Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

ODPOWIEDZ
Iwobula
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 sie 2013, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Witam,
mój storczyk ma dwa pędy. Jeden ładnie kwitnie choć skromnie i tak juz od maja, a drugi pęd przysycha, ale jakoś dziwnie. Kwiatki same nie odpadly, nadal wiszą obumarłe i pęd od góry żółknie gdzieś już okolo połowy, a poniżej jeszcze zielony. Co zrobić? przyciąć? Dać mu się calkowicie zasuszyć? Jak ratować storczyka? Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marlenka10
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 11 lis 2013, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Ja bym przycięła w miejscu odkąd zaczął usychać. Podobno najlepiej odliczyć od dołu 3 oczka i nad 3cim uciąć.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Nie ma to jak "złota rada".
Utnij tylko to, co uschło, a nie na 3cim oczku.
Przejrzyj forum, ten temat był wałkowany wielokrotnie i to całkiem niedawno.
To nie jest kwestia ratowania rośliny, ona po prostu przekwitła i zdecydowała, że jeden pęd (lub jego część, zobaczymy dokąd uschnie) już jej nie będzie potrzebny. Albo wypuści nowy, albo wypuści odrost ze śpiącego oczka w części, która nie uschła - dlatego nie ścinamy nad owym niesłynnym 3cim oczkiem, tylko zaraz za tym, co uschło.
Awatar użytkownika
JAWiktor
100p
100p
Posty: 181
Od: 21 mar 2013, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Nie dawno miałem identyczną sytuację. Jeden pęd kwiatowy stopniowo usychał a drugi miał i ma się całkiem dobrze.
Pozwoliłem żeby sam całkowicie zasechł i wtedy wyciąłem. Pędy nie są wieczne ;:185
Czekam cierpliwie na pojawienie się nowego ;:224
Michał
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: dot storczyka - jeden pęd usycha, drugi nie...

Post »

Dokładnie... nie ma to jak "3 oczka".
Zrób tak, jak Borg radzi, utnij tam dokąd uschło.
black1diamond
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak przyciąć mocno rozgałęzioną roślinę?

Post »

Witam forumowiczów!
Od września jestem posiadaczka pięknego storczyka, roślina bardzo duża i pięknie kwitnąca. Posiada dwa główne pędy z czego każdy pęd posiada jeszcze 2 rozgałęzienia. Dodatkowo na jednym z pędów tuż przy dwóch kolejnych oczkach widać, że rosną kolejne rozgałęzienia, jednak odkąd posiadam roślinę ich wzrost jest zahamowany.
Obecnie storczyk przekwita, kwiaty usychają a ja zastanawiam się co dalej.. Innego storczyka, który ma dwa proste pędy po prostu przycięłam - a ten wypuszcza już nowe boczne. Ale jak postąpić z tak mocno rozwiniętą rośliną? Czy przyciąć główne pędy pod rozgałęzieniami czy tylko same nowe pędy?
Nie wiem czy moje słowa są jasne, dlatego wklejam zdjęcie rośliny plus zaznaczone kolorami dwa główne pędy i boczne.

Liczę na pomoc i pozdrawiam! Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Jak przyciąć mocno rozgałęzioną roślinę?

Post »

Witaj :wit
Ja bym zostawiła jak jest.Nie ma sensu przycinać pędów,ponieważ roślina może je przedłużyć lub odbić z oczek,jak w wypadku Twojego storczyka ;:108
Przycinając pozbywamy się szansy na dalsze kwitnienie.
Jeśli pędy są wciąż zielone to je zostawiamy.Jeśli pędy będą zasychać i brązowieć,to znak,że roślina pobrała z nich wszystkie składniki pokarmowe i już są jej nie potzrebne.
Wtedy możesz suche kikuty wyciąć.
black1diamond
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przyciąć mocno rozgałęzioną roślinę?

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedż :)
W takim razie zostawiam tak jak jest.
inka5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2014, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk proszę o radę

Post »

Witam.
Jestem nowa i niezbyt doświadczona jeśli chodzi o storczyki.
Dopiero zaczynam przygodę ze storczykami. Na razie na parapecie stoją dwa, ale moja choroba już się rozwija i poluje na kolejne:)
Trochę się już obczytałam i wcielam w życie:)
Kupiłam 2 różne phalaenopsis: jeden mały, jednopędowy, drugi dwupędowy grandi flora.
Kupiłam je w mróz, kwiatki opadły w niedługim czasie po postawieniu na parapecie.
I teraz mam mały problem. Pęd od mniejszego całkowicie uschnął, obcięłam go już przy podstawie. Od większego od ok 3 tygodni oba pędy dalej są zielone, nie wypuszczają przedłużeń ani nie usychają. Postanowiłam trzymać się szkoły, że jak roślina będzie chciała to ususzy pędy sama, ale co w takiej sytuacji jeśli nie rusza się w żadną stronę? Dodam, że zauważyłam że nowy liść powoli się zbiera do wzrostu.
Liście ma dalej mięsiste, jędrne (odpukać!:)), ten mniejszy ma trochę jaśniejsze lekko klapnięte.
Pomożecie?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyk proszę o radę

Post »

Daj roślinom trochę czasu. Nie zakwitną ponownie w tydzień czy dwa po przekwitnięciu. :)
Pędów nie ucinaj jeśli nie uschły i czekaj, czekaj, czekaj..
U mnie większość zakwitła ponownie dopiero po roku, choć niektóre zrobiły to dużo szybciej.
inka5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 sty 2014, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk proszę o radę

Post »

Bardzo dziękuję za radę :wink:
Mam świadomość, że to nie są maszynki do robienia kwiatów i że przeżyły bardzo dużo podczas transportu itp. dlatego chcę o nie zadbać najlepiej jak tylko się da. Cierpliwość na się opłaci :D
Będę rady wcielać w życie.
Katokuchika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 mar 2014, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychanie pędu

Post »

Słuchajcie, mam problem, jestem dość nowa w świecie storczyków i właśnie jednego z mojej trójki dopadło przekwitanie. Zrzucił wszystkie kwiaty i usycha mu łodyga. Mam pytanie, co teraz robić? Czekać aż cała uschnie? Podciąć, zanim uschnięcie przeniesie się dalej? Przepraszam, ale o ile niektóre storczykowe sprawy już ogarniam to o tym nie mam zielonego pojęcia :oops: Pomógłby ktoś? Tylko proszę prosto i przejrzyście :-(
Awatar użytkownika
cofina
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2012, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Usychanie pędu

Post »

Jeśli pęd zaczął usychać to obawiam się, że trzeba o uciąć. Gdzieś tu na forum czytałam że obcina się powyżej 2 oczka /zdaje się/ ale skoro już zaczął sam żółknąć to chyba cały uschnie.
To nie szkodzi i nie powinno przenieść się dalej.
Po prostu - storczyk przekwitł :)
Odpowiednio pielęgnowany jeszcze zakwitnie :wink:
Pozdrawiam
Ania
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”