Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ucinanie pędu po kwitnieniu

Post »

A to przepraszam, nie mam doświadczenia w uprawianiu innych roślin niż storczyki, dlatego ten wosk wydał mi się bardzo drastyczna metodą :) Co do Twojego pytania wszystko zależy od rośliny. Niektóre pędy żółkną w całości inne zostają zielone a jeszcze inne żółkną tylko do połowy. Ja obcinam pęd zawsze stopniowo, czyli pozbywam się tego z czego roślina już nie skorzysta. Mam kilka pędów, które widzę, ze zaschną w całości bo nabrały czerwono żółtej barwy ale jeszcze nie są wysuszone więc je zostawiam, aby roślina skorzystała z soków w nich zawartych. Czasem miałam tak, że pęd zasychał tylko do połowy i granica była bardzo wyraźna. Myślałam, że kiedyś odbije z tej zielonej części ale np. po roku zaczęła i ona zasychać, więc ciężko jest przewidzieć co roślina "zdecyduje" :) Mam też całe zielone pędy, które już ponad rok nie wykazują żadnej aktywności, ani nie odbijają z uśpionych oczek, ani nie zasychają. Obcinaj tylko to co suche i żółte a co żywe i zielone zostawiaj :) Obcinaj tak jak napisałam, pozostawiając taki ok. 1 cm kikut suchego pędu, wtedy tak jak mówi adamanna nic nie musi się goić, dla rośliny to tez nie jest żaden szok i sama zdecyduje co zrobić z resztą pędu :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
misiak1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sie 2012, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychanie pędu

Post »

Od jakiś 2 tygodni mój pierwszy storczyk zaczął przekwitać i gubi kwiaty. Jednocześnie wyrosły mu 2 nowe liście :)
Mam pytanie i prośbę: gdzie i czym odciąć uschnięte pędy?

Obrazek



Czy mogę odciąć je tam, gdzie zaznaczyłam na czerwono?

Obrazek
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Uschnięty pęd

Post »

Obciąć możesz tylko suche części. Nie w połowie łodygi, która jest jeszcze żywą tkanką z racji tego, że kiedyś może zdecydować się przedłużyć pęd, a jeśli obetniesz to po prostu pozbawisz się nowych kwiatów :) Możesz to zrobić nożyczkami, czy ostrym nożem czy żyletką zostawiając ok. 1 cm suchej tkanki :) Myślę, że skoro te części są uschnięte, to nie potrzebna jest dezynfekcja narzędzia :wit Jednak jeśli zdecydujesz się obciąć pęd w połowie musisz zdezynfekować narzędzie. Suche części rośliny są puste w środku. Uschnięte kwiatki prędzej czy później spadną, więc żeby nie szpeciły roślinki możesz je poobrywać :wink:

Aby ponownie zakwitł musisz trzymać się zasad pielęgnacji Phalaenopsis. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale ORCHIDARIUM :)
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
agnieszkaglg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 paź 2013, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk

Post »

Witam
Obcięłam storczyka powyżej 3 pędy, tzn jedną gałązkę obcięłam delikatnie powyżej 3 pędu, a drugą obcięłam za blisko 3 pędu i skutkiem tego jest to co na zdjęciu, że cała łodyga zrobiła się brązowa jakby sucha. Czy mam obciąć przy samym dole przy korzeniach czy już tej gałązki się nie uratuje?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk

Post »

Z tego pędu nic już nie będzie.Roślina postanowiłą ją zasuszyć w całości.Ja bym ucieła nad pierwszym oczkiem lub jak najniżej jeśli jest taka możliwość.
kasica123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 mar 2013, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk

Post »

a propos łodyżek, mam taką sytuacje iż jakoś pod koniec wakacji storczyki zrzuciły kwiatki oba to phalaenopsis-sy stały gołe mniej więcej do początku października od tygodnia czasu zaobserwowałam iż oba puszczają pączki

jeden który jest jedno pędowy przy 3 oczku - dodam że nie ścinałam mu dalszej części łodygi bo chciałam sprawdzić czy sam wypości jakieś odgałęzienie czy coś. Teraz została ta góra i przypuszczam że nic z niej nie wyrośnie ale łodyga nie zasycha jest dalej jędrna i żywa..

