Wanilia/vanilla - uprawa

volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Roślina jest ściągana bo wisi na haczyku, a z tyłu ma zrobioną zawieszkę z żyłki. Codziennie rano i wieczorem biorę ją ze sobą do łazienki. Gdy biorę prysznic ona sobie wisi obok i czerpie wilgoć z powietrza, potem podlewam jeszcze mech, do ocieknięcia wody stoi sobie w kabinie prysznicowej, a potem znowu ląduje na ścianie.

Na ścianie to nie malunek, a folia samoprzylepna, taka jak używa się do reklam czy też oklejania samochodów służbowych. Rozwiązanie estetyczne i praktyczne by wilgoć nie wchodziła w ścianę.

Co będzie dalej? Nie wiem. Rozwiązania przychodzą mi do głowy na bieżąco.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Zdjęcia niestety zostały usunięte z czasu gdy wrzucałem ten post więc małe przypomnienie.

Gdy ją dostałem i zamontowałem wygladała tak:


Teraz już wiem, że zapewniłem jej odpowiednie warunki, a cały eksperyment uważam za udany i owocny.

Vanilia puściła już nową łodygę, zdrową, zieloną, bez uszkodzeń, grzybów czy też pleśni, a mech przyjął się na korze i rośnie jak oszalały :lol:

Obecnie wygląda to tak:

ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze raz dziękuję Zuzie za podarunek w postaci Vanilii.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Wspaniale się prezentuje na podkładce. Też mi się marzy taka i prawie ją widzę na ścianie w salonie. Chyba zacznę polować na Allegro na zdrową sadzonkę.
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

menia pisze:Ale SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Mam nadzieję na zdjęcia jak będą kwiatki :)
Kwiaty to jak dobrze pójdzie gdzieś za 4-5 lat pewnie się pokażą i tylko jak będę miał wilgotnośc ok 85% a to cud by był by taką utrzymać;]
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Ja vanille mam, ale od kilku miesięcy moja nie drgnęła :( może powinnam jej zmienic warunki? hm...
Powiedz mi volcowitch, skąd wziąłeś mech i jak go przymocowałeś do kory? kora z jakiego drzewa?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Odnośnie zmiany warunków, nie wiem jakie masz, ale mogę Ci podać te, w jakich ja ją trzymam:

1. Temperatura:
Dzień: 21-24*C
Noc: 17-20*C
(trochę inaczej [niższa temperatura] niż podaje literatura)

2. Wilgotność: 35-45% (bardzo niska)
(książki podają wilgotność na poziomie 85-90%)

3. Sposób podlewania:
Raz na dwa dni przez cały dzień (24 godziny)
Podkładka jest wsadzona do obciętej butelki po niegazowanej wodzie mineralnej "Żywiec" tak by dolna część podkładki i łodyga wanilii były zanurzone w wodzie.

4. Oświetlenie:
Roślina wisi 1m od okna zachodniego, co o tej porze roku daje bardzo mało światła. Nie doświetlam rośliny.

Mech mam w dużym zapasie zebrany z leśnego terenu, który był poddany rekultywacji (wycinka lasu, zaoranie terenu, posadzenie nowych drzew).
Kora to kora dębowa znaleziona w lesie na powalonym próchniejącym drzewie.

Nic nie sterylizowałem, nic nie oczyszczałem, nie pryskałem środkami. Stwierdziłem, że to co natura dała, będzie najlepsze. Na początku z mchu wylęgało się dużo tych małych czarnych muszek, ale po jakimś czasie, gdy nie zwracałem na nie uwagi, znudziło im się i się wyniosły.

Mech został przymocowany następująco - namoczony, uformowany jak mielone mięso, przyłożony do kory i owinięty żyłką wędkarską. To cała filozofia.
Awatar użytkownika
sumak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 27 maja 2005, o 19:02
Lokalizacja: Piła

Post »

kocurek pisze: Wezmę się za swoja wiosną, nie może tak stać i nic :roll:
Nie ma się czym przejmować. Wanilia potrafi nawet do pół roku stać w miejscu, zwłaszcza jeżeli pochodzi z sadzonek. Ja mówię na to, że "musi się rozejrzeć". Ale po tym czasie, to przez cały rok będzie systematycznie i spokojnie sobie rosła. :D
JArtur
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 17 sie 2012, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Czy to wanilia płaskolistna :
http://i581.photobucket.com/albums/ss25 ... C05977.jpg
Jeśli tak, to czy jest możliwość doczekania się kwiatów i lasek Wanilii w warunkach domowych i kiedy mogę się spodziewać ?
Jest to sadzonka kupiona od osoby, która ucięła ją z dużego egzemplarza i mówiła mi, że to płaskolistna, ale nie jestem pewny, więc pytam i z góry dziękuje za odpowiedż.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy to wanilia płaskolistna ?

Post »

Niestety, zdjęcia nie można otworzyć.
-najłatwiej proszę porównać do mat.dostępnych w sieci np.Wikipedii - jest od razu możliwość porównania z wzorcem.

Natomiast wanilia płaskolistna Vanilla planifoliaAndrews) jest dość popularnym storczykiem ;w naszych kolekcjach,również.
Jest storczykiem kwitnącym.
A, czy zakwitnie w warunkach domowych :?: - prawie nieprawdopodobne.
Jeżeli ktoś tylko pisze bez prezentacji okazu z kwiatami to tworzy wyłącznie legendy o kwitnieniu.

Warunki dla kwitnienia nie są proste.....
*Po pierwsze storczyk musi być dobrze dorosłym; solidne pnącze wieloletnie + odp.warunki do kwitnienia .
*Najlepsze warunki to oranżeria,szklarnie ogr.bot.
*Roślina dorosła wydaje kwiaty w dużych odstępach czasowych... co 2-4 lata.
*.... żywotność kwiatu to kwestia 2-3 dni; kwiaty nieliczne są na roślinie.
*Jak są kwiaty to będzie problem z zapyleniem; wręcz niemożliwe.
A bez tego.... :lol: o laskę wanilii proszę pytać w sklepach.

W normalnych domowych warunkach jest b.ładnym pnączem ...a, rośnie jak bluszcz.
Warto taki storczyk mieć do kolekcji.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Wanilia - uprawa

Post »

Witam :wit
Szukam po sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i w marketach sadzonki wanilii i nigdzie jej nie mogę znaleźć, a więc postanowiłem zapytać czy wanilie można wyhodować z nasion :roll:
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Wanilię rozmnaża się poprzez sadzonki. Rozmnażanie przez nasiona wanilii jest bardzo trudne, gdyż wymaga mikoryzy i trwa wiele lat. Nasiona wanilii (i innych storczyków) są bardzo małe i bez bielmowe, a więc pozbawione materiałów zapasowych. Grzyb mikoryzowy dostarcza "odżywki" niezbędnej do kiełkowania.
Beata
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Kilka lat zajmuje kiełkowanie ;:oj To może poszukam w sklepach sadzonek,a ile jedna może kosztować?
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

W tej chwili na all... są po 28 zł
Czasem też są szczepki po kilkanaście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”