Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

natka_211 pisze:Nie, w środku się zjarały, ale to stara historia, udało się, są nowe korzenie i kondycja rośliny się poprawiła, a czemu pytasz?
Tak tylko pytam. Bo pisałaś że spaliło korzenie. Więc myślałam że i nad.
Po podlaniu, nie brązowiały?

O to mi chodziło. :wink:

Nawóz sztuczny w ilości podanej przez producenta, może spalić korzenie. Ale i naturalny, źle przepłukany może osadzać się na korzeniach. Tworząc nieregularne brązowe smugi. To ze starego doświadczenia z pierwszego mojego storczyka. ;:224
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

natka_211 pisze:Jeśli będziesz utrzymywał stale wilgoć to zaczną Ci gnić korzenie. (...) Często podłoża które sprzedają w sklepach są zainfekowane z larwami ziemiórek gratis.
Wiem o tym że podłoże w storczykach nie powinno być mokre, dlatego napisałem "hipotetycznie".. Spokojnie, nie zamierzam przelewać tych roślinek, zdaje sobie sprawę jakie to dla nich groźne :wink:

A podłoże planuję wymienić na wiosnę i zastosuję metodę z prażeniem go w piekarniku zapobiegawczo, w razie jakby coś jednak w nim siedziało :wink:
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Też tego próbowałam i to nic nie dało w zasadzie... Tylko smród się roznosił po chałupie..
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Świeżpodłoże wystarczy prażyć w 120 stop. przez ok. 30 min. ;:173
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Natko w 200 stop. przez 30 min. nic dziwnego że zaczęło śmierdzieć spalenizną...

U mnie po wyjęciu z doniczki, kora jeszcze była troszkę wilgotna.
Piekłam w dobrze nagrzanym piekarniku, do 200 stop. przez 5 min. i nic nie poczułam. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Emilko był taki czas, że miałam hopla na punkcie prażenia, kupowałam w marketach podłoża. Ale stwierdziłam, że gra nie jest warta świeczki. Znalazłam podłoże naprawdę dobrej jakości z orchid sklepiku (niestety drogie jak na moją kieszeń), prawdziwa mieszanka kory a nie miału. Kilka sztuk storczyków nadal mam w tym podłożu i wszystkie się dobrze mają. Latem zaczęłam eksperymentować z samym keramzytem i jestem zadowolona (tym bardziej, że keramzyt jest ogólnodostępny i tańszy od tego podłoża). Prażenie w 200 stopniach czy w 120 stopniach nic nie daje, bo i tak po jakimś czasie zauważałam ziemiórki w marketowych podłożach.. może tylko ja miałam takiego pecha??? Nie wiem ale tyle się nawalczyłam z tym paskudztwem, że już niczego nie prażę ani nie cuduje tylko kupuje keramzyt, przepłukuje i sparzam we wrzątku i mam spokój z robactwem. Każdy ma swoje sposoby uprawy. U jednych coś się sprawdza,a u innych nie.
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Witajcie, ja już trochę hoduje storczyki i inne kwiaty, ale nigdy nie spotkałam się z ziemiórkami (Tfu tfu)

Wczoraj właśnie ratowałam storczyka - chłopak przelał i trochę mu się pogniło :( - ale skończyło mi się podłoże. Teraz dylemat mam bo mogę kupić "jakieś" w pomarańczowym markecie albo kore sosny/jodły dopiero w przyszłym tygodniu. Ewentualnie mam też keramzyt ..
Obecnie stoi w doniczce z wodą na dnie i odpoczywa..

Co proponujecie ?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Wylej wodę i przesadź do keramzytu :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zgniłe podłoże

Post »

I ewentualnie dosypać kory jak przyjdzie ? (jest zamówiona) :)

keramzyt grubsza frakcja czy drobniejsza? A i płukać przed przesadzeniem ? ?
Skoro felek odpoczywa od mokrego podłoża to chyba nie zaszkodzi. ?
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Ja keramzyt zawsze dobrze płucze i sparzam wrzątkiem. Czekam aż ostygnie i używam jako podłoża. Mam kilka egzemkplarzy w samym keramzycie i dobrze się mają.
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

I zobacz jak wyglądają korzonki i zgniłe obetnij :)i jak przesadzisz to nie podlewaj przez kilka dni :) żeby miejsca po cięciu korzeni się zasklepiły ;:108 do dzieła :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
Skalniaczekk
200p
200p
Posty: 228
Od: 2 sty 2015, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Dziękuję za odpowiedzi : ) Jak wróce do domu zaraz się za to zabiorę.

Przy okazji zapytam. Dlaczego Felek nie kwitnie ? Warunki ma dobre (stoi na parapecie, jest nawożony przez podsiąkanie co około 2 tyg. słoneczko ma) Puszcza teraz listka ze stożku i czekam .. ma jeszcze stary zielony pęd (obcięty chyba nad 3 oczkiem) i wydaje mi się ze coś się tam dzieje - może odnoga pędu O_O ). Dla przykładu storczyk kupiony w tym samym okresie -kwiecień- kwitnie po raz kolejny. A jest hm, zaniedbywany (Felek mamy).
Pozdrawiam ~ Monika - Skalniaczekk :- )
Mój parapet
domi93
200p
200p
Posty: 217
Od: 2 wrz 2014, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Im bardziej dbamy tym bardziej robią nam na złość :) każda roślinka jest inna :)
Dominika :)
Zapraszam Do Mnie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=82859" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”