Muszki na storczyku

Awatar użytkownika
Ahafiya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 sie 2014, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ?rhus

Muszki na storczyku

Post »

Witam serdecznie,
Od kilku tygodni mam problem z muszkami (wyglądają jak owocówki). Kiedy zauważyłam problem, przesadziłam storczyki do nowej ziemi/kory i liczyłam, że problem zniknie... Niestety nie mam doświadczenia ze szkodnikami. Przez kilka dni pracowałam od rana do nocy i nie zaglądałam do moich kwiatuszków. Dzisiaj muszek lata mnóstwo. Wczoraj mój chłopak kupił Sarracenię ale ona chyba jest dla większych owadów. Czy ktoś mógłbym mi powiedzieć, co to za muszki i jak mogę się ich pozbyć? Mam 3 storczyki, rosną sobie w sąsiedztwie bambusa. Kwiaty w ciągu ostatniego roku ciągle kwitną i miały się baaardzo dobrze, a teraz nie wiem, jak im pomóc. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi. Przesyłam kilka zdjęć, na których widać, że korzenie jednego storczyka zaczynają robić sie pomarańczowe. Niestety muszki są baaaardzo czujne i kiedy zbliżam się do rośliny wyfruwają z kory Ciężko je uchwycić, dopadłam jedną na książce :)

Obrazek[/URL] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek [url=http://www.fotosik.pl]
GrabekWawa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 4 wrz 2014, o 16:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z muszkami

Post »

Na te muszki pomagają żółte lepy - ten kolor je przyciąga.
Można także do szklanki nalać wody z ludwikiem. Potopią się w niej.
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z muszkami

Post »

To z całą pewnością ziemiórki. O walce z nimi poczytaj w internecie. Jest o tym wiele artykułów. Pozdrawiam i życzę sukcesu.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Problem z muszkami

Post »

Dlaczego mamy czytać w internecie?
Po raz kolejny przekierowujesz gdzieś do sieci Kasiu podczas gdy
mamy tu swoje forum na którym rozmawiamy o wszystkim...
Nie trzeba tylko podczytywać,wręcz przeciwnie, można rozmawiać
Zapraszam więc Ahafiya wpisz w wyszukiwarkę "ziemiórki" i wyświetli się cala masa wątków, w których forumowicze przekazują swoje doświadczenia w walce z tymi szkodnikami.

Preparaty polecane na ziemiórki
ziemiórki w doniczce



A tu jedna z porad w tej kwestii.
x-C-j pisze: ....ziemiórki jeśli nie zginęły Ci po Nomolcie podlej przy kolejnym dawkowaniu wody rośliny preparatem Actellic 500 EC w dawce 1 ml na 1 l wody i taką ilością wody by pokazała się na podstawku a po 20 minutach odlej nadmiar z podstawka. Actellic 500 EC nie został wycofany z sprzedaży i jest ogólnie dostępny, gdybyś natomiast nie mógł kupić zastosuj Sumi - Alpha 050 EC
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Kasia73
100p
100p
Posty: 113
Od: 8 cze 2013, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z muszkami

Post »

Masz rację KaRo. Sama tu czasem prosiłam o pomoc, a przecież też mógł mnie ktoś przekierować gdzie indziej niż to forum. Nie pomyślałam. Przepraszam. Mam nadzieję, że ta gafa będzie mi wybaczona.
Awatar użytkownika
Ahafiya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 sie 2014, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ?rhus

Re: Problem z muszkami

Post »

Dzięki za podpowiedzi, faktycznie znalazłam dużo informacji na forum :) Przesadzilam moje storczyki do nowej kory..totalnie suchej, wyparzyłam doniczki,wypłukałam wodą korzenie, naustawiałam żółtych lepów, płynu do naczyń w korkach od butelek i połówki ziemniaków dla larw:) Działa :) podlałam też resztę kwiatów roztworem z wody utlenionej 1:4... muszki w ciągu 3dni zniknęły..wiem że larwy na pewno jakieś przeżyły... ale problem w tym że nie mieszkam w Polsce i ... trudno mi znaleźć jakiś zoocyd.. jeżeli problem nie zniknie zaostrzę poszukiwania.
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z muszkami

Post »

Witam, chciałam zapytać jak wyglada sytuacja z muszkami aktualnie? Także się z nimi mecze :roll: zmieniłam ziemie , porozstawialam lepy, pojemniki z Ludwikiem, kawałki ziemniaka , jednak najskuteczniejsza metoda jest pojedyncze wybijanie tych szkodników własnoręcznie :( dzis zakupiłam środek owadobójczy Decis , czy stosował go moze ktoś z Was ? ;:131
Awatar użytkownika
Ahafiya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 sie 2014, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ?rhus

Re: Problem z muszkami

Post »

Słodkie Dunki mówiły że są tylko dwie metody
1. przesuszyć roślinę
(kiedy suszysz roślinę larwy dobierają się do korzeni)
2. Wyjąć roślinę, spłukać cały system korzeniowy razem z larwami i zostawić w nowej korze albo ziemi w zależności od gatunku...i nie przemaczać podłoża zbyt mocno.
3. Zastosować lepy.

