Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Autor Wiadomość
Kyoko909
 Tytuł: Re: Plamy na liściach
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 11:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Hej :)
Dwa tygodnie temu kupiłam pięknego storczyka. Dzisiaj zauważyłam że na jednym liściu pojawiły się takie plamki
ObrazekObrazek

Niestety nie jestem mistrzem w utrzymywaniu storczyków przy życiu więc proszę o pomoc :) czy ktoś wie od czego dostał takich plam? Stoi na zachodnim oknie, na razie był namaczany tylko raz tydzień temu :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 3 kwi 2020, o 11:47 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Grzyb, bezwzględnie wyciągnij z doniczki, usuń całkowicie stare podłoże i sprawdź korzenie. Martwe usuń i resztę korzeni wymocz w preparacie grzybobójczym - Topsin, kilka kropli na litr wody. Po kilkunastu minutach wyciągnij i daj do obeschnięcia. Po posadzeniu do nowego podłoża - samej kory i zrób oprysk tym samym preparatem tylko zamgławiając.
Stanowisko powinno być jasne z lekkim dostępem do słońca, namaczasz wtedy, gdy kolor korzeni zmieni się na srebrno-szary. Żadnych osłonek, doniczkę postaw na podstawce.

aknolinka123456
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 17:55 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dzień dobry, kupiłam 3 nowe storczyki ( w super marketach) jeden miał suche korzonki ale kolor mi się bardzo spodobał i liczyłam że po przesadzaniu będzie dobrze okazało się że korzenie były w tak złym stanie że musiałam je usunąć i teraz staram się go uratować w piasku i kamieniach jak w jednym z wątków. Po dokładnym przeglądnięciu nowych nabytków w jednym z nich znalazłam coś jakby grzyb? Pleśń? Wyczytałam w tym wątku że trzeba to miejsce zasuszyc alkoholem ale w domu mam tylko spirytus czy i z niego mogę sporządzić taki preparat w jakich proporcjach? Dodatkowo znalazłam Coś w stylu kropli wody pod warstwą liści czy to są szkodniki? Mam takie środki czy warto spryskać storczyki? Dziś będę je przesadzać bo w ziemi której są jest bardzo zbita. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 19:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
To może być zmiana grzybowa, ale nie musi.
Żeby ocenić dokładniej trzeba wpierw wyciągnąć z doniczki i dokładnie sprawdzić stan korzeni oraz trzonu.

Alkohol nie pomoże na ew. chorobę grzybową, a wysokim stężeniu może popalić liście.

aknolinka123456
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 22:32 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Ten storczyk okazało się że miał pozornie zdrowe korzenie dodatkowo miał w stożku wzrostu dziwny plastikowy koszyczek przez który wyciągając uszkodziłam jedyny zdrowy korzeń w dwóch miejsach... :-( czy istnieje szansa że ten korzeń jakoś przetrwa? Może go zostawić bezpieczniej na kamieniach z piaskiem i odczekać na nowe korzonki? Dodatkowo miał dziwne długie stawonogi w ziemi. Czy on może mieć jakieś szanse na regenerację?

Obrazek

Obrazek
Mam też pytanie co do drugiego zakupu... Po wyciągnięciu byłam przerażona jak pozornie zielone korzenie okazały się po-uszkadzane... Wycięłam wszelkie korzenie podgnite a nawet jeden liść był podgnity. Czy te korzenie które zostały mogą być i czy mogę go posadzić w ziemię po zabezpieczeniu cięć sproszkowanym węglem?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 22 kwi 2020, o 23:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tak, korzenie posyp sproszkowanym węglem przed posadzeniem do kory. Tutaj uwaga, lepiej nie używać marketowych mieszanek.
Ten pierwszy możesz dać na razie do keramzytu, kamyków, niż do kory. Jak w tym wątku:

viewtopic.php?f=29&t=35814

aknolinka123456
PostNapisane: 23 kwi 2020, o 14:43 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
A co z tym uszkodzonym korzeniem zostawić go, a w tych dwóch miejscach delikatnie zasypać węglem sproszkowanym? A te liście obserwować i jak będzie konieczność zakupić środki na szkodniki/grzyby?
Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki

norbert76
PostNapisane: 23 kwi 2020, o 15:14 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Tak, dokładnie.

