Podłoże do storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Dodam jeszcze, że jak roślina wydziela taką rosę, to też może oznaczać że jest jej po prostu dobrze. Dla przykładu dam storczyka mojego brata. Pięknie mu kwitł przez 2-3 lata, a czasami na pędach pojawiła się rosa. Storczykowi nic się nie działo w tym stanie, wręcz obsypany był kwiatuszkami. Brat specjalnie o niego nie dbał. ;:173
Drugie kwitnienie, a tak wyglądał;
Obrazek
Po tym jak mama zaczęła go dopieszczać, zgniły mu prawie wszystkie korzonki. W tej chwili wypuszcza listek, za listkiem.
Więc podsumowując, praktyka i nauka na własnych błędach uczą człowieka. ;:131
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Fawin
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2008, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ustroń

Re: Zgniłe podłoże

Post »

wow, no piękny storczyk, miło popatrzeć :D
ja chyba nie mam aż takiego wyczucia w pielęgnacji, no ale cieszę się z każdego, najdrobniejszego sukcesiku w pielęgnacji moich roślinek :wink:

Najbardziej nie mogę wyczuć podlewania... Czytałem gdzieś że należy podlać dopiero gdy wyschną wszystkie kropelki na wewnętrznej stronie doniczki.. Czasem się tego trzymam, ale to dla mnie trochę dziwne... Wiem, że korzenie powietrzne pobierają wilgoć z powietrza, ale te podziemne chyba tylko z podłoża... więc gdy pojawiają się kropelki na doniczce to znaczy że powietrze jest nasycone parą wodną która skrapla się na najchłodniejszym napotkanym elemencie, czyli doniczce (wszak jest przezroczysta i się najsłabiej nagrzewa, w przeciwieństwie do ciemniejszego podłoża i korzeni), a więc nie skrapla się na korzeniach, a co za tym idzie nie mogą się nawilżyć... (no chyba że pobierają, tak jak korzenie powietrzne, parę wodną z powietrza, czego nie jestem pewien).. To tak z termodynamicznego punktu widzenia, co mówi Wasze doświadczenie w podlewaniu?

Dla mnie czekanie aż znikną kropelki to trochę długo i często wydaje się że "przydałoby" się podlać wcześniej i czasem tak robię, a czasem jednak czekam, w myśl zasady że storczyka czasem lepiej podsuszyć niż przelać...
Ziemia moim ciałem, woda moją krwią, powietrze oddechem, ogień siłą mą?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zgniłe podłoże

Post »

Znam co najmniej trzy sposoby sprawdzania wilgotności w doniczce.
1. Można sprawdzać stan podłoża wsadzając palec do doniczki. Jeżeli czujesz że jest wilgotna wstrzymujesz się ok.1-2 dni.
2. Drewniany patyczek delikatnie wciskasz w doniczkę na ok.3-5cm., tak by nie uszkodzić korzeni. Po 5-10min. wyjmujesz. Jak jest kolor zmieniony znaczy że trzeba się wstrzymać z podlaniem ok.1-2dni.
3. Kolor korzeni jest szarozielony(staja się podobne do powietrznych, jednak są jasno-zielone po białe), a na doniczce nie pojawiają się duże krople wody.
Oczywiście korzeni nie powinno się często zasuszać. Odstęp od podlewania to jakieś 7-10dni, zima nawet do ok.14dni.
Storczyki też lubią wilgotne powietrze mini.70%. Można to uzyskać poprzez między dwoma różnej wielkości podstawkami dajemy keramzyt. Wlewamy troszkę wody, która nie powinna dotykać doniczki. Korzenie same ja pochwycą, po przez parę wodną.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
michal32524
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 sty 2014, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Możesz zasypać węglem drzewnym lub cynamonem ale ni gwarantuje skuteczności u mnie było to samo tylko kupiłem go już z zalanym stożkiem i był przeceniony wiec chciałem spróbować ale nie udało mi się, tak jak kahim uważam że są małe szanse na uratowanie rośliny a jak tam korzenie?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

