Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Kornelya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 paź 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

A mi ten mój listek już odpadł.. :cry:
Kornelya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 paź 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Wydaje mi się, że rozwiązałam problem, a raczej usunęłam przyczynę żółknięcia listków storczyka i usychania jego pędów napowietrznych.
Otóż storczyk był za blisko kaloryfera. Najpierw był bezpośrednio nad nim, na parapecie, a potem przeniosłam go dalej. Niestety jeszcze zbyt blisko. Teraz jest w drugim końcu i nic się nie dzieje.
Został mu jeden pęd napowietrzny (o ile jest w dobrej kondycji i przeżyje) i cztery liście.
Teraz pytanie: czy storczyk z uschniętymi pędami napowietrznymi przeżyje? Wypuści nowe? Czy storczyk zupełnie zmarnieje?

Pozdrawiam :)

PS: I jeszcze jedno. Czy zeschnięte pędy powinnam wyrzucić czy zostawić jak jest na razie?
presik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 paź 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Obrazek

No i się doczekałem, a Ty Jovanka już spisywałaś go na straty :heja teraz pora na dwa kolejne ;:oj
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Gratuluję kwitnienia... opieka, widać była z Twojej strony właściwa!.
Też lubię te kwiaty.

Ale, ale... :lol: prawdy w takim stwierdzeniu nie ma wcale..
presik pisze:a Ty Jovanka już spisywałaś go na straty :heja]
Jedyna moja wypowiedź konsultacyjna jest tutaj -TUTAJ

I brzmi wprost przeciwnie;

Co pewne ... staram się oceniać szanse i sytuację realnie bez emocji, które towarzyszą zazwyczaj posiadaczowi.
-nie roztaczam czarnych wizji ... bo kłóciłoby się potężnie z moja wiedzą i ogólnie.... z intencją dokonywania wskazań dla pytających oraz udzielania porad.

Nie często, mamy przypadki beznadziejne; i na szczęście... bo omija mnie raczej konieczność stwierdzenia: spisać na straty, wyrzucić.
W trudnych przypadkach wskazuję , ze warto walczyć ...póki coś zielonego jeszcze drzemie w roślinie.

A Dendrobium ...(nie bez przyczyny) ma inną polska nazwę drzewoporzec....
Jak żaden inny storczyk, wykazuje żywotność nawet w stanie zasuszonego patyka...



W sprawie... dolistnego nawożenia nie podejmowałam dyskusji - ta forma pomocy storczykowi jest wielce problematyczna, na zasadzie: nie wszystkie nawozy, nie wszędzie i nie dla wszystkich działają. I to jest sprawdzone, zbadane .W storczykach efekt bywa znikomy, podobnie jak znikome mają potrzeby storczyki w nawożeniu.
Innych czynników wystarczająco jest wiele aby zdecydowały o powodzeniu upraw.


Powodzenia życzę dla dalszych planów,
JOVANKA
Betty_00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lis 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Plamy na liściach storczyka

Post »

Witam

Dzisiaj zauważyłam na swoim storczyki dziwne żółte plamy z delikatnymi brązowymi kropkami, co to może być? Na razie tylko na jednym liściu i mam wrażenie, że się powiększa, bo jeszcze kilka dni temu nie zwróciłam uwagi, więc musiało być to mniejsze. Poza tym storczyk wydaje się zdrowy, ma jędrne liście, ładne korzenie, aktualnie zrobił przedłużenie z kilkoma pączkami i prawdopodobnie wychodzi mu nowy pęd.
Aha i czy to może być zaraźliwe? Na oknie prócz niego stoi aż 12 storczyków (jak na razie w 100% zdrowych).

Obrazek
Awatar użytkownika
daria89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lis 2012, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam.
Mam pytanko odnośnie doniczek dla storczyków.
Swoje trzymam w doniczkach ceramicznych bordowych. Rosną w miarę ok, ale mogłyby lepiej;).
Babcia podarowanego ode mnie storczyka trzyma w doniczce pomarańczowej ale plastikowej, rośnie jej super.
Czy storczyki powinny byc hodowane w doniczkach przepuszczających światło?
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jest to wskazane, gdyż korzenie także biorą udział w fotosyntezie. Hodowla storczyków w doniczkach ceramicznych lub innych barwnych, tez jest możliwa, ale raczej dla bardziej doświadczonego hodowcy, z racji na fakt iż nie widać korzeni i można przelać roślinę. Jeśli ktoś już jednak zna na tyle dobrze swoje kwiaty, iż jest w stanie oszacować czas podlewania np. na podstawie samej ciężkości doniczki to można próbować :)

Mi też się podobają takie ciężkie ceramiczne gładkie doniczki/osłonki, ale póki co nie mam odwagi im takowych zapewnić :) Siostra ma ceramiczne osłonki i kwiaty rosną ślicznie, ale nie pozbywała się tych naturalnych bezbarwnych więc ma wgląd w korzenie. Teściowa natomiast przesadzała swoje do plastikowych barwnych i tez rosną genialnie, mimo iż ciężko powiedzieć jak się mają korzenie..

Decyzja zależy od Ciebie i od tego na ile pewnie czujesz się z tymi kwiatami :) Bezpieczniejsze są chyba osłonki, bo zawsze można zajrzeć, co się dzieje w środku a ewentualnie szybko wyciągnąć i trzymać tak jak jest :) Pamiętaj jednak aby osłonka była większa, aby storczyk miał trochę luzu bo korzenie potrzebują dostępu powietrza.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
daria89
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 9 lis 2012, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

W moich bordowych osłonkach mam wgląd do korzeni ponieważ nie usuwam doniczek sklepowych. Zresztą to jest chyba niewskazane, bo przecież ceramiczne doniczki do storczyków nie mają dziurek w podstawie.
Dziękuję Ci za sugestię, na razie się ciągle uczę, a kto pyta nie błądzi:).
Wsadzę je na jakiś czas do doniczki bezbarwnej i zobaczę czy im się polepszy:)
Pozdrawiam
Daria
Pozdrawiam Daria
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Szczerze mówiąc nie mam dużego doświadczenia w tej kwestii, więc może ktoś jeszcze coś doradzi :) Napisałaś, ze trzymasz w bordowych doniczkach a nie osłonkach, dlatego zasugerowałam się, ze usunęłaś oryginalną doniczkę :) Ja od siebie mogę napisać tyle, że swego czasu trzymałam storczyka w osłonce kremowo białej plastikowej, ale podłoże mi dłużej przesychało i ogólnie storczyk średnio sobie radził, ale może na skutek tego, ze był to mój pierwszy storczyk ;) Teraz trzymam wszystkie w tych naturalnych przezroczystych doniczkach i widzę jak pięknie wydłużają im się korzenie, więc chyba im to służy :) Pewnie wszystko zależy tez od warunków panujących w mieszkaniu i tego typu rzeczy ;)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk-plamy

Post »

Witaj Betty,

Niestety wygląda mi to na chorobę wirusową (nie z doświadczenia, ale z oczytania). Jak najszybciej odseparuj storczyka od innych i poczytaj na ten temat używając wyszukiwarki i określając dział orchidarium. Z tego, co wyczytałam, ciężko jest wyleczyć taką chorobę, bo trzeba by znać nazwę wirusa, by z nim skutecznie walczyć :?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

Wirusa nie leczy się; dla rośliny to przeważnie jest wyrok.
Ale ... aby potwierdzić jego obecność, musi być badanie laboratoryjne.
To zbyt ciężka choroba i zagrożenie dla reszty roślin.I wcale nie występuje często w naszych kolekcjach.

Tak więc nie straszmy się wirusem ,bo nic to nie da...
Trzeba podjąć próbę ratowania.
Oczywiście, w pierwszej kolejności trzeba odizolować pacjenta od pozostałych storczyków i prace wykonywać sterylnie.

Chorą część liścia należy usunąć do marginesu zielonej tkanki.Zdezynfekować osuszyć i zastosować
łączenie środków ochrony .

JOVANKA
.
Betty_00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lis 2012, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk-plamy

Post »

dziękuje za odzew :)

Chorej części już nie ma i storczyk zmienił okno. Będę obserwować dalej. Boję się tylko ,że inne zdążyły się już zarazić ;:185
słabo mi się robi jak o tym pomyślę ;:202
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Storczyk-plamy

Post »

Trzymam kciuki i mam nadzieję, że nie zdążył narobić szkód wśród innych :roll:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”