Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Minulek,
źle radzisz...z tym kąpaniem korzeni......
To tak, jakbyś powiedział "kolego żegnaj się z kwiatami"

Storczyk jest w stresie - o tym świadczą "omdlałe" kwiaty.... a aklimatyzacja w domu to dwa tygodnie !.
Nie wykluczam też przekwitania lub zmarznięcia.
Ale w pierwszej kolejności potrzebna jest stabilizacja ,a nie rewolucja dla storczyka.
Na przesadzanie przyjdzie odpowiedni czas i pora.

To trudny storczyk i najpierw trzeba poznać jego zwyczaje i warunki uprawy, choćby tu---> Przewodnik dla początkujących
W zakładce po prawej informacje /zwłaszcza w obrębie wilgotności dla rośliny/
To jest Miltoniopsis

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
katpio
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 cze 2012, o 12:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Ja bym zobaczyła jakie są korzenie. Widziałam pare razy jak podlewają storczyki w sklepach...
Co do aklimatyzacji - niektóre z moich orchidei "stały" pare m-cy po przyniesieniu do domu a niektóre nie zauważały zmiany warunków i rosły od razu jak nigdy nic (zarówno w ciepłe m-ce jak i zimne, storczyki kupowane osobiście jak i przysyłane pocztą).
Awatar użytkownika
samanti
200p
200p
Posty: 274
Od: 28 mar 2008, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Nie grzeb w korzeniach, nie jest to konieczne.
Zmiana warunków uprawy + wychłodzenie rośliny.
Te kwiaty odpadną. Pielęgnuj storczyka i czekaj na kolejne. Powodzenia !
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Nie mam kłopotu ze storczykami, (oprócz tego, że nie spieszą się z kwitnieniem :wink: ) ale mam pytanie do Javonki. Od kilku dni liście storczyków zabarwiają się na bordowo, nawet te starsze - wiem, że to nie choroba, ale ciekawi mnie ten proces. Jest jakieś wytłumaczenie Javonko?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
U tego ostatniego proces się właśnie zaczyna.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Majko witaj,
długo by pisać...ale w skrócie powiem tak:
Powodów może być kilka:
Naturalne przyczyny:
1/Genetyka ?. zwłaszcza dla phals. z różowym lub czerwonym stonowaniu kolorów kwiatów/kwestia "po przodkach"/
2/może to być już :idea: niebezpieczna dawka światła/zbyt duże poziomy światła/intensyfikują kolorystykę w kierunku czerwieni-fioletu/
3/w grupie falenopsisów o marmurkowych/cętkowanych liściach, również to widoczne.
W tych przypadkach to sprawka antocyjanów które są normalna kolorystyką kwiatów/ pigmenty/

Z moich obserwacji wynika, ze zwiększenie kolorystyki występować może intensywniej w fazie inicjowania pędów kwiatowych tych storczyków. .

Z nienaturalnych czynników :
Przegrzanie /oparzenia i objawy chorobowe ?to moze spowodować wytworzenie pigmentu ,jako czynnika ochronnego.
Jeżeli czerwone liście ulegają zmiękczeniu i więdnięciu jest to objaw choroby lub działalności szkodników, które szkodząc ?spowalniają rozwój rośliny..

Myślę,ze bez wywodu szerszego, informacja będzie wystarczająca.

Nie piszesz nic o swoich storczykach ...bo to rzeczywiście może być tylko naturalna pigmentacja.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jovanka pisze: Z moich obserwacji wynika, ze zwiększenie kolorystyki występować może intensywniej w fazie inicjowania pędów kwiatowych tych storczyków. .
Twoje słowa brzmią jak cudna muzyka. :D
Moje storczyki (13 + maluszki) to w większości roślinki z odzysku. Czytając Wasze wpisy uczyniłam wszystko, aby je odratować i chyba się udało, bo wszystkie wypuszczają listki i nowe korzenia. Właśnie minął rok jak je przyjęłam. Wiem, że muszę być cierpliwa czekając na pędy kwiatowe.
Chyba są w dobrej kondycji, ale zastanowiło mnie to, co napisałaś o za dużej dawce światła. :roll:
I to jest chyba to! Przecież stoją na parapecie oświetlonym lampkami. ;:133 (fotka jest na poprzedniej stronie :oops: ) Lampki miały podnieść temperaturę! Dzięki Jovanko!
Po za tym, storczyki mają się dobrze.

Obrazek

Obrazek

Cobyś nie latała, przytargałam parapet tu. :D Jutro lampki idą do pudła!

Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Ja chyba powątpiewam w to by takie lampeczki, mogły stanowić zagrożenie i spowodować "nadmiar" światła :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Też nie umiem powiedzieć jaką skuteczność mogą "nieść ze sobą".
Uroku wiele ale... czy to przyczyna ?
Jedno pewne,ze doświetlanie nie może trwać za długo/~max. "dzień"16-18 godzin jak dobrze pamiętam/....wszak rośliny potrzebują dnia i nocy.
(a, czas się już wydłużył. :roll: ... do list/grudniowego odczuwalnie..).- w lutym już bywają pierwsze poparzenia.

Oświetlenie przedłuża czas dnia ,ale dla niektórych falenopsisów może to być przekroczeniem dawki.
I nie wszystkie jednakowo reagują/genetyka!/Masz ich kilka, więc ... można dalej dedukować.

Majko,
- tylko cieszyć się trzeba ,ze udane masz zabiegi pielęgnacyjne wobec storczyków "z odzysku"
A, jak zakwitną to podwójną satysfakcja murowana.


Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Storczyki stoją na północno - wschodnich parapetach okien, a światełka gasiłam grubo po północy. W nocy, lampy uliczne oświetlają je i praktycznie nigdy nie stoją w ciemności. Coś w tym musi być. Dziś sprawdziłam i u wszystkich - spody liści się 'rumienią'. Od dziś zasłaniam żaluzje i pozostaję w nadziei, że to jednak oznaki... gotowości roślin do kwitnienia. :D Dziękuję za już i pewnie kiedyś za jeszcze. :wink:
Javonko, jeden już się odwdzięcza - malusimi trzema pączkami.
Obrazek
h4nka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sty 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Proszę o pomoc

Post »

Ostatnio zauważyłam coś dziwnego na moim storczyku, prawdopodobnie zaczął gnić Zaczęły też odpadać zielone liście. co może być tego przyczyną? Czy da się go jeszcze jakoś uratować?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Proszę o pomoc

Post »

Problem pewnie w korzeniach. Poczytaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 5&start=70
To problem wszystkich nowicjuszy w zajmowaniu się storczykami. :) Powodzenia.
h4nka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sty 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Proszę o pomoc

Post »

Dokładnie chodzi mi o tę plamę która znajduje się u nasady liścia... Wygląda na gnijący i zastanawiam się jaki błąd mogłam popełnić, że do tego doszło.
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Proszę o pomoc

Post »

Stare liście czasem odpadają, ale tu chyba jest problem z korzeniami. Aby ktoś mógł Ci pomóc - musisz pokazać korzenie. :) Też jestem początkująca w tym temacie, ale staram się dużo czytać, tu jest bardzo dużo pomocnych informacji! Kto szuka, nie błądzi. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”