Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

No to faktycznie na tym oknie trzeba uważać. Postaw około metr od okna i powinno być ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Dziękuję. Tak zrobię.
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Witam serdecznie mam pytanie odnośnie mojego Storczyka otóż dostałem go w prezencie na nowe mieszkanie i już wtedy zauważyłem że jest coś nie tak. Z jego liściem przez pewien czas nic się nie działo lecz w ostatnim czasie zauważyłem że to samo dzieje się z innymi liśćmi. Proszę o pomoc w identyfikacji problemu
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Może napisałbyś coś o uprawie stanowisko, częstotliwość namaczanua, itd.
Storczyk jest wybitnie odwodniony albo przez zbyt rzadkie namaczanie (lub tylko podlewanie), albo co gorsza jest ewidentnie przelewany i doszło do uszkodzenia korzeni.
Wyjmij z doniczki i zrób zdjęcie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Storczyka wkładam do miski z wodą Kiedy zauważe ze korzenie są srebrne .Raz na tydzień lub raz na półtora tygodnia zraszam go odżywkią,, krople natury,, stanowisko ma dobre jest słoneczne ale nie przez cały dzień i nie jest wystawiony bezpośrednio na słońce. Tak jak wcześniej pisałem ten jeden liść z dużą widoczną zmianą już był jak dostałem tego storczyka.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Ale tu nie chodzi o tą zmianę, bo akurat jest najmniej istotna ale o odwodnienie. Na jak długo go namaczasz?
Jeśli na kilka minut, to za krótko. Jeśli dłużej, znaczy się, że korzenie nie pobierają wody, bo zostały uszkodzone. Jest trzecia opcja, przenawożenie wskutek zbyt częstego dawania odżywki, wtedy nawet przy zdrowych korzeniach, nie będą pobierać wody, bo w podłożu jest za dużo soli. Co trzecie namaczanie trzeba dokładnie przepłukać podłoże samą wodą.
W każdym razie trzeba wyciągnąć storczyka z doniczki, sprawdzić ich stan suche, miękkie poodcinać, wymienić podłoże, nie nawozić już do wiosny. Wrzuć zdjęcia korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

Zmiany są ewidentnie mechaniczne, zaś najistotniejsze jest odwodnienie, o którym pisze Norbert. Coś jest nie ta, że korzenie nie pobierają wody. Albo są zgnite albo coś za krótko namaczasz.
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Namaczam tak mniej więcej przez 40-60min akurat wczoraj namaczałem. Czy w tej sytuacji mogę wyjąć go z osłonki i zrobić zdjęcie korzeni żeby pokazać czy muszę przeczekać kilka dni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Trzymasz doniczkę w ciasnej osłonce?
Właśnie teraz to najlepszy moment na obejrzenie korzeni, ważne żeby sprawdzić je na całej długości czy gdzieś nie są pogniłe. Czasem wystarczy jeden taki fragment i korzeń nie spełnia swojej funkcji.
Sam tak miałem ostatnio, czekałem aż storczyk przekwitnie, korzenie wydawały się w porządku zmieniały kolor, a jak w końcu zabrałem się za przesadzenie okazało się, że część korzeni była zgniła u samej nasady czyli przy trzonie storczyka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Plamy na liściach

Post »

Zrób teraz nam foto to może coś uda się zobaczyć
Artturittos
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 wrz 2018, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę bardzo zdjęcia korzeni
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plamy na liściach

Post »

Wywal jeszcze ten torf z koszyczka i jego samego też. Zobacz, czy korzenie przy nasadzie są zdrowe. Jeśli tak, a korzenie źle nie wyglądają to problem leży w przenawożeniu. Zrezygnuj z tej odżywki którą stosowałeś na rzecz normalnego nawozu w płynie. Szukaj do storczyków albo do kwitnących - w obu przypadkach stosujesz 1/2 zalecanej dawki. Uwzględniając, że w sezonie jesienno-zimowym w zasadzie nie powinno się nawozić, zaczniesz dopiero na wiosnę. Ewentualnie, jakby w międzyczasie wypuścił pęd kwiatowy, możesz w tym czasie co drugie, trzecie namoczenie dać nawozu.
Po wyczyszczeniu korzeni z tego torfu, przed posadzeniem wymocz dobrze korzenie w samej wodzie albo profilaktycznie w roztworze preparatu przeciwgrzybicznego.
Kup najlepiej nie podłoże dostępne w marketach, ale samą korę o frakcji 6 - 9, 9 - 12 (na allegro). Możesz posadzić do jednej z nich, ale ja mieszam je ze sobą i tak sadzę swoje storczyki. Możesz też wcześniej namoczyć samą korę, nie jest to konieczne ale podobno zalecane.
I tyle. Do wiosny tylko namaczasz w samej wodzie, chyba że będzie chciało zakwitnąć jak napisałem wcześniej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Elajza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 20 wrz 2018, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy na liściach

Post »

Obrazek
Przestawiłam go z ostrego słońca i teraz dzieje się coś takiego. Czy to jakaś choroba?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”