ola_102
PostNapisane: 1 maja 2020, o 07:36 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Cześć.
Podczas wczorajszego moczenia odkryłam to coś ze zdjęć. Czy to popalenie? Storczyki moczę średnio co 10 dni (zależy od koloru korzeni) w deszczówce. Stoją na parapecie okna zachodniego. Co każde moczenie dokładnie oglądam im liście i szukam pędów - zmiany wcześniej nie było. Czy mogło przypalić go pierwsze wiosenne słońce? Prawdopodobne jest, że liść niefortunnie "przytulil" się do szyby, czego nie zauważyłam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 1 maja 2020, o 14:55 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Poparzenie słoneczne.

ola_102
PostNapisane: 1 maja 2020, o 18:00 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Dziękuję za odpowiedź!

paul_ina033
PostNapisane: 30 maja 2020, o 09:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry! To mój pierwszy post na tym forum:)
Póki co mam skromną kolekcje storczyków - standardowo na początku były same Phalaenopsis, od około roku mam Cattleya lueddemanniana (jeszcze nie zakwitła). A wczoraj upolowałam Zygopetalum! Nie mogłam przejść obok niego obojętnie, te kwiaty i ich zapach zachwyciły mnie. Jego właśnie dotyczy moje pytanie. Na listkach ma ciemne plamy, czy to grzyb? Jakim preparatem zrobić oprysk? Czy mogę zrobić to teraz kiedy kwitnie? Czy jeśli to grzyb to zredukować podlewanie? Kwiat jest odseparowany od pozostałych. Proszę o pomoc :oops:

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 30 maja 2020, o 13:10 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Oczywiście że to jest grzyb i oczywiście nie patrz zupełnie na kwiaty. Niestety, ale polecam wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni i posadzić do nowego podłoża ze względu na to, że storczyk najprawdopodobniej został przelany i mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym Topsin.

paul_ina033
PostNapisane: 30 maja 2020, o 14:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zastosuję się do zaleceń. Mam nadzieje ze uda mi się go uratować:)

A to jego kwiat:
Obrazek

mspalek
PostNapisane: 15 sie 2020, o 11:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu ze storczykami.
3 pierwsze zdjęcia storczyka, który ma skarłowaciałe liście. Nowe liście się pojawiają ale są jakby skarłowaciałe, o wiele mniejsze niż powinny. Dodatkowo, na liściach widać jakby uszkodzenia mechaniczne. Myślałem, że to jakieś szkodniki. Przesadziłem do nowego podłoża i zastosowałem oprysk Target Agrocover.

Obrazek_ Obrazek_Obrazek

Na zdjęciu poniżej, coś zaatakowało liść.

Obrazek

Kolejna zdjęcie, to zdjęcia storczyka, który zaraz po wypuszczeniu małego listka zasechł i taki stan jest już od ponad miesiąca

Obrazek

Generalnie, wszystkie storczyki jakby zapadły w hibernację. Nie widać nowych liści czy tez nowych korzeni, o pędach nie wspominając.

Może ktoś z szanownych Forumowiczów, spotkał się z podobnym problemem i sobie z nim poradził.
Za każdą sugestię z góry dziękuję.

norbert76
PostNapisane: 15 sie 2020, o 13:26 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Pierwsze pytanie do jakiego pojemnika posadziłaś te falenopsisy? Pierwsza ta czarna to jakaś osłonka, a drugi to szklany wazon?
Storczyki powinny być posadzone do dedykowanych dla nich przeźroczystych doniczek. Doniczki stawiamy na podstawce.
Trzeba je jeszcze raz przesadzić.
Z drugiego storczyka, od góry już nic nie wypuści, może tylko keiki u nasady trzonu.

Marszczenie liści i ich karłowatość świadczy o zbyt suchym powietrzu oraz braku regularnego nawożenia. Storczyki, pomimo tego że są epifitami wymagają nawożenia mineralnym nawozem albo do nich dedykowanym albo do roślin kwitnących. Połowa albo 1/4 zalecanej dawki co każde namaczanie.

Kreski na liściach świadczą o bliznach, czyli popękaniach podczas rozwijania się liściach wskutek błędów uprawowych.

Poczytaj tutaj o uprawie falenopsisów i porównaj do swojej pielęgnacji i warunków uprawy:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

Gandalfwhite
PostNapisane: 15 sie 2020, o 17:03 
200p
200p

1 szt.
Witam.
Takie same Norbercie objawy miałem przy wciornastkach.
Suche powietrze sprzyja atakowi wciornastków.
Po zastosowaniu chemii, zwiększeniu wilgotności i pozbyciu się wciornastków rozwijające się młode liście właśnie takie rosły.
Dopiero kolejne rozwijają się prawidłowo.

pozdr.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 476 ]  Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości