Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
norbert76
 Tytuł: Re: Trzon phalaenopsisa
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 22:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Bezlistna łodyga u falenopsisa mogła się zdarzyć wskutek niewłaściwej pielęgnacji.
U mojego jednego, co prawda z liśćmi trzon ma już ponad 10 cm.
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Alili
PostNapisane: 30 kwi 2019, o 23:34 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

więcej niż 1 szt.
Dzięki, właśnie o to mi chodziło czy trzon da się skrócić :) Bo tak, o trzon chodzi. I tak o najpopularniejszego - falka. Storczyki dobijają już pewnie do wieku 10lat+ (ponad 9 u mnie) i trzon wygląda podobnie jak na zdjęciu ale niestety nie ma liści prócz 1-3 na samym szczycie; kilka tygodni temu liście miały, ale z dnia na dzień musiałam wyjechać (choroba) i nie zdążyłam zabezpieczyć im dostępu do wody :( Jak mi się uda zrobię zdjęcie.Za to kwitną jak szalone, co pęd przekwitnie, potrafią i po dwa nowe wyleźć. Tylko te nieszczęsne liście a raczej ich brak...

norbert76
PostNapisane: 1 maja 2019, o 00:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
To, że kwitną non stop pomimo utraty liści nie świadczy o niczym dobrym ze storczykiem. Storczyki kwitną również w stanie agonalnym żeby przeżyć w postaci zawiązania nasienników. Takie kwitnienie non stop nie grozi niczym groźnym, jeśli storczyk jest zdrowy i ma zdrowy system korzeniowy. W innym przypadku bardzo osłabia to roślinę, która pobiera składniki odżywcze również ze starych liści - stąd ich nadmierne żółknięcie i odpadanie. W ten sposób storczyk "zakwita się" na śmierć.
Moja rada, wyciągnij z doniczki i sprawdź koniecznie stan korzeni, bo wg mnie w nich tkwi problem.

Alili
PostNapisane: 9 maja 2019, o 05:48 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

więcej niż 1 szt.
Mniej więcej tak to wygląda. Powyżej i poniżej są zielone jędrne korzenie; środkowy odcinek trzonu wygląda jakby storczyk dogorywał. Na górze zdecydowanie więcej jest korzeni niż na dole. Jak rozumiem mogę to odciąć i głębiej posadzić storczyka? I tak, to falenopsis.
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 9 maja 2019, o 11:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Pisałem, żebyś wyciągnęła z doniczki i pokazała całość. Na pewno część korzeni powietrznych jest do usunięcia - są suche, albo popalone przez nawóz. Co do środka trzonu, ja widzę suche łuski po starych liściach. Oderwij kilka i zobaczysz czy pod spodem jest zielone czy nie. Natomiast co do cięcia, to trzeba zobaczyć jaki jest stan dolnych korzeni. Jeśli są w dobrym stanie, to ja bym nie ciął. Nie zapominaj, że górne korzenie, czyli powietrzne nie zastąpią korzeni właściwych, bo mają inną budowę - inną funkcję.

Alili
PostNapisane: 10 maja 2019, o 06:40 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

więcej niż 1 szt.
Dzięki, niedługo będę przesadzać stąd nie chcę na razie za bardzo grzebać i wyciągać do momentu aż kupię nowe podłoże. Na razie mam ustalony kierunek, ciachnę jak korzenie będą do niczego, zostawię jak okażą się w porządku. Spalone przez nawóz na pewno nie są, z zasady w zimie storczyków raczej nie nawożę. Swoją drogą wszyscy mówią że falki są najprostsze na początek ;) i raczej się z tym nie zgodzę... Dendrobium (botaniczne) i bulbophyllium (mieszaniec) rosną u mnie idealnie, problemów najmniejszych nie mam, ba brakuje mi doniczek na nie, a falki jak na złość robią jakieś cuda :( Ten trzon naprawdę nie dawał mi wręcz spać po nocach ;) więc naprawdę dziękuję za rozjaśnienie z nim sprawy. Jak go ciachnę to postaram się pochwalić jak to wszystko poszło :)

zabkamarta
PostNapisane: 10 maja 2019, o 06:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
A jak wodą podlewasz? Bo nawet jeśli nie nawozisz a podlewasz kranówką to mimo to jakbyś nawoziła i korzenie można spalić.
Dla mnie też te korzenie wyglądają jak spalone...

norbert76
PostNapisane: 10 maja 2019, o 11:48 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Akurat falenopsisy są najłatwiejszymi ze storczyków, tylko trzeba spełnić określone wymagania uprawowe. Marta ma rację, jeśli nie nawozisz za bardzo, to spalone korzenie świadczą o podlewaniu zbyt twardą wodą. Poczytaj sobie jak zmiękczyć wodę.

Alili
PostNapisane: 11 maja 2019, o 17:21 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

więcej niż 1 szt.
Aaaaaa no i pewnie zagadka rozwiązana. Wody może nie mam super twardej (odkamieniam czajnik raz na pół roku, bo ta część Krakowa ma jakąś głębinową bodajże; mama w mieście 50km dalej odkamienia dwa razy w miesiącu) więc podlewam kranowką, czasem odstaną czasem nie. Tylko owadożerne i do spryskiwania używam demineralizowanej ,:/ a zwykłe podlewanie to jednak tydzień w tydzień kranówka. W zwykłych doniczkach czasem się kamień zrobi, jak zaniedbam coroczne przesadzanie/podmianę ziemi, a w storczykach to idzie na korzenie. :/ Wymienię podłoże, przytnę paskudy i zadbam o wodę. Nie pomyślałam że może spalić korzenie. :(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 107 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości