Wanilia/vanilla - uprawa

arachne
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 sty 2014, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Cześć, tak się zastanawiam, czy możliwe jest kupno wanilii za taką cenę?? 10zł?? Storczyki przecież są drogie. W tamtym roku były ładne roślinki wanilii w Sosnowcu w Leroy, ale cena... hmm daleka od 10zł! Myślałam, że może po jakimś czasie załapę się na przecenę, ale nic z tego - rozeszły się jak ciepłe bułeczki :(
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Witam,
arachne pisze:czy możliwe jest kupno wanilii za taką cenę?]
Tak,... możliwa jest taka cena ; tylko trzeba wiedzieć ,ze to będzie ucięty mały kawałek, może nawet nieukorzeniony.
W taki sposób robi się sadzonki ,więc... są szanse ,ze urośnie.
Większe bywają również....cena wówczas oscyluje od 16 zł.....

Szkoda,ze pytający i czytający nie skorzystają z przeszukiwarki w dziale.
Wanilia jest omawiana bo :lol: jest w kolekcjach.
Przytoczę choćby mój przykład....T U T A J
lub T A M

I proszę zapamiętać.....w warunkach domowych nie zakwitnie ;nie ma się co łudzić..
-a, odpowiadać można wtedy ... gdy ma się doświadczenie z tymi roślinami a nie "wiedzę "z zasłyszenia ,czy z mało wiarygodnych opisów.
We własnej uprawie kierujemy się wskazaniami arkuszy uprawy opracowanych dla storczykarzy.


Dla kwitnienia wanilii..potrzebne są warunki zbliżone do naturalnych z krajów ich uprawy .Niestety, takich nie jesteśmy w stanie zapewnić.
Incydentalne zakwitania mają miejsce w ogrodach botanicznych .Sadzonki pozyskane z tych storczyków być może mają większą szansę na zakwitanie.

Niezależnie od tych uwag o kwitnieniu storczyk jest wart tego aby mieć go w kolekcji.

Pozdrawiam JOVANKA
arachne
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 sty 2014, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Dziękuję JOVANKO, że mi wytłumaczyłaś różnicę w cenie. Ja widziałam ładną roślinkę, z której można by było zrobić ponad 10 sadzonek!! Więc dlatego była taka droga :( aha i listki miała drobne - zielone z białym...
Hmm, przejrzałam dział, ale tam są stare posty 2009 lub 2010 rok! Wiem, że odnośnie uprawy wanilii, jej wymagań itp. to się nic nie zmieniło, ale cena mogła i dostępność także... chciałam pomóc koledze, bo widzę że niedaleko mieszka i zarazem też się co nieco dowiem :)
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Witam, podpinam się pod wątek. Nabyłem sadzonkę wanilii, odmiana variegata. Moje pytanie brzmi: czy mam ją przesadzić do podłoża storczykowego, czy zostawić takie jak jest ? Bo to co jest na pewno nie jest storczykowe, jakaś zwykła próchnica ogrodnicza, tylko dość lekka. Wanilia nie jest póki co zbyt dobrze zakorzeniona, a nie chciałbym jej zabić. Proszę o jakieś rady :)
neo01
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 508
Od: 16 sty 2013, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sieradz

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Vanilla w naturze rośnie nisko,wśród zarośli ,przy drzewach wspinając się po nich.Podłoże w jakim rośnie to pruchnica dobrze zdrenowana przez opadłe liście ,gałązki. Storczyk ten nie lubi wysychającego do końca podłoża. Najlepsza będzie mieszanka ziemi uniwersalnej, podłoża storczykowego drobno mielonego ,keramzytu. :wit
Pozdrawiam Anka
Moje roślinki
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

A tu moja wanilia :D Rośnie całkiem ładnie, lubi spryskiwanie liści. Próbuję zapewnić jej zapewnić dostateczną ilość wilgoci, co w warunkach pokojowych jest niestety dość trudne.

Obrazek
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Na wanilli się nie znam, ale wygląda pięknie. Liście zroszone, czy tak z natury błyszczą?
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Tu akurat jest sucha. Liście błyszczą się same z siebie, może trochę za sprawą lampki, którą ustawiłem do zdjęcia. Stosuję też taki preparat odżywiająco-nawilżający do liści storczyków, produkcji chyba Agrecolu :)
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

A od dawna stosujesz ten preparat?I czy jakieś inne rośliny też nim traktujesz? Blask jest imponujący, ale czytałam, że te preparaty nie są zdrowe dla roślin, co się kłóci bardzo z zamieszczonym przez Ciebie zdjęciem :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Geniodekt
500p
500p
Posty: 519
Od: 27 kwie 2014, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Reda, pomorskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Eksperymentalnie używam też na tamarillo od jakiegoś miesiąca. Efekt- liście ładnie wybarwione, nie skręcają się. Czy na dłuższą metę te preparaty są zdrowe ? Tego nie wiem, stosuję je za krótko by to oceniać.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Generalnie wszystko w nadmiarze szkodzi. Ja np używam środka nabłyszczająco-nawozowego do przecierania liści. Przecieram tylko wierzchnią warstwę liścia raz w miesiącu. Ładnie nabłyszcza, odżywia i usuwa kurz, moje phalaenopsisy nie ubolewają z tego powodu. :wink:
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Geniodekt pisze:Eksperymentalnie używam też na tamarillo od jakiegoś miesiąca. Efekt- liście ładnie wybarwione, nie skręcają się. Czy na dłuższą metę te preparaty są zdrowe ? Tego nie wiem, stosuję je za krótko by to oceniać.
Myślę, że jakby miał ten preparat zaszkodzić to już byłyby jakieś skutki, a masz piękną wanilię :)

Zachęciliście mnie do spróbowