Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

te na liściu różowego Phalaenopsisa to może plamki od pryskania? może został popryskany wieczorem lub jak było zimno i nie wysechł... nie wiem...
Awatar użytkownika
dewuka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2406
Od: 1 sty 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stary Tomyśl, Wielkopolska

Post »

Obrazek
A tak wygląda ta plama dzisiaj. Jest 2 razy opryskana topsinem i zdezynfekowana.
Plama jest sucha, nie przeszła na drugą stronę liścia i nie powiększyła się.
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Phalaenopsis - plamy na liściach

Post »

Witam,
Mam problem. Otóż na falenopsisie, a bardziej szczegółowo to na 2 liściu od góry licząc, pojawiła się jasno zielona obwódka. Kwiatek jest ogólnie w dobrej kondycji, zasycha stary pęd kwiatowy, który storczyk miał od marca. wypuszcza nowe korzenie przy liściach i korzenie w podłożu wyglądają na zdrowe.
Podlewam zgodnie z zasadami, jest na oknie zachodnio-południowym, a przy dużym słońcu zestawiam go trochę dalej, bo na razie nie mamy rolet w oknach. Czy to prawda, że od nadmiaru nasłonecznienia robią się czerwono-różowe liście? Ta jasno-zielona obwódka jest miękka, ale nie podgnita.
Byłabym wdzięczna za sugestie.
martuś
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Marto!

Przydałoby sie zdjęcie tej plamy.
Moze to być lokalne oparzenie na pozostawionej kropli--->pracuje jak soczewka!!
W każdym przypadku plamisko trzeba obeserwować ,a najlepiej osuszyć zdezynfekować.
Nie może sie stworzyć infekcja.

Co do czerwienia ...to i owszem, to naturalna reakcja----> barwnik jest ochroną rośliny/antycjany/.
To skrótowe określenie wiąże się ze zjawiskami fotosyntezy.
Temat jakby na osobne potraktowanie :D pozostaje.
Ufffff....obszerne.

Cżęściej zjawisko czerwienienia jest spotykane w storczykach z przewagą kolorystyki fioletowej - zauważalne różnice , gdy obserwujemy storczyki różne , poddane tej samej ekspozycji słońca lub innego niekrzystnego impulsu/zmiana pH, temperatura itp..../.
Zjawisko jest przemijające, po ustąpieniu przyczyny----> też mija :P .



Pozdrawiam J ;:76 VANKA
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

C.d.

Post »

witaj Jovanko.
myślisz ,że to może być poparzenie. czy mogę ten liść zdezynfekować cynamonem???



******************************
Już tu odpowiadam - cynamon moze być zastosowany.
Ma dobre właściwości ochronne przy infekcjach.

Ale obserwować plamę trzeba, nie można dopuściś aby rozlało się brzydactwo dalej.
Przy poparzeniach najczęściej dochodzi do samoograniczenia rozmiarów i wysuszenia tkanki.

J :P VANKA -pozdrawiam
martuś
iwona.biala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 sie 2008, o 12:17

Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam! Chciałabym prosić o radę. Mam 3 storczyki w tym jeden niedawno kupiony i w każdym z nich liście stają się "wiotkie" :( Nie są suche, mają kolor zielony, ale robią się coraz bardziej pomarszczone. Korzonki wyglądają nieźle. Mają zielony kolor więc nie wydaje mi się, że są przesuszone. A może się mylę? Jak często powinno się je podlewać? Na każdej stronie napisane jest co innego i już się pogubiłam. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Iwonko, wstawiaj do moczenia dopiero wówczas, gdy doniczka będzie leciutka. Sama musisz wyczuć, co ile dni. Może to być 10, a może być i 18 dni. Im wyższa temperatura otoczenia, tym szybciej podłoże przesycha. Wiotczenie liści może być spowodowane zbyt małą wilgotnością powietrza, jeśli dotyczy większości liści. Należy wówczas zamgławiać z rana lub przetrzeć przynajmniej raz dziennie listki np. zmoczonym wacikiem lub gąbką. Można postawić na podstawce wypełnionej keramzytem zalanym wodą. Można również obok postawić naczynko z wodą, żeby sobie parowała. Jeśli wiotczeją tylko najstarsze duże liście, może to być oznaką starości liścia, który wkrótce zżółknie i po prostu odpadnie.
iwona.biala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 sie 2008, o 12:17

Post »

Dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź.Wszystkie 3 maja takie liście więc pewnie przyczyna to ta słaba wilgotność powietrza...Jeden z nich mimo tych kiepskich liści zaczyna kwitnąć :) Mam nadzieje że zraszanie pomoże. :) Jeszcze raz dziękuję :)
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Tylko nie zalej stożka wzrostu, bo zgnije!!!
Awatar użytkownika
Beaataa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 4 kwie 2008, o 10:37

Post »

Dziewczyny doradźcie mi bo nie wiem czy dobrze zrobiłam :oops:
Jak wam już pisałam jeden z moich storczyków zrzucił wszystkie kwiatki - i pomyślałam sobie, że to dobry moment żeby wymienić mu podłoże.
(dostałam go w prezencie, a podobno u pani w kwiaciarni stał już prawie 2 lata i ciągle kwitł, więc babka nie chciała go ruszać)
No wiec pomyślałam sobie, że mu je wymienię.
Oczyściłam korzenie ze starego podłoża i zobaczyłam, że te które były w środku doniczki (tzn. nie było ich widać przy bokach) są jasno-brązowe - czy takie mają być?? czy mi gniją???

Nie mam aparatu mąż wziął do pracy :?
Chyba, że tak bez podłoża może poleżeć do południa, to zrobię fotki i pokaże wam jak to wygląda?? :D
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Beata jak trochę poleży bez podłoża nic mu się nie stanie. Korzenie usuwamy wtedy kiedy nie są twarde, "rozłażą" się w palacach. Korzenie w głębi doniczki mogą być takiego koloru jak opisujesz, bo nie mają kontaktu ze światłem i nie zachodzi w nich reakcja fotosyntezy.
Ale zdjęcia możesz wstawic :)
Awatar użytkownika
Beaataa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 4 kwie 2008, o 10:37

Post »

Uspokoiłeś mnie :) dziękuję
Korzenie są "twarde" tylko ten inny kolor mnie zastanowił.

Czy powinnam na coś szczególnie uważać przesadzając storczyka??
Trochę nie wiem jak z powrotem zapakować te korzenie do doniczki :D
I
czy może włożyć w tę samą doniczkę?? Umyję ją oczywiście dokładnie, ale gdzieś czytałam, że storczyk lubi ciasno i nie trzeba większej doniczki hmm ??
x_o-n
1000p
1000p
Posty: 1203
Od: 5 maja 2008, o 07:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeżeli korzenie nie wyrastają bardzo z tej doniczki w której był to włóż go z powrotem. Możesz pozaglądac czy nic mu tam nie łazi , czy stożek wzrostu nie ma czarnych plam. Na co musisz uważać? Wiadomo na korzenie, ale to chyba już wiesz. Aha postaraj się nie "upychać" stożka za mocno w podłoże. Za głębokie posadzenie storczyka może powodowac gnicie stożka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”