Kwitnienie, przekwitanie storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Kwitnienia zimowe trudno utrzymać. Jakie ma warunki storczyk ?
Czy stoi blisko kaloryfera, czy swoi w przeciągach ? Może ma za mało światła lub wilgoci ?
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Problem ze storczykiem

Post »

U mnie jest to samo. W październiku, jak było dużo słonecznych dni, pędy zaczęły szaleć. Dwa storczyki wypuściły nowe pędy i przedłużyły stare jeszcze w trakcie kwitnienia, dwa kolejne po nowym pędzie i jeden odrosty z poprzednich. W listopadzie wszystko nagle się po prostu zatrzymało. Tam gdzie zdążyły się pojawić pąki kilka kwiatów rozkwitło, ale najmniejsze pączki zaczęły jeden po drugim usychać na każdej roślinie. Większość pędów jednak po prostu się zatrzymała i nic się z nimi nie dzieje.
Podobnie miałem w zimie w zeszłym roku, wtedy myślałem, że to reakcja na przeprowadzkę, bo storczyki były dopiero zakupione i przewożone przy niewysokiej temperaturze, ale teraz nic się nie zmieniło, tak więc nie wiem co jest przyczyną. Jedyne co się zmieniło to pogoda na zewnątrz. Kaloryfery nie są włączone, okna siłą rzeczy są raczej zamknięte lub rozszczelnione, staram się w miarę regularnie wietrzyć, aby miały trochę świeżego powietrza, ale nie za długo, żeby nie zmarzły. Może właśnie ten ograniczony dostęp do powietrza jest tu przyczyną schnięcia pąków?
anula_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 sie 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Wszystkie storczyki stoją na jednym parapecie. W ciągu dnia lekko grzeję, a w nocy zakręcam. Mają więc swoją różnicę temperatur. Wszystkie inne storczyki mają się super. Ten natomiast ma takie dość miękkie liście i gdy go dostałam ok. rok temu również był taki sobie. Niektóre pąki nie rozwijały się wcale, ale również nie więdły. Może obciąć wszystkie pędy mimo że próbują wypuszczać pąki, żeby po prostu wzmocnić roślinę? Dość drastyczne...
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Ja nic nie ucinam, część pąków jednak rozkwita, poza tym szkoda mi kaleczyć rośliny bez absolutnej konieczności.
No i wszystkie storczyki na których usychają pączki są w raczej dobrej kondycji.
anula_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 sie 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Ja chyba odkryłam mój problem. Pechowy storczyk ma dość wiotkie liście, więc pewnie korzenie żle wyglądają. Niestety jeszcze nic z tym nie zrobiłam. Pewnie dopiero jak poprawię stan korzeni, potem liści to i ostatecznie zacznie prawidłowo kwitnąć.
EwaFr
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 mar 2011, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyki a kwitnienie.

Post »

Proszę o pomoc. Moje storczyki jak kwitną , to mają strasznie długie pędy , a kwiaty dopiero na czubkach. Stoją w południowym oknie , na brak słońca nie cierpią.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Może pokażesz to na przykładzie? może zdjęcie?
Ciężko ocenić "strasznie długie" u mnie niektóre mają pędy 5 cm, ale inne prawie 40 cm.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Jak długo masz tego storczyka z długim pędem?po przekwitnięciu ucinasz? Jak Russski napisała dodaj fotkę na pewno coś doradzimy:)
Awatar użytkownika
Borg
200p
200p
Posty: 310
Od: 29 kwie 2013, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kwadrant Delta

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

A co w tym złego, że pędy są długie?
Kuriczka
200p
200p
Posty: 225
Od: 3 paź 2012, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skała

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Mi by to też przeszkadzało jakby pęd miał powyżej 50 cm. Prawdopodobnie są tak długie że wygląda to bardzo nieestetycznie, jak stoją takie badyle a na ich końcu dopiero piana kwiatów. :? Każdy ma inne wymagania, np w moim pokoju tylko mam storczyki rozmiaru midi i mianiaturki a w pokoju obok normalnego rozmiaru
,,Wiem, że nic nie wiem"
Radosław
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Mam takiego storczyka i nie przeszkadza mi to. :)
Jak obcinałam pędy to miał 75cm :lol: :lol: :lol: A później dalej mi z oczek nowe odbicia wybijał. :D
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Z ciekawości zmierzyłam mojego i też ma pędy 50 cm. Mi osobiście podobają się średniej wielkości storczyki toteż takich długaśnych więcej nie kupię ;p
baobab100
50p
50p
Posty: 58
Od: 10 lis 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Mnie wydaje się,że jeżeli storczyk ma duże liście i kwiaty, to i pędy kwiatowe są długie. Też trochę mi to przeszkadza. Powinnam sobie kupić jakąś miniaturkę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”