Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
h4nka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sty 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Proszę o pomoc

Post »

Niestety stało się to czego się obawiałam, mój storczyk zgubił wszystkie liście :( Czy w takiej sytuacji jest jeszcze możliwe, żeby go jakos odratować?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o pomoc

Post »

Nie, ze storczyka nic nie będzie, bo nie ma on stożka wzrostu jeśli liście opadły, ale jeśli korzenie są zdrowe, możesz je pozostawić w podłozu i normalnie pielęgnować a być może po jakimś czasie wypuści on z korzeni basal keiki, a więc nową roślinę :) Należy jednak odizolować storczyka jeśli nie ma pewności co do przyczyny gnicia, bo jeśli byłaby to choroba bakteryjna czy jakas grzybowa, mogłaby się łatwo przenieść na pozostałe okazy :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
h4nka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 sty 2013, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Proszę o pomoc

Post »

Korzenie ma zdrowe, zostawię go więc może mi się poszczęści :) dziekuje za pomoc
x -C - m

Re: Proszę o pomoc

Post »

Dufin pisze:Nie, ze storczyka nic nie będzie, bo nie ma on stożka wzrostu jeśli liście opadły, ale jeśli korzenie są zdrowe, możesz je pozostawić w podłozu i normalnie pielęgnować a być może po jakimś czasie wypuści on z korzeni basal keiki, a więc nową roślinę :) Należy jednak odizolować storczyka jeśli nie ma pewności co do przyczyny gnicia, bo jeśli byłaby to choroba bakteryjna czy jakas grzybowa, mogłaby się łatwo przenieść na pozostałe okazy :)
jeśli nie ma stożka wzrostu to z czego ma to keiki puścić?paki śpiące na łodydze jakby nie było tez maja uśpione stożki wzrostu.
poza tym na jednym ze zdjęć widać że korzenie są lekko wyschnięte i podłoże jest rozłożone zbytnio> do tego jeśli nie wiesz jak podlewać zawsze namaczaj roślinę będzie ci łatwiej o nią dbać a przy przesadzaniu falenopsis i innych o grubych korzeniach używaj podłoża w którym nie ma torfu.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Proszę o pomoc

Post »

Cymbidium pisze:
jeśli nie ma stożka wzrostu to z czego ma to keiki puścić?
Są przypadki kiedy roślina wypuszcza keiki z korzeni
Zacytuję Jovankę:

"A ...różne cuda "po drodze" nie sa cudami....- to biologia roślin.
Wszystkie storczyki maja zdolność rozmnażania poprzez uaktywnienie merystemów.
Eksplanty izolowane z różnych miejsc służą rozmnażaniu metodą in-vitro.
A... te różne miejsca np.w przypadku Phalaenopsis to wierzchołkowe ...ze stożka wzrostu , merystemy z kwiatostanu /ped /
na osi głównej i osi bocznej tzw.spoczynkowe , wycinki liści czy korzeni itp....
Generalnie w wielu miejscach storczyka istnieje szansa na dalsze życie.
Stąd czasami po długim okresie udaje się otrzymać w wazoniku roślinkę z uciętego/złamanego pędu kwiatowego, czy "odkryć" basal keiki wyrastające z podłoża...W tych przypadkach to ratunek życia w warunkach stresowych jest decydujący o efekcie końcowym."



z resztą zdjęcia nie ma, wiec nie wiem czy stożek wzrostu zgnił czy coś się zachowało, wnioskuję, ze zgnił, tylko po tym, ze zgubił wszystkie liście :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witajcie, wczoraj moja znajoma poprosiła mnie o pomoc. Dwa tygodnie temu dostała storczyka, podlała go raz, wsadzając do wody na 5 godzin. Trzymała go w osłonce w odległości 2 metrów od okna. Poczytałam posty na forum i doszłyśmy do wniosku, że to przemarznięcie.

Liście wyglądały tak: Obrazek Obrazek

Zdecydowałyśmy, że trzeba obciąć mu to, co zainfekowane, zasypać cynamonem, i teraz wygląda tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłam mu dodatkowo dziurki w doniczce, i tutaj właśnie poczułam,że ma moczar w doniczce. Nie chcąc bardziej go stresować, nie wyciągałam go z niej. Postawiłam go na podstawce, bez osłonki, na parapecie, żeby podłoże szybciej wyschło.
Co możemy jeszcze zrobić? Jak myślicie?
Czekamy na odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witaj Patrycjo,
Jeszcze możesz zrobić kłąb z papieru kuchennego i gazet i do tego wstawić storczyka wyjętego z doniczki;
można to zrobić tylko delikatnie,tak aby nie naruszyć bryły .Papiery w mig wyciągną wodę.
Po dwóch dniach powinno być podłoże normalne ,bardziej suche.
Papiery trzeba zmieniać.
Część podłoża pewnie się wykruszy - ale nie szkodzi.Po wsadzeniu uzupełnisz,najlepiej świeżym.
Przy okazji zobaczysz co w podłożu piszczy...