to samo z drugim kwiatkiem. Puszczają pączki, ale reszta łodyg tego starego kwiatostanu jak żywa była tak jest co robić ucinać je czy zostawić??
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyk

Post »

Ja wycinam tylko to co uschnie. Wychodzę z założenia, że jeśli pęd nie schnie, to znaczy, że roślinie nie przeszkadza.
Bianka16
100p
100p
Posty: 194
Od: 27 wrz 2013, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk

Post »

Oczywiście,że zostawić, jeśli pęd nie usycha, widocznie roślina ma swój cel pozostawiając go zielonym.
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk

Post »

Jeśli pęd jest soczysty,zielony to nie ma sensu go obcinać,bo z niego roślina wyciągnie sobie składniki odżywcze.Może też go przedłużyć lub odbić z oczka.
Jeśli jest suchy to z niego już nic nie będzie,bo roślina wyciągneła z niego co było jej potrzebne i uznała za niepotrzebny.
Line
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2013, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ucinać czy nie?

Post »

Witam,
To mój pierwszy przekwitnięty storczyk i zastanawiam się czy go ucinać nad 3. oczkiem jak to wszędzie piszą. Mam nadzieję, że to widać na zdjęciu, ale mam wrażenie, że końcówki łodyżek żyją i może będą z tego jeszcze kwiaty? Dodam, że kolejne oczka wzdłuż łodygi są już suche.
Wyczytałam też gdzieś, że warto zmienić storczykowi warunki na gorsze (chłodniej i mniej podlewania), żeby później "docenił" powrót do tych lepszych i zakwitł. Ale przyznam, że trochę się boję, żeby całkiem mi nie zmarniał.
Pewnie takich pytań było już tu miliony, ale każda rada będzie dla mnie cenna, bo ręki do kwiatów nie mam absolutnie ale mam nadzieję, że przy storczykach to się zmieni :)

http://imageshack.us/photo/my-images/10/5rrb.jpg/
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ucinać czy nie?

Post »

Nie ucinaj!
Wątków teraz na temat przekwitnietych pędów jest jakieś multum.... :)
Z takich pędów może nastąpić przedłużenie albo odbicie. Nie obcinać pędów dopóki same się nie zasuszą.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Ucinać czy nie?

Post »

jestem dokładnie tego samego zdania co mara. A co do zmiany warunków na "gorsze" tu nie chodzi o to by storczyk cokolwiek "doceniał" tylko do kwitnienia inicjuje je amplituda temp. między dniem a nocą i na jesieni jest ona najwyraźniejsza, dlatego większość storczyków budzi się właśnie teraz. Nie musisz robić nic drastycznego, jeśli trzymasz storczyki w głębi pokoju to wystarczy przenieść je na parapet, tam będą mieć deczko chłodniej od szyby i to już wystarcza do wypuszczenia pędu. U mnie teraz 6 storczyków obudziło się w ten sposób.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Kobieta2013
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 paź 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co sięe dzieje z moimi 2-ma storczykami

Post »

Witam.
Przesyłam zdjęcia moich storczyków bo już nie wiem co się dzieje mam 2 które od jakiegoś miesiąca opadały im kwiaty aż w końcu opadły wszystkie... czy po obcinać te gałązki ?

1.CO JEST NA PIERWSZYM ZDJĘCIU ? NOWY PĘD BĘDZIE CZY TO TYLKO KORZEŃ ?
Obrazek

2. CZY Z TEGO WYROŚNIE NOWY KWIAT BO póki CO NIE MAM POJĘCIA? NA KAŻDYM KOŃCU GAŁĄZKI TO JEST.
Obrazek

3. ZOSTAŁY SAME GAŁĄZKI NIE MA KWIATKA CZY OBCIĄĆ TE GAŁĄZKI NA 3 OCZKU CZY ZOSTAWIĆ ?
Obrazek

4.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”