Triki dot. uprawy storczyków

ODPOWIEDZ
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Zakładam nowy wątek dotyczący trików przy uprawie różnych rodzajów storczyków. Podzielcie się proszę waszymi doświadczeniami właśnie tu! :D

Jeśli chodzi o takie najnowsze (dla mnie:) ) triki dot. uprawy to wygląda to tak:

Co zrobić by liście phal. były lśniące jak z reklamy? Czy potrzebujemy jakiegoś specjalnego specyfiku? otóż nie!
Wystarczy nam majonez!:) tak tak...brzmi dziwnie...wypróbowałam u siebie, to cudo działa:)

Na ręcznik papierowy nakładamy odrobinę majonezu. Przecieramy nimi liście Phalaenopsis'a. Następnie czystym ręcznikiem papierowym wycieramy liście do sucha tak, żeby nie zostało w ogóle majonezu.

Jak prewencyjnie można działać na szkodniki w phalaenopsisie? (znaczy się zapobiegać, oprócz oczywiście właściwej pielęgnacji tego storczyka)

Listerine gold- bierzemy do spryskiwacza i nierozcieńczanym spryskujemy storczyka raz na jakiś czas. (tylko i wyłącznie ten rodzaj płynu do płukania ust gdyż inne zawierają specyfiki które mogą zaszkodzić roślinie)

Cynamon? Już pisałam, jest grzybobójczy ale nadaje się tylko do zasypywania ran po cięciu pędów i starych liści, gdyż na korzenie mogą wpłynąć tak że zahamują ich wzrost.

ciepły wosk ze świeczki? dobrze zabezpiecza miejsce po ranie po cięciu pędu kwiatowego:)

Macie jakieś inne fajne sprawdzone pomysły? Piszcie!!! ;:138
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

A i jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Jeśli mamy storczyka do przesadzenia i jest on mocno ukorzeniony ma zdrowe korzenie i jest ich b. dużo (chodzi o Phalaenopsisa) to przesadzając:
jeśli korzenie są srebrne po wyjęciu z podłoża-możemy namoczyć te korzenie w odstanej wodzie o temp pokojowej (korzenie wtedy są bardziej sprężyste) następnie bierzemy doniczkę o rozmiar większą wsypujemy warstwę drenażu, delikatnie wsadzamy storczyka i aby "zakręcić" trochę korzenie trzymamy go w doniczce i obkręcamy doniczkę lub obkręcamy storczyka. Wsypujemy podłoże. Jeśli nie idzie nam to równocześnie z trzymaniem storczyka( Phal.) w centralnym miejscu doniczki to bierzemy dwie podpórki jedną wtykamy z jednej strony i drugą z drugiej. Następnie na szczycie spinamy je spinką do stoczyków i gotowe! możemy swobodnie równomiernie rozprowadzać podłoże ;:138
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Czy ktoś ma może sprawdzony patent na glony w doniczce/podłożu? :wit
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Jeżeli mamy storczyka posadzonego w nieprzeźroczystej doniczki i nie jesteśmy pewni czy już należy podlać roślinę:
-wetknij ostrą końcówką ołówek w podłoże
-zostaw na 10 min.
-jeśli ołówek jest suchy-podlej
-jeśli mokry zostaw
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Nie stosuję żadnych cudownych metod i trików w uprawie storczyków . Nauczyłam sie ,że najważniejsze to nie przedobrzyć bo tego nie lubią . Przecież w naturze rosną bez żadnych wynalazków . Nigdy nie nabłyszczam liści i nie używam domowych i sklepowych preparatów . Wystarczy przecieranie wilgotną ściereczką , nie zatykam porów . Kiedyś na poczatku przygody ze storczykami łykałam wszystkie nowinki i tak straciłam kilka roślin . Stosowałam pastę hormonalną na przyśpieszenie kwitnienia , smarowałam odsłonięte oczka przecierem pomidorowym itp. Storczyki uczą nas cierpliwości . Uprawiam swoje phalaenopsisy w keremazycie , podlewam wodą destylowaną , prawie w ogóle nie nawożę i pięknie rosną .
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Słyszałam o tej paście do storczyków, że może siać spustoszenie i nie warto tak próbować wytworzyć keika
Awatar użytkownika
Ka_trinka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 lis 2011, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Ja miałam na Floral Paste na kwitnienie . Owszem posmarowane oczka produkowały pędy ale strasznie zmutowane i bardzo osłabiły storczyka . Nie przeżył ekserymentu :(
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Mój nie przeżył eksperymentu jak gdzieś na którymś forum o storczykach wyczytałam, że można pofarbować kwiaty białego storczyka wstrzykując w pęd kwiatowy atrament. Bzdura ;:14 To był jeden z pierwszych.. i tak wyzdrowiałam ze sztucznych farbowańców, obrzydły mi :wink:
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Triki dot. uprawy storczyków

Post »

Może ktoś jeszcze z bardziej doświadczonych storczykomanów podzielił by się swoimi sposobami na udaną uprawę tych roślin? ;:88
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”