Wanilia/vanilla - uprawa

Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Kuba123 nie tylko po ilości Twoich postów widać, że jesteś tutaj niedługo. Nasza kochana Jovanka już nic tutaj nie powie ;:185 , możemy jedynie czerpać z jej nieocenionej wiedzy, która po niej została. Przyjrzyj się lepiej awatarowi i napisowi nad nim, to była bardzo mądra osoba, nie kwestionowałabym jej wiedzy.
kuba123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 kwie 2017, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Co do wiedzy - jej zasadą jest kwestionowanie bieżących ustalen. To wiara ma dogmaty.
Gdybysmy wiedzy nie kwestionowali, nigdy nie mielibysmy nowych dokonan :)

Po prostu to co ja wiem o wanilii z internetu, i to nie tylko polskiego, a moze glownie nie tylko polskiego, ma sie nijak do moich "osobistych" doswiadczen z wanilią...
Moze zadam inne pytanie - hmm... w formie "wyzwania"... jeśli sa tu osoby, ktore hoduja wanilie w domu - prosze, pokazcie zdjecie z linijką najdluzszego/najwiekszego liscia jaki macie ;)

PS. wanilii na zdjeciach powyzej (tej na scianie) brakuje swiatla.

---3 kwi 2017, o 14:10---

Poniżej wklejam tylko dwa zdjęcia mojej wanili (żeby pokazać co udało mi się z nią zrobić). Prezentowana wanilia hodowana jest w domu w bloku mieszkalnym :)

Obrazek

Obrazek
Użytkownik ma zezwolenie na pisanie bez użycia znaków diakrytycznych/ bab...
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Kuba zrozum, nikt tutaj nie będzie na Tobie uprawiał linczu za łamanie dogmatów. Kolejność którą sobie wybrałeś nie była zbytnio szczęśliwa. Doprowadź najpierw swoją wanilię do kwitnienia, pochwal się swoim osiągnięciem, a będę pierwszą osobą, która Ci pogratuluje, czego życzę Ci z całego serca ;:108 . Eksperymentować może wszak każdy z nas i jest to wielce wskazane. Na takich eksperymentach wiele osób tutaj się wzoruje, ale najpierw coś osiągnij. W odwrotnej kolejności nie dość, że zwróciłeś się do naszej nieżyjącej koleżanki, która nie może już Ci odpowiedzieć, to na dodatek akurat ona była dla nas wszystkich niebywałym autorytetem. Nie dlatego, że tak jakoś z forum wyszło, ale dlatego, że przed jej wiedzą i umiejętnościami nie jeden chylił czoła. To tyle w temacie..... Wszyscy czekamy i będziemy Ci dopingować ;:138.
kuba123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 kwie 2017, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Takze zeby zamknac sprawe niedomowien - co do zwrocenia sie do osoby niezyjacej - przepraszam, ale wydawalo mi sie, ze ta osoba jest po prostu w zalobie.

Co do samej wanilii - chodzi mi raczej o to, ze sam fakt bycia lub nie bycia na forum takim czy innym nie oznacza automatycznie ze sie jest lub nie jest specjalista w jakiejs dziedzinie. Nie podwazam tu faktu ze osoba o ktorej mowimy specjalista byla (w wielu dziedzinach jak rozumiem), tylko to ze moze byc tak, ze pojawi sie tu ktos nowy, kto tez ma swoje calkiem powazne doswiadczenia.

A tak merytorycznie podsumowujac: zdaje sobie sprawe, ze nie ma doniesien zeby wanilia zakwitla w domu. To ze ja uwazam, ze mnie sie uda - to sam rozumiem, ze jest daleko idacym moze nawet zadufaniem, ale... to taki troche moj sposob na jeszcze wieksze staranie sie zeby cos osiagnac - im wiecej osob o czyms wie, tym trudniej mi nie przec do przodu zeby ich nie zawiesc :)

Na dowod, ze cos w tym kierunku jednak robie i mam pewne niestandardowe doswiadczenie i ze poki co wychodzi mi calkiem niezle - zaprezentowalem zdjecia, ktore pokazuja ze moja wanilia juz daleko odbiega rozmiarami - chocby lisci i dlugosci - od wanilii jakichkolwiek hodowcow, ktorych wanilie widzialem. No... poza znajomym z Australii, ktory zazartowal kiedys ze storczyki wywala z ogrodu bo to chwasty :)

