Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

Witam,
Tak.....są plamki świadczące o uszkodzeniach kiedyś :roll: tam...-wygląda już na historie.
-Wskazuje to na ulokowanie się szkodników w osłonie uschniętego liścia/obecne jeszcze są " resztówki". Najchetniej...siedzą tam wełnowce i ...nie próżnują.
Warto delikatnie odchylić te suchotki i zdezynfekować - plamki również i ...nie prowokować do zagniwania-miejsce ma być odsłonięte i nie moczone.
Miejsce można potraktować rozkruszonym węglem, cynamonem po dezynfekcji.

Dobrze,ze zwracasz uwagę na takie objawy-takich w trzonie nie wolno lekceważyć.

Pozdrawiam JOVANKA
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

O Boże ! Na plamkach się nie znam ale storczyka za 5 zł w życiu nie widziałam. Zazdroszczę okazji tym bardziej, że pomimo tych plamek wygląda zdrowo.
Izabela
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

Jovanka, serdecznie dziękuję za odpowiedź :-)

Czym ew. można bezpiecznie dezynfekować takie pozostałości?



Pozdrawiam
K.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2013, o 21:19 przez Jovanka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunieto wpis o zakupach okazyjnych -to wątek poboczny
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

Czym dezynfekować ? jest na forum informacja ,wiec skorzystaj z tej wiedzy.
Nie ma lekko.....podobnie jak ze storczykami.

A o wycieczkach nie pisz w takim wątku; od tego jest specjalny wydzielony watek informacyjny "co ,gdzie...
Z tego wątku wpis usuwam.
JOVANKA
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

Pytam, gdyż nie byłam pewna, czy " pozostałości" po wełnowcach mam potraktować tym samym preparatem co przy zwykłej pełnoobjawowej inwazji wełnowców.

Wnioskuję, że tak właśnie mam postąpić...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brązowe plamki na storczyku z przeceny

Post »

Nie...czym innym jest dezynfekcja a, czym innym srodki interwencyjne na szkodniki .
Dezynfekcja ..to potraktowanie jednym z preparatów obszaru zagrożonego :D drink alkoholowy - min. 70% roztwór /alkohol izopropylowy,spirytus spoż. denaturat/
moze być 3% woda utleniona..... a w ostateczności roztwór bielinka,ace..... a nawet woda z płynem do mycia,szare mydło.

Jezeli coś pozostało....zginie po takich zabiegach.
Po dezynfekcji powierzchnia osuszy sie szybko - wtedy mozna zastosować wegiel /cynamon....

JOVANKA
Awatar użytkownika
Izka08
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 wrz 2012, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Ciemne kropki na liściach storczyka

Post »

Witam.

Dlaczego mój storczyk ma dziwne liście? Kiedy go kupiłam, miał normalne gładkie liście, teraz wyszły mu ciemne kropki jak na zdjęciach. Czy to normalne, czy coś mu się dzieje? ;:131
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Dziwne liście storczyka.

Post »

Liście.. cóż.. taka ich uroda :) Nie są to plamki chorobowe. Storczyk to hybryda, więc nie wiemy z jakiej krzyżówki powstał, a jest wiele gatunków, które mają takie nakrapiane listki, być może z nich własnie skrzyżowano Twoją hybrydę :) To, że do tej pory były gładkie, nic nie znaczy, bo niektóre cechy ujawniają się dopiero w konkretnych warunkach, pod wpływem odpowiednich bodźców. W przypadku ludzi jest podobnie, dopiero po kilku latach okazuje się, że włosy zaczynają dziecku jaśnieć bądź ciemnieć :) Być może jestem w błedzie i to głupie porównanie, ale tak "na chłopski rozum" to sobie tłumaczę. Sama też mam niektóre listki z takimi kropeczkami i przyznam, że podobają mi się bardziej :) Zauważyłam też, że te "kropkowane miejsca" się błyszczą, a reszta nie, więc może są to jakieś zaburzenia związane z wytwarzaniem kutykuli?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Izka08
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 15 wrz 2012, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Dziwne liście storczyka.

Post »

Dziękuje wszystkim za odpowiedź, już nie będę się musiała martwić o jego liście: ))
karolinaa83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 paź 2013, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc z moimi storczykami :(

Post »

Witam, niedawno dostałam kilka storczyków z przeceny. Z dwoma pochodzącymi z całkiem innych sklepów mam problem, ponieważ pojawiły się na ich liściach jakieś brązowe plamki :(
Co to jest, jak się tego pozbyć tanim kosztem??
Proszę o szybką odpowiedz, nie chcę ich stracić :(
Korzenie wszystkie mają bardzo ładne, zielone, liści również bardzo dużo rozwiniętych. Są też nowe.

1. W pierwszym te kropki są tylko na 2 liściach, po jednej - dwóch kropkach na pozostałych. Wypuścił nowe liście i tak jakby widać nowy pęd między nimi, ale trzeba poczekać, żeby to ocenić :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. Kropki tylko na 2 liściach
Obrazek Obrazek

3. Dostałam go już ze sklepu z bardzo czerwonymi liśćmi. Mam wrażenie, że trochę ta czerwień znika, ale co to jest i co z tym robić?
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proszę o pomoc z moimi storczykami :(

Post »

Niestety trzeba usunąć liście z plamami. A na zdrowe liście należy zastosować środki grzybobójcze, dobrze sprawdza się miedzian. Regularnie należy wykonywać opryski prewencyjne. Odizolowac tego ostatniego storczyka, gdyz jego barwa czerwonawa to normalne zjawisko. Prawdopodobnie w tych pierwszych storczykach nastapiło zakażenie bakteriami. Warto tez by było zmienic warunki uprawy, czyli dostep świeżego powietrza, ograniczyc opryskiwanie (oczywiście wyłączając oprysk preparatem).

Moze jeszcze ktoś inny coś zaleci :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
karolinaa83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 paź 2013, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc z moimi storczykami :(

Post »

jeśli dwa liście są mocno w plamach a pozotałe w małych kropkack to wystraczy wycięcie tylko 2 liści?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proszę o pomoc z moimi storczykami :(

Post »

Plamy sa objawami chorobotwórczymi, dlatego lepiej jest je usunąc, żeby choroba sie nie rozprzestrzeniała. Zdaje sobie sprawe , że może to brzydko wyglądac, ale dizeki temu możesz uchronić storczyki :). Pamiętaj o wietrzeniu.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”