Kwitnienie, przekwitanie storczyków

ODPOWIEDZ
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Storczyk zaczął pączkować pęd w stronę światła i pytanie czy można kręcić doniczką,czy musi tak jak stoi. ;:224
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Pęd kwiatowy będzie tak czy owak kierować się do światła. Odradzam obracanie doniczką, gdyż liście również ustawione są do światła. Jak zaczniesz obracać, to roślina będzie musiała się dostosowywać do nowych warunków świetlnych i energia będzie iść w kierunku obracania liści.
Proponuję po prostu przyczepić pęd kwiatowy do patyczka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

leszek2 pisze:Storczyk zaczął pączkować pęd w stronę światła i pytanie czy można kręcić doniczką,czy musi tak jak stoi
Moje doświadczenia wskazują na to, że możesz przekręcać do woli. Ani pęd, ani liście nie kierują się w stronę światła, one tak po prostu wyrastają. Ja swoje nie raz próbowałam tak postawić, aby roślina się wyprostowała....ani rusz :!:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Ciekawe, a u mnie liście jakoś odwracają się do światła, co jest normalnym zresztą zjawiskiem w przypadku roślin. W warunkach domowych jest to oczywiście widoczne niż w naturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Podsumuję.

Każda roślina bez wyjątku kieruje się w stronę światła.
Jedna szybciej inna wolniej zależnie od gęstości i sztywności łodyg kwiatowych czy to liści.
W przypadku phalaenopsisów pęd kwiatowy jest bardziej elastyczny niż liście i on szybciej zmieni kierunek w stronę słońca.
Krótkotrwałe obrócenie rośliny spowoduje wychylenie pędu kwiatoweg w stronę światła szybciej niż zrobią to sztywne liście.
Im to po prostu zajmuje więcej czasy.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Czyli najlepszym rozwiązaniem dla rośliny jest przypięcie pędu kwiatowego do patyczka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Tak jak napisał Norbert. Jest to prostsze i łatwiejsze do wykonania.
W końcu po to są patyczki. :D

I nie "stresujemy" przy tym rośliny.
Grzegorz
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Dodam tylko że phalaenopsisom nie robi różnicy czy doniczkę przekręcamy czy nie. Ale są takie gatunki storczyków np. tolumnia która musi stać cały czas w takiej samej pozycji do słońca inaczej nie chce kwitnąć.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Jak nie robi różnicy? To wytłumacz dlaczego z moich obserwacji, liście falenopsisów są skierowane w stronę najsilniejszego źródła światła, czyli okna? Efekt ten jest widoczny zarówno na parapecie okna, jak i dalej od niego. Jeśli, jak piszesz nie byłoby różnicy, to liście byłyby ustawione w innym kierunku. Skoro odwracają się w kierunku światła, w związku z tym w znaczne albo częste obracanie doniczką w krótkim czasie nie może być do końca korzystne. Np. w sytuacji gdy obrót będzie o 180 stopni, gdy liście wcześniej były zwrócone w kierunku okna, a potem w kierunku pomieszczenia. Wtedy m ilość światła padająca na liście nagle dużo się zmniejszy, a to już będzie miało znaczenie dla rośliny, skoro światło to podstawowy czynnik uprawowy. Inną kwestią pozostaje w dłuższej perspektywie czasu czy takie nagłe obracanie, w jakim stopniu wpływa na rozwój rośliny, jednak byłbym tutaj ostrożny ze stwierdzeniem, że nie robi różnicy. Może nie robi różnicy w Twojej uprawie, ale czy nie zrobi u kogoś innego?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

U mnie też nie robi różnicy obracanie doniczki. Mam storczyki ponad 8 lat, rosną jak na drożdżach i nigdy nie miałam z nimi problemów.
Moje stoją w kuchni, więc cały czas obracam i przestawiam, bo jak pitraszę muszę mieć dużo miejsca na blacie. :heja
Pęd natomiast jak ma kilka centymetrów, od razu przyczepiam do patyczka, aby rósł w pionie. ;:108
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki a kwitnienie.

Post »

Ale nie możesz stwierdzić, jakby dzisiaj wyglądały, jakbyś nie obracała doniczek, prawda?

I jeszcze jedno, czy w naturze rośliny obracają się wokół swojej osi? No nie, a przynajmniej nie storczyki.

Żeby było jasne, nie mam na myśli niewielkiego obracania, ale częstego i w dużym stopniu
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”