Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Coś dziwnego pojawia się na liściu mojej miniaturki i jest to bardzo niepokojące - wyżerająca plama z dnia na dzień się bardzo rozrasta. Co to może być? Grzyb? Wirus ?
Co robić - usunąć liść czy może potraktować jakimś środkiem (mam w domu Biosept i Topsin- może któryś z tych się nadaje)?
Zmiany w tej chwili są tylko na jednym liściu i wygląda tak, jakby coś wyżerało ten liść od góry, ale obcych nie zidentyfikowałam. Zresztą w pobliżu są inne phalaenopsisy i nie zauważyłam u nich niepokojących objawów.
Podlewam raz na 7-10 dni, od czasu do czasu zraszam.
Podłoże rośliny od momentu zakupu to coś na podobieństwo zielonego mchu. Storczyk jest u mnie od około miesiąca.
Proszę o radę : czy przesadzać do innego podłoża i jak mogę pomóc mojej małej roślince, żeby to paskudztwo jej nie wykończyło?

Dziękuję,
Kasia
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Witaj,

Podłoże to mech sphagnum, idealny dla miniaturek.

Zdjęcia są słabej jakości, a to środkowe się nie powiększa :(

Niestety nie umiem Ci pomóc ;:131 ale skoro plama się rozrasta, to odseparowałabym storczyka od reszty :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

w takim razie podeśle jutro bardziej doświetlone zdjęcia (światłem dziennym) chociaż aparat najlepszy też nie jest.
Czy ktoś może wykluczyć wirus? naczytałam się tutaj jak szybko potrafi wyniszczyć dużą ilość storczyków :(.

Dziękuję,
Kasia
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Wklejam lepsze zdjęcie i czekam na rady ekspertów.
Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dziwne zmiany na liściu phalnopsis miniaturka

Post »

Witaj Kasiu,
Powodów takie stanu może być wiele .
Ale...taka rzecz nie powstała z dnia na dzień.....Ten liść jest wybitnie nadwyrężony.Jaki był powód nie wiemy.
I...jak w przysłowiu....<na pochyłe drzewo.....> tak i osłabiony storczyk "załapał się "za nieszczęścia.
-na osłabionym liściu są widoczne objawy chlorozy oraz pęknięcie.To problem fizjologiczny,niedobory pokarmowe.
-powierzchnia zdarta w postaci plamy....mogła powstać z uszkodzenie przez szkodniki i rozwoju lokalnej infekcji grzybowej .
Mogą być sprawcami wciornastki,przędziorki ,czy inne żyjatka określane jako roztocze.
Mogła być również sprawcą.... pozostawiona woda na liściu i warunki zimna.

Masz środki p/grzybowe ,więc działaj.
1/Proponuję zastosować na liście Biosept 33 SL - stężenie O,1% /w przeliczeniu dla nas na małe jednostki to 1 ml/1 litr wody/
Zabieg powtórzyć co 7-10 dni.
Do podlewania podłoża zastosować roztwór o połowę słabszy.
2/wprowadzić nawożenie

Liście trzeba dokładnie przetrzeć zwilżonymi wacikami/kazdorazowo wyrzucany po przetarciu/
Liścia nie usuwaj.... zabezpiecz plamę przed rozwojem infekcji na całość storczyka.

"Zieloność" mchu-sphagnum świadczy o słabym przesychaniu i wystawie słonecznej ,sprzyjającej powstawania "glonów".
Można ograniczyć zjawisko...przysłonić światło ,zastosować obszerną osłonkę.

Pozdrawiam JOVANKA
clem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sie 2012, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Kupiłem storczyka, kwitł ładnie przez 3 msc, podkreśleń go do doniczki na 30 minut raz w tygodniu. Przetwory, teraz główna łodyga żółknie. Nie wypuszcza nowych z boku także. Liście sa normalnego koloru. Czy tak ma być? Jestem świerzakiem w tej dyscyplinie. Proszę o odpowiedź http://imageshack.us/photo/photo/703/20 ... 33618.jpg/
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Clem witamy u nas....

Pierwsza odpowiedź na pytanie
Czy tak ma być?
- TAK -to jest normalne żółknięcie pędu kwiatostanowego.

