekaj, czy usychanie się zatrzyma czy uschnie cały pęd. Jeśli będzie cały żółty i suchy to możesz go odciąć.
3) zielony nalot to glony. Nie trzeba go przesadzać.

Zapisz datę zakupu tego storczyka. Przyda ci się np. do oceny, kiedy go przesadzić, a należy robić to, gdy:
a) korzenie zajmują całą doniczkę i brakuje podłoża
b) minęły dwa lub trzy lata i podłoże jest rozłożone
c) podlewasz wodą z kranu - wtedy należy przesadzać go co rok (obserwujesz, czy osad pojawia się na podłożu).

To tyle na początek - jeśli chcesz się czegoś jeszcze dowiedzieć, pisz śmiało.

BTW. Poczytaj tematy oznaczone na zielono - tam znajdziesz wiele porad.
Pozdrawiam, Michał
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk phalaenopsis - kilka pytań początkującego

Post »

Dziękuję za pomoc.

Jeżeli chodzi o podlewanie to mam wodę destylowaną dla rosiczek więc takowej będę używał. Datę zakupu będzie mi ciężko zapomnieć, bo to urodziny żony. A jeżeli by mi się zdarzyło to i tak mie będzie miało wtedy większego znaczenia. Będę miał większe problemy
;:14
Pozdrawiam forumowiczów - Piotr
Moje maleństwa
Akasha89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sie 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam,
Jestem nowa na forum i chciałabym Was wszystkich serdecznie pozdrowić oraz poprosić o pomoc. Jak w temacie- ocena stanu storczyka. Jest to mój pierwszy kwiat i nie znam się zupełnie na pielęgnacji. Mam go dopiero od kilku dni ale już niepokoją mnie lekko brązowe liście, jeden z nich zrobił się nieco żółty. Jeszcze go nie podlewałam, ponieważ podobno nie lubią zbyt dużej wilgoci a nie wiem jak zajmowali się nim w sklepie.

Obrazek Obrazek
Obrazek

A tutaj jeszcze zdjęcia korzeni, dziś rano zauważyłam że doniczka sama z siebie zaparowała.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witaj.
Po pierwsze, szklana osłonka to nic dobrego dla storczyka, tym bardziej jeżeli trzymasz go na oknie. Po drugie, te brązowe, a raczej bordowe zmiany to nic groźnego. Miałam podobnie na jednym. Liść od spodu, a dokładnie jego główny nerw był przebarwiony. Jak Ty martwiłam się i prosiłam o radę forumowiczów. Z czasem przebarwienie znikło. To prawda że Phalaenopsis nie lubią długo zalegającej wody w doniczce, ale za to należy zapewnić im wysoką wilgotność powietrza minimum 70%. Średnio podlewamy je co 7-14 dni.
A to link, który może się przydać do lektury. :wink: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Alyson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 11:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam,
Mam pytanie odnośnie mojego storczyka. Zauważyłam, że żółkną mu liście, 1 z kwiatów na płatkach ma dziwne plamy i wygląda jakby na łodydze "coś" schło. Wybaczcie za słownictwo, na pewno wszystko się jakoś fachowo nazywa ale niestety moja wiedza jest kompletnie zerowa. Poniżej dołączam zdjęcia i proszę o odpowiedź :)

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Na tym zdjęciu delikatnie widać że łodygi mają jaśniejszy kolor od dołu a wcześniej tego nie było
Obrazek

Tu widoczne są plamy o których mówiłam. Były takie już jak go dostałam.

Obrazek


Ostatnie zdjęcie dotyczy nawozu. Kupiłam ostatnio z mamą w sklepie ogrodniczym, sprzedawca polecał a na rzeczy się zna bo kupujemy u niego od lat. Mama wetknęła nawóz do swoich storczyków, ja do swojego. Dzisiaj zauważyłam widoczny na zdjęciu nalot, nie mam pojęcia czy to normalne czy nie, z ciekawości sprawdziłam jak się sprawa ma z innymi kwiatami ale tam niczego takiego nie znalazłam, czyściutkie ujście.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”