System ktory stworzylem stara sie zapewnic jak najwiecej cech jej naturalnego srodowiska:
1. zapewniam automatycznie co kilka godzin bardzo duzo pary wodnej w poblizu roslinki,
2. ogrzewanie powietrza wkolo niej w ciagu dnia i brak ogrzewania w nocy,
3. ogrzewanie wody i doniczki w ciagu dnia i brak w nocy
4. sztuczna oswietlenie z kilkoma typami zarowek, tak zeby spektrum bylo jak najpelniejsze...

Takze duza wilgnotnosc, dobre swiatlo, miejsce do wspinania sie i przede wszystkim wahania temperatur. Rosnie jak na drozdzach... a propos - grzyby tez sa. A dokladniej grzybnie boczniaka. Sprawdzilem eksperymentalnie, ze nie szkodza, a moze pomoga :)

Dodam pozniej troche zdjec.
Użytkownik ma zezwolenie na pisanie bez użycia znaków diakrytycznych/ bab...
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Ja też chce się pochwalić moją wanilią. Jakbym jej nie musiała regenerować to by miała około 4 metrów,ale niestety zaczęła gnić u nasady i musiałam ją odciąć od chorej części. Podzieliłam ją na cztery gałązki po około 30 cm i zasadziłam do doniczki. Po około 2 miesiącach zaczęły wypuszczać nowe listki. 3 sadzonki rozdałam. Teraz moja ma około 1,5 metra i z boku jest druga mniejsza, która już przyczepiła się do ściany ma około30cm. Ciekawe czy kiedyś w naszym klimacie zakwitnie.
Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Mówią, że niby nie zakwitnie, ale życzę Ci żeby było innaczej ;:138
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Liczę na to i już wizualizuję to sobie, więc może się uda.
Marzena
Przemo888
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 lut 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Witam wszystkich.

Nie często zaglądam na tu na forum, ale w końcu jest okazja...

Chciałem rozwiać wątpliwości dotyczące kwitnięcia wanilii trzymanej w doniczce, w warunkach domowych.
Właśnie puściła pęd kwiatostanowy z pąkami - czy zakwitnie - to się za jakiś czas okaże.

Poniżej fotki z 27 maja oraz 1. czerwca:
https://zapodaj.net/d30f5171639e5.jpg.html

https://zapodaj.net/f2eb52bf91c18.jpg.html

https://zapodaj.net/1b924a09252e6.jpg.html

https://zapodaj.net/684475f34b21e.jpg.html
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Uuu a jaka ma długość roślina? Jakieś szczególne warunki na tym parapecie?
Trzymam kciuki za kwitnienie :uszy
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Ja też jestem ciekawa ile ma lat Twoja roślina i jaka ma długość. Moja ma od sadzonki 4 lata, długość ponad 3 metry i czekam na kwitnięcie. Jeden korzeń powietrzny ma już ponad 40 cm.
Marzena
Przemo888
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 lut 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Życzę Wam by Wasze roślinki zakwitły jak najszybciej.

Moja wanilia ma już 16 lat. Mierzyłem ją jakieś 4-5lat temu, przy przesadzaniu do większej doniczki, i wtedy miała około 12 metrów.

Doniczka jest za duża na parapet, więc stoi sobie na podłodze przy drzwiach balkonowych.
Przemo888
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 8 lut 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Udało się Wanilia zakwitła.
Nawet spróbowałem ją zapylić - ale nie wiem czy skutecznie.

Kwiaty otwierają się tylko na kilka godzin i tylko jeden raz.
Na razie rozkwitł już drugi.

Na fotografii poniżej jest właśnie ten drugi kwiat. Poprzedni jest już zamknięty i właściwie zaczyna więdnąć.

Obrazek

I jeszcze krótka animacja przedstawiająca rozkwit dzisiejszej nocy drugiego kwiatu - od godziny 00:15 do 10:30

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Wanilia/vanilla - uprawa

Post »

Coś pięknego. Tyle lat czekania na taką ulotną chwilę ;:333 piękna relacja z otwierania się pąka.
Jeszcze raz Ci gratuluję ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”