Zjawisko...czasami ustaje i..może tak być ,ze :
storczyk ponawia kwitnienie z rozgałęzienia ,które rozpoczyna się od niższego drzemiącego oczka na starym pędzie.
I dlatego :idea: ..,
...i jeżeli :lol: mamy ucinać cokolwiek, to ... pęd wyłącznie żółty .Cięcie ma być na granicy zielonej tkanki !

Ze względu na to ,że jest to Twój debiut ;:63 w storczykarstwie, proponuję zapoznać się z dostępnymi materiałami bazowymi i wg literatury.
Tam są reguły dotyczące kultury uprawy Phalaenopsis ujęte ramowo.
Warto poczytać m.innymi TUTAJ
A...na naszym forum istnieje dużo materiału , który pozwoli :wink: spokojnie wejść w uprawę i ...unikać niespodzianek :wit .

Zapraszam i polecam,
- pozdrawiam JOVANKA

Tagi dla tematu : Phalaenopsis, Phal, falenopsis , uprawa Phalaenopsis
Dorotey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam wszystkich serdecznie, dopiero zaczęłam korzystać z forum, więc z góry przepraszam za błędy, które mogę tutaj popełniać.
Mam gorącą prośbę o pomoc.
Jestem szczęśliwą posiadaczką dwóch storczyków :) . Pierwszego,zielonego dostałam i zauroczona kupiłam następnego. Jednak nie jestem pewna czy ma się dobrze i chciałam podpytać czy z kwiatami coś się dzieję,ponieważ wypatrzyłam plamki, na jednym kwiatku przeźroczyste,a na innym czarne. Drugiego natomiast kupiłam zauroczona jego urodą i korzystną ceną i nie zwróciłam uwagi na jego niedoskonałości, a mianowicie miał poprzycinane liście, ale bez ewidentnych zmian. Natomiast po ok 2 tygodniach zaczęło dziać się z nimi coś dziwnego, liść zaczął żółknąć i czernieć, a następnie usychać, przeglądałam fora, jednak nie znalazłam nic bardzo podobnego. Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu i podpowiedzi co do metody "leczenia". Dodam, że niefortunnie są, po upadku i ten z "chorym" liściem zrzucił prawie wszystkie kwiaty. Wklejam link ze zdjęciami, mam nadzieje, ze nie będzie problemu z ich odczytaniem. http://imageshack.us/g/818/p1040921j.jpg/
Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Liść wygląda jak oparzony przez słońce, tak było czy też u Ciebie stał zbyt blisko szyby?
Dorotey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Faktycznie zdarzyło mi się wystawić na słońce, ale raczej zachodnie lub poranne, a w ciągu dnia stoją w głębi pokoju, gdzie mają mocno rozproszone światło.
Jedynym trochę podobnym zjawiskiem wydaje mi się bakteryjna plamistość, ale nie jestem przekonana.
Znalazłam na tej stronie:http://www.storczyki.pl/?dzial=6&pokaz=uprawa
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

1.Dorotko, mój jeden ze storczyków tez ma taki liść, postawiłam go zbyt blisko okna:) na przyszłość odsuń od szyby, ale piszesz że zmieniasz im miejsca postoju? Oj niedobrze, storczyki tego nie lubią:)


2.jak dla mnie to nie jest czarna plamistość, jak będziesz chciała poszukać, to gdzieś w starszych wątkach opisałam problemy z jednym ze storczyków, i całkiem inaczej to wyglądało:)
Dorotey
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 sie 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Bardzo dziękuję za poradę :)
1. Faktycznie stawiałam je kilka razy bliżej okna żeby miały trochę więcej słoneczka, muszę się dobrze zastanowić nad miejscem gdzie mają stać na stałe.
2. Poprzeglądam jeszcze forum, ale dziś już cały liść jest żółty :( , mam nadzieje, że na nim się zakończy. Zrobię jeszcze dziś zdjęcie i zamieszczę na forum.
Pozdrawiam :)
Madlen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2012, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Cześć:)
od jakiegos czasu mam storczyki i zauwazylam ze korzenie usychaja, a liscie sa coraz bardziej wiotkie i tak jakby sie marszczyly... podlewam je raz w tygodniu tak jak zalecila mi Pani w skepie....
czy moze ktos mi doradzic jak moge im pomoc?? z gory dziekuje:):) :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”