Nadmiar wody może zniszczyć kwitnienie.
A, czy zmarzła roślina .... :roll: wątpię :
no...chyba, że stał przy otwartym oknie i mroźnym powietrzu.


Ot...taki, :lol: proponuję projekt "performance" na pewien czas...

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Jovanko, dziękuję ponownie za rady.
Obawiam się, że przemarzł, bo niewiadomo ile czasu od zakupu spędził na zewnątrz lub też w samochodzie przy mrozie -15C.
Mam jeszcze pytanie, czy w takim stanie, można mu obciąć zgniłe korzenie, czy to byłby dla niego za duży stres?
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam
bardzo proszę o pomoc albo skierowanie do odpowiedniego wątku. Miesiąc temu kupiłam storczyka, który był w trakcie przekwitania. Przyniosłam do domu i namoczyłam mu korzenie na godzinkę. Na drugi dzień liście mojego phalaenopsisa straciły wyraźnie turgor. Wyjęłam korzenie z doniczki, jednak okazało się że część jest zgniła, więc je odcięłam i umieściłam niestety w tym samym podłożu, bo nie miałam innego, ale go przesuszyłam 2 dni rozsypując cienką warstwą. Posadziłam go więc do tej kory i wtedy po kilku dniach zaniepokoiły mnie "podziubane" pędy kwiatowe. Stwierdziłam obecność wełnowców. Przeczytałam na innym forum, aby storczyka namoczyć całego w wodzie z płynem do naczyń, ponieważ nie chciałam stosować chemii mocniejszej tak zrobiłam. Ostrożnie wysuszyłam stożek wzrostu rożkiem z ręcznika papierowego. Po tygodniu wylazł na pęd jeszcze jeden okaz wełnowca, więc go uśmierciłam i po 2 tyg od pierwszego moczenia w płynie, zastosowałam drugie moczenie. Jak myślicie, czy to pomoże? kwiaty usunęłam dawno, bo w płatkach właśnie siedziały te pasożyty. Liście dalej nie odzyskały turgoru, korzenie niby są ok, mimo, że zamierają, ale w wolniejszym tempie.

Dodam, że kupiłam ziemię do storczyków w celu posadzenia w świeżej, tamtą wyrzuciłam, bo wiem, ze mogły siedzieć w niej wełnowce, niestety w nowym podłożu zaobserwowałam mikro białe larwy i małe muszki wyfruwające z worka, więc nie odważyłam się go posadzić w te larwy, przeczytałam tutaj, że to pewnie podłoże z tamtego roku. Storczyk stoi na plastikowych "kamykach" zraszanych raz dziennie, nad podstawką z wodą, pęd nie gnije, jest ok, nie wiem tylko czy czekać nadal z korzeniami na wierzchu, co robić gdyby dalej pojawiały się te wełnowce... proszę o radę. Storczyk stoi na oknie wschodnim.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Skorzystaj z wyszukiwarki, jest osobny wątek dotyczący problemu z jakim się borykasz. Wpisz hasło "wełnowce" a na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje pytania :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

No to i ja podzielę się moim problemem ze storczykiem. Zabrałam z domu 3 rośliny, gdyż tam były notorycznie albo przelewana albo zasuszane, przesadziłam, poobcinałam zgniłe bądź suche korzenie i dwie rośliny jakoś żyją. Tymczasem w trzeciej nie ostał się żaden zdrowy korzeń, jedynie jeden liść. Odstawiłam na jakiś czas roślinę, bo czytałam, że storczyk ma dużą wolę przetrwania, ale nie nastąpiły żadne zmiany. Gdy już chciałam się go pozbyć, dziś rano zauważyłam, że u nasady wyrósł mi basal-keiki. Moje pytanie: co ja mam z tym fantem zrobić, jeżeli roślina matka nie posiada korzeni? Czy nowa roślina ma szanse się rozwinąć?
Pozdrawiam Natalia
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Szansa jest zawsze. Zostaw tak jak jest i podlewaj dość oszczędnie, żeby to co zostało ze starego storczyka nie zgniło. Może się uda.
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witajcie, kilka dni temu zauważyłam problem z moim zygopetalum. Ma czarne plamy na starych liściach, ponadto dolne liście młodych pseudobulw również czarnieją. W czwartek zuważyłam, że młoda pseudobulwa zgniła u podstawy, więc ją odcięłam. Sprawdziłam, czy podłoże jest mokre. Było prawie suche. Jak myślicie, co mogło się stać? Co mam robić? Odseparowałam go od innych i czeka na pomoc.
Stał w odległości 1,5 m od okna północnego i był moczony przez godzinę co drugi tydzień.
Oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”