Cymbidium - uprawa

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Muszę się pochwalić nowymi zapowiedziami kwitnienia mojego 'Cymbidium' (szt.2)

Obrazek

Miesiąc pod chmurką, a raczej po włókniną w ogrodzie i pięknie zainicjowane 2 pędy kwiatowe na matecznej i 1 na młodszej już dwuletniej, która jesienią mała 5 kwiatostanów. Ta mateczna tylko 2, ale teraz może nadgonić zaległości.
Jednak służy im świeże powietrze, bo nigdy nie miałem kwitnienia o tej porze roku, a tu 'bęc' - miła niespodzianka.
Czyżby letnie temperatury sprowokowały je do kwitnienia? 'Cymbidium' wytrzymuje temperatury do 30 stopni C. ale są cieniowane więc mają prawie optimum. No może nie same wysokie temperatury, tylko różnice temperatur między dniem i nocą, czego im do tej pory nie zapewniałem 'kisząc' je w domu.
Dwa łyki pragmatyki z forum i są efekty... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Niewątpliwie różnica temperatur, ale że o tej porze roku kwitnie to jestem w szok ;:202 nic tylko gratuluję :D i czekam na piękne kwiaty ;:138
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Słuchajcie, moje cymbidium po zakończeniu kwitnienia w marcu zaczęło tworzyć nowa pseudobulwę - jest już całkiem spora. W tym tygodniu zauważyłam, że nowe listki mają półprzezroczyste "ciapki", kropki - takie, jak miewają zantedeskie. Nie ma koło nich nic czarnego czy żółtego. Na starszych liściach ich nie ma. Roślina była w plamach jeszcze w markecie, które jednak się nie powiekszały.
Te kropki to normalne?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Ciężko bez foto ocenić z czym mamy do czynienia.
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Święta prawda ? już się poprawiam.
Niestety, dziś zobaczyłam maleńkie ciemne kropki w środku plamek ? więc obawiam się, że jakiś grzyb...
Obrazek
Storczyk jeszcze z marketu przyszedł w charakterystycznych, czarnych plamach ? pytałam o nie nawet w innym wątku i chyba nawet Ty, zabkamarta, mi odpisałaś, że miałaś na swoim takie same.
Potraktowałam go wtedy (w lutym bodajże) Previcurem i się nie powiększały. Teraz, kiedy zasusza jedną starą pseudobulwę, na nowej pojawiły się takie właśnie...
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Czy te je przesadzałaś po zakupie?
Trzymanie w osłonce zaburza cyrkulację powietrza, co może sprzyjać rozwojowi różnym chorobom grzybowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Nie przesadzałam, choć rozważałam. Ale przeczytałam tutaj wszystkie wątki i wyszło na to, że sklepowe podłoże jest ok (jest typowe storczykowe), trochę zrobiła mi wodę z mózgu wymiana zdań między tymi, co uważają, że powinny mieć trochę luzu w doniczce a tymi, co mówią, że trzymać jak najciaśniej...no i wtedy kwitł.
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Na moje oko okaz pretenduje do przesadzenia do większej doniczki i przy okazji wytrzepać stare podłoże ile się da, uzupełnić luźnym storczykowym podłożem i posadzić ciut niżej przykrywając te korzenie na wierzchu samą korą. Nie będą tak przesychać, a plamki powinny się zatrzymać i nie denerwować właścicielki :D Osłonka ciut szersza, większy luz między doniczką a osłonką też pomaga przewietrzaniu korzeni, chociaż Cymbidium nie ma aż tak wrażliwych korzeni jak inne storczyki i powietrzne mu nie potrzebne.
Pora akurat na przesadzenie po kwitnieniu - do jesieni się pozbiera i nawet może zainicjować pąki kwiatowe, na pewno nie z tej pseudobulwy którą teraz buduje, ale z tych starszych rocznych. Luźniejsze podłoże to połowa sukcesu, a reszta to nie uszkodzić za bardzo korzeni przy przesadzaniu + zasilanie raz na dwa tygodnie, po miesięcznej karencji po przesadzeniu... Powodzenia... ;:333

A sklepowe podłoże nie zawsze jest OK! ;:224
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Zawsze rośliny przesadzamy niezwłocznie po zakupie.
Cymbidium wymaga przesadzenia do większej doniczki, gdyż bardzo szybko ją przerasta.
Jest to storczyk naziemny, więc podłoże storczykowe dobrze wymieszać z małym dodatkiem ziemi torfowej - ja tak posadziłem swoje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Super, dziękuję ślicznie, panowie! Zastosuję się do Waszych rad i zdam raport za jakiś czas dla potomnych.
Jednak zawsze warto skonsultować konkretny przypadek :)



- 14 cze 2018, o 12:34---

Jeszcze jedno pytanie nasunęło mi się przed przesadzaniem. Cymbidium ostatnio intensywnie zasusza starą pseudobulwę ? zostały na niej już tylko 4 pożółkłe liście i pewnie w ciągu dwóch tygodni się ich pozbędzie. Czy wycinalibyście tę pseudobulwę przy okazji przesadzania?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Nie powinno się tego robić. Stare psb zostawiamy nawet jak zgubi wszystkie liście, dla nowych rozwijających się psb stanowi magazyn składników odżywczych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

Jest już się czym chwalić, I pęd na tej młodszej już rozkwita, II pęd na matecznej za parę dni, a III pęd zobaczcie gdzie wylądował. ;:145
Sam się dziwię (i nie tylko ja), że postanowił popisać się kwitnieniem o tej porze roku, zobaczymy co będzie jesienią:

Obrazek

Obrazek

Nauczony smutnym doświadczeniem, ściąłem kwitnący do flakonu i teraz cieszy oko w domu, a ten złamany z ciekawości też w wodzie zobaczymy na ile się rozwinie i czy w ogóle zareaguje ??? ;:224
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Cymbidium - uprawa

Post »

No właśnie się już kiedyś zastanawiałam, dlaczego ścinasz je do flakonu? Jakież to smutne doświadczenie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”