Kwitnienie, przekwitanie storczyków

ODPOWIEDZ
Basik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 sie 2008, o 19:23

Kwitnienie, przekwitanie storczyków

Post »

Witam. Od 2 miesięcy mam storczyka. Miał kilka kwiatków i jakieś dwa tygodnie temu zaczęły odpadać. Pojawiły się nowe pączki, rozkwitły, ale i te kwiatki odpadają. Został jeden kwiatek i dwa maciupkie pączki. Jaka może być przyczyna odpadania kwiatuszków? Nadmieniam, że podlewam go wyłącznie wtedy, kiedy korzenie nie są zielone, czyli co jakieś 2-3 tyg. Ostatnio podpatrzyłam u znajomego, że plastikową doniczkę ze storczykiem "trzyma" w szklanej, na spodzie której jest minimalna ilość wody i jeden korzonek końcówką dotyka tej wody. Mówił, że to kwiatkowi wystarcza i nie musi podlewać. Przyznam, że storczyk jest naprawdę pokaźny. Czy to jest dobry sposób?
Bardzo proszę o pomoc.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ze wszystkich wątków jakie tu przeczytałam wynika jasno jedno: storczyk NIE MOŻE stać cały czas w wodzie. Dlatego tak rzadko się je podlewa, bo bardzo łatwo je zalać. Moje stoją na wilgotnym keramzycie, ale cel jest tylko taki, by była wysoka wilgotność powietrza, a nie żeby korzonki stały w tej wodzie.
Czy Twój też stoi w takiej wodzie? Może to jest przyczyną opadania pąków? A może dopadły go jakieś robale? Wyciągnij go z doniczki i obejrzyj dokładnie korzonki. Mnie też to poradzono, gdy prosiłam o pomoc. Wtedy od razu zobaczysz czy coś niedobrego nie dzieje się w środku.
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Basik najlepiej będzie jak wstawisz zdjęcia. I napisz nam coś więciej: jakie ma liście ( twarde czy miękkie?), gdzie stoi, czy nie ma żadnych "mieszkańców" (czyli robali); czy zaglądałaś do środka w korzenie? Czy używasz do podlewania nawozu ( jeżeli tak to w jakich ilościach)
Basik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 sie 2008, o 19:23

Post »

Dziekuje za odpowiedzi. Storczyk w plastikowej doniczce włozyłam do szklanej doniczce w ktorej na dnie jest minimalna ilosc wody i storczyk czubkiem jednego korzonka dotyka wody. Zanim zaczełam stosować taką praktyke stał normalnie na spodku w plastikowej doniczce. Wtedy podlewałam do raz na 2-3 tyg ponieważ miał cały czas zielone korzenie na dole. Podlewałam go zamaczajac doniczke na 10 min w wodzie i zanim go odstawiłam czekałam az okapnie. Chyba jednak go wyciagne z tej wody bo widze ze w doniczce jest wilgoc.
Nie stoi on na oknie poniewaz parapet jest troche za waski dla niego(firanka obciera kwiatki). Stoi niedaleko okna w pokoju wschodnim. Liscie mysle, ze sa dosc twarde. Nie wyciagałam storczyka z doniczki w celu ogladniecia korzeni. Szczerze mówiac nie wiem jak to zrobic, aby go nie uszkodzic :( Patrzac przez doniczke korzonki wygladają ładnie. Jeden korzonek wystający od spodu doiczki ma żółty kolor.
Zdjecia na razie nie mam mozliwosci wstawienia. Jak tylko będę miała jak to wstawie.
Do podlewania czasem daje nawóz, nie dużo, dosłownie pare kropelek.
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Kwitnienie,przekwitanie storczyków

Post »