Zastosowałam te sposoby, niestety moje storczyki zaczynały kwitnąć kiedy brutalnie walczyłam z muszkami i ich larwami...
EFEKT:

- muszek od ok.2 tygodni nie ma
-larw też nie zauważyłam
-po przesadzeniu (wg. podpowiedzi nie podlewałam rośliny 7dni żeby ewentualne rany na korzeniach się zasklepiły) - pojedyńcze liście zaczęły żółknąć
-kilka pączków kwitowych opadło
-jeden zakwitł
- do lepów od kilku dni nic już się nie przykleiło..więc nie wiem ponoć larwa zmienia się w muszkę w ciągu paru dni więc pewnie coś by już fruwało...
-generalnie nie wygląda to wszystko zbyt dobrze, rośliny są zmęczone i nie wiem czy wszystkie mi nie padną :(
Póki co, dałam im święty spokój, nie ruszam- niech walczą

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z muszkami

Post »

Ech jestem już wykończona , zakupiłam bardzo silny środek Decis, jednak jak na razie nie widzę rezultatów :( Ziemię przesadzałam w każdym z kwiatów konsekwentnie.. :((((
Awatar użytkownika
Ahafiya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 sie 2014, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ?rhus

Re: Problem z muszkami

Post »

Jagodaaa pisze:Ech jestem już wykończona , zakupiłam bardzo silny środek Decis, jednak jak na razie nie widzę rezultatów :( Ziemię przesadzałam w każdym z kwiatów konsekwentnie.. :((((

...no ja też jakoś straciłam wiarę, pączki i kwiaty opadły wszystkie..co ciekawe "łodyga " na której były kwiaty zaczęła żółknąć od dołu a nie jak przy zwykłym przekwitaniu- od góry. Przypuszczam że to może być koniec moich roślinek. Wyjeżdżam na święta i aż boję się myśleć co zastanę kiedy wrócę .
Jak masz chemię i zastosowałaś ją poprawnie to pewnie ... za jakiś czas poskutkuje... bądźmy dobrej myśli:) Fajnie, że w ogóle masz dostęp do tego typu środków. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jagodaaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 6 gru 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z muszkami

Post »

Wydaje mi się ,ze można go zamówić w każdej kwiaciarni kosztuje ok.20zl zastosowałam 1 sesje z 3 i przyznam ,ze muszek jest znacznie mniej , jednak wciąż są i sieją spustoszenie w korzeniach mojego Storczyka , zauważyłam ostatnio uszkodzony korzeń , udało mi się go wyciągnąć z środka sączył się tak jakby zielony kisiel..na zewnątrz zauważyłam także tak jakby biała pajęczyne z pleśni, usunęłam paskudztwo a w środku znalazłam zadowolone larwy :shock: od razu poszły w piec, martwię się o moje kwiatki , niektórych stan znacznie się pogorszył , zobaczymy czy po zastosowaniu 3 sesji problem zniknie 8-) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świat :uszy
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Problem z muszkami

Post »

ja też z nimi walczę...i trochę pomaga ludwik w kubeczku na parapecie...ale nadal są ...i nie wiem jak już sobie z nimi radzić...
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problem z muszkami

Post »

Witajcie. :wit
Według mnie najlepsze są żółte lepy. Także borykam się z nimi, ale rośliny dobrze sobie radzą. Przez pewien czas miałam spokój, potem znowu się pojawiły. W lecie często otwieramy okna, to stąd nalatują. Więc nie da się ich pozbyć do końca. Stosowanie chemii też jest mało skuteczne. Szkodzimy też naszym roślinom. Larwy żywią się martwymi rozłożonymi częściami roślin i w niektórych przypadkach mogą zagrozić młodym roślinom. Więc gdy nie znajdują dostatecznej ilości pokarmu i jest zbyt sucho, może być ciężko...
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”