To może spróbuj odciąć/wyskrobać to co zgniło(jeżeli w ogóle coś tam jest jeszcze). A ranę wacikiem moczonym w spirytusie odkazi, choć też nie wiem czy to cokolwiek pomoże. Ale spróbować można. Po wyschnięciu cynamon na ranę, lub węgiel drzewny. Można jeszcze zastosować miedzian na oczyszczoną ranę w celu jej "zabezpieczenia" przed jakimiś patogenami, po tym posyp cynamonem, lub węglem na ranę(po wyschnięciu). Pamiętaj by tych miejsc nie moczyć. Nigdy nie miałam takiej sytuacji, więc na 100% nie powiem że się uda, zawsze istnieje ryzyko nie powodzenia.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
wilczek
100p
100p
Posty: 150
Od: 4 kwie 2011, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk Phalaenopsis reanimacja!

Post »

Ja zazwyczaj usuwam zgniłe korzenie w wsadzam do spagnum przez 10 dni nie podlewam. Po 10 dniach rozpocznij podlewanie ale bardzo ostrożnie spagnum chłonie duzo wody. w taki sposób odratowałem 5 mini storczyków.
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wełna mineralna

Post »

Czy macie doświadczenie w uprawie storczyków w wełnie mineralnej? Próbowałam, ale pleśniała mi ta wełna :(
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

O jakich dokładnie storczykach piszesz?
Pavlos
50p
50p
Posty: 60
Od: 27 maja 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Wełna chyba jest zbyt mało przewiewna i za dobrze trzyma wodę.
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Zastanawiam się nad Paphiodeliami, wcześniej miałam Phalaenopsis i to był bardzo zły pomysł.

Ps. Przepraszam, że nie odpowiedziałam wcześniej, ale nie zauważyłam odpowiedzi.
pozdrawiam
NataS
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

Wełna mineralna nie jest dobrym pomysłem, może jakieś śladowe ilości w podłożu by się sprawdziły, ale sama wełna nie.
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wełna mineralna

Post »

Nie słyszałem o uprawie w wełnie mineralnej, ale to dość ciekawy temat. Często stosuje się ją przy uprawach hydroponicznych warzyw, ale chyba wełna nie znajduje się bezpośrednio w wodzie a nad nią. Spryskiwacze pod kostką zraszaj wełnę wraz z korzeniami roślin. Czy taka wełna w kostkach to, to samo co zwykła budowlana?.
Jovanka miło że znów udzielasz się w tematach storczykowych. ;:303
Awatar użytkownika
NataS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 lis 2013, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełna mineralna

Post »

Na innym forum wyczytałam:
cyt. "Wełna mineralna jest materiałem nieorganicznym, używanym przede wszystkim w hydroponice. Technologia jej produkcji przypomina technologię wytwarzania waty cukrowej z tą różnicą, że zamiast stopionego cukru używa się stopionej mieszanki piasku i skał.
Zalety: Wełna mineralna zatrzymuje mnóstwo wody, ale nawet w pełni nasączona zawiera przynajmniej 18% powietrza, dzięki czemu wyjątkowo trudno jest doprowadzić do przelania roślin.
Nie rozkłada się, więc sadzonki mogą być umieszczane w większych kawałkach wełny razem z peletką startową.
Wełna mineralna jest dosyć miękka, ale nie zbija się łatwo, zachowuje też swoją formę.
Wady: Pył z wełny mineralnej jest bardzo szkodliwy dla układu oddechowego, zaleca się noszenie maski ochronnej podczas pracy z tym materiałem.
Wełna charakteryzuje się wysokim pH i musi być moczona w roztworze o niskim pH przez 24 godziny przed użyciem. Problemy z odczynem mogą się pojawić także później - w nie przepłukiwanej regularnie wełnie mogą się odkładać sole pochodzące z nawozów."
Źródło: http://www.floraforum.eu/floraforum/ind ... pic=4093.0

Te wiadomości są aż zastraszające.
pozdrawiam
NataS
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”