Witam wszystkich:) mam mały problem, mój Phalaenopsis zaczął kwitnąć początkiem lutego, a już więdną mu kwiatki. Nie wszystkie pąki jeszcze się rozwinęły, jednak te które zakwitły jako pierwsze zdarzyły już przekwitnąć. Storczyka mam od sierpnia 2011, kupiłam go w supermarkecie i kwitł wtedy aż do listopada. Kwitnie na nowym pedzie kwiatowym, który sam wypuścił. Stary pęd przycięłam po przekwitnięciu i wypuścił teraz bardzo króciótki pęd boczny. Są na nim tylko dwa pąki. w pobliżu kwiatka nie ma owoców, ani folii. stoi sobie na stoliku, jakieś 3 m. od okien, pomiędzy oknem południowym i zachodnim. Czy to krótkie kwitnięcie jest normalne? Co mogę zrobić zeby tak szybko nie przekwitał? Bardzo proszę o rady:)
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Witaj, proponuję Ci wnikliwe przeszukanie forum za pomocą wyszukiwarki, a gdy to nie pomoże, wstawienie zdjęcia storczyka i jego korzeni. Dołącz też informacje dotyczące jego uprawy(podlewanie,nawożenie). Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Przeszukałam forum i niestety nie znalazłam odpowiedzi:( Mam jednak kilka domysłów. Przeczytałam, że storczyk kwitnie 3-4 miesiące i aby zainicjować kwitnięcie należy zwiększyć mu różnicę temp. pomiędzy dniem i nocą. Ja moje kwiaty trzymam w pokoju z centralnym ogrzewaniem. Temp. w dzień to zazwyczaj 21-22 st. natomiast w nocy 18-19. Jak myślicie czy to przekwitanie może wynikać ze zbyt małej różnicy? druga moja propozycja to zbyt niska wilgotność powietrza. wczoraj ustawiłam w pobliżu kwiatków naczynia z wodą w wilgotność wynosi 45-47%, ale zanim to zrobiłam była dużo niższa: 31-37%. Będę teraz obserwować jak się kwiatki zachowują. I jeszcze odnośnie podlewania i nawożenia. Podlewam wtedy gdy widzę, ze korzenie są srebrne, a doniczka lekka. nawożę co 4 podlewanie. Dodaje jednak kilka zdjęć, może przyczyna jest inna i jakoś mi pomożecie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc:)

http://profile.imageshack.us/user/martyna_89/ tutaj są zdjęcia:) Jeszcze nie za bardzo potrafię się tym obsługiwać, ale mam nadzieję, ze będą dostępne.
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Martyna89-twój storczyk wygląda na zdrowego.Może stoi za blisko grzejnika???
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Storczyk znajduje się w rogu pokoju, pomiędzy dwoma grzejnikami. Od jednego ok 3m., a od drugiego jakieś 2. Na wszelki wypadek odsunę stolik bliżej środka pokoju. Kurcze, sama nie wiem... Może to ja sama szukam sobie problemów :? Mariusz dziękuję za podpowiedź:)
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Ja na twoim miejscu postawiłbym go na oknie kuchennym.Wiecej informajcji znajdziesz tu-http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html.Moim zdaniem tez grzejniki sa za blisko...
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
martyna89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 lut 2012, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Wszystkie moje storczyki ściągnęłam z okien, bo opadały im pączki. Stwierdziłam, że gdy stoją na parapecie z jednej strony ciągnie im zimne powietrze od szyby, z drugiej gorące z kaloryfera. Pączki bardzo opadały, jednemu odpadło aż 10. Przeniosłam je na stolik na środek pokoju i teraz jest już lepiej. Pączki opadają sporadycznie. Dlatego boję się przestawiać tego storczyka. A czy na oknie kuchennym nie będzie przeszkadzała mu para z gotowania? W moim wypadku tj. okno południowe. Dodam jeszcze, że mam w domu palaczy, którzy czasem palą w kuchni.
Pozdrawiam:) Martyna
Awatar użytkownika
Mariusz3357
1000p
1000p
Posty: 1240
Od: 10 paź 2011, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Moich większość storczyków stoi na oknie w kuchni i jest to chyba okno wschodnie i dobrze kwitną.Mi w tym roku usechł po raz pierwszy pączek ale naszczęście tylko jeden :( .Gdy zrobi się cieplej bedziesz musiała je ochraniać przed palącym słońcem...

Powodzenia w uprawie
Mariusz3357
Pozdrawiam Mariusz3357
Awatar użytkownika
PolishGal
100p
100p
Posty: 127
Od: 20 gru 2011, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Basingstoke

Re: Krótkie kwitnienie

Post »

Nie przewiało go? Prawie wszystkie falenopsisy, które kupiłam gdy było zimno ususzyły pączki.
'Flowers are the sweetest things God ever made and forgot to put a soul into...'
Moje storczykowe początki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”