Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
presik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 paź 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam, od mojego ostatniego postu troche minęło, maluch już bardzo się rozwinął, teraz czekam na kwiat, szkoda, że tylko na jednej łodydze, druga jakoś nie chce się dalej rozwijać.

Obrazek

Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Presik,,,,
To się trzeba cieszyć,ze choć jeden jest pęd i nadzieja na kwiaty..
Rośliny osłabione czy młode nie dochodzą "do siebie" tak łatwo.

Pozdrawiam JOVANKA
Kornelya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 paź 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam,
ja mam białego phalenopsisa. Dostałam go pod koniec marca tego roku, miał ładne białe kwiatki. Niestety najpierw odpadły pączki, a potem wszystkie kwiatki w ciągu jednego miesiąca. Podejrzewam, że podczas transportu mógł troszkę przemarznąć, a potem miał wahania temperatury na parapecie, z rana wietrzenie, później ciepło z kaloryfera.
Na początku nie wiedziałam czy coś z nim robić czy nie, także pędy były nie obcinane. Dopiero jakoś we wakacje obcięłam je nad trzecim oczkiem.
Między czasie jeden listek zrobił się brzydki to go wycięłam (nie wiem czy słusznie, ale obawiałam się jakiegoś grzyba czy czegoś, żeby nie rozprzestrzeniło się po całym storczyku). Teraz łodyżki uschły, kolejny listek robi się żółty i w sumie nic się na nim nie dzieje a mam go już pół roku.
Storczyk ma ok 25 cm.
Załączam zdjęcia i proszę o ocenę, co może być nie tak. :?

Obrazek Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witaj,

Te jasne ślady na listkach, to nie przypadkiem od słońca? Na jakim parapecie stoi?

Korzonki w doniczce wyglądają na zdrowe, ale te poza nią, czyli powietrzne, są wysuszone na wiór. Proponuję zwiększyć wilgotność wokół doniczki poprzez ustawienie w pobliżu naczyń z wodą/ paprotek/ nawilżacza powietrza lub umieszczenie doniczki ze storczykiem na konstrukcji z dwóch podstawek (większa stoi normalnie jak pod doniczką, mniejszą się odwraca i ustawia na niej, w powstałą 'fosę' nalewa się wodę - ona paruje i nawilża).

Co do listków - najlepiej nie ucinać, bo to jednak amputacja na żywca :wink: wystarczyło się poradzić przed tym tu na Forum i nie byłoby większych wątpliwości, bo pytanie po fakcie.. no ciężko komukolwiek będzie teraz coś na ten temat powiedzieć, czy zrobiłaś słusznie, czy nie :lol:

Pędów tak samo najlepiej nie ucinać (ale każdy decyduje za siebie), bo możliwe, że storczyk odbije na takim pędziku i znów zobaczymy kwiaty :) jeśli jednak uschnie, to można wyciąć.
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Kornelya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 paź 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Te plamy no możliwe, że od słońca. Latem było ostrzejsze. Storczyk stoi na parapecie wschodnim - a raczej stały, teraz stawiam od dłuższego czasu trochę dalej, na ławie ale niedaleko okna. Korzonki powietrzne wyschły faktycznie kiedyś takie nie były. Dziwi mnie to, bo w sumie w moim pokoju jest raczej wilgotne powietrze (herbatniki jak zostawię na wierzchu gdzieś w pokoju, to robią się miękkie).
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Bo herbatniki zawsze miękną z mojego doświadczenia :lol: u mnie też tak jest, a przecież nie mam wilgotności wysokiej :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Kornelya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 13 paź 2012, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

3velyna pisze:Bo herbatniki zawsze miękną z mojego doświadczenia :lol: u mnie też tak jest, a przecież nie mam wilgotności wysokiej :wink:
No u mnie chyba jednak jest. Inne rzeczy też na to wskazują ;)
A co do listka wyciętego to chyba źle się zrozumieliśmy. Ten ucięty to był kiedyś tam na początku i wyglądało to na grzybicę, a ten ze zdjęcia nadal jest. I co gorsza dwa listki te niżej też wyglądają jakby już żółkły powoli...
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

To ja pomysłu nie mam na to, co to może być :roll: musisz czekać na opinie bardziej doświadczonych :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

A ja mam takie coś.....
ObrazekObrazekObrazek

Kiedyś kupiłam tego storczyka ale nie zauważyłam że pęd kwiatowy wyrasta ze środka ;:174 .
Po lekturze postanowiłam czekać na keiki.Ale on tak dziwnie wypuszcza :roll: .
Co teraz? Zgubi te liście a to co wypuszcza będzie właściwą rośliną?
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Agnieszko, mam też takie "ziółko", który zamiast pędu kwiatowego zainwestował w keiki, tylko że u mojego dorosłego liście już zaczynają usychać, więc z odcięciem dziecka nie będzie raczej problemu. Moja rada: czekać, co ma być to będzie :) a powinno być dobrze, bo ja tam widzę już chyba korzonek :)
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Nie no pewnie że czekam Beatko a ten korzonek dobrze widać na 2 zdjęciu -on odchodzi od rośliny matecznej.
Ale myślę że on może zgubi te liście to problem się sam rozwiąże a ja nic obcinać nie będę musiała.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

:shock: pierwszy raz widzę keiki na pędzie z chorągiewką, który wyrasta ze stożka wzrostu :D

Co to będzie, co to będzie.. :lol:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Dam znać co z tego 'ziółka' wyrosło :D .
Liczyłam że ktoś już miał coś takiego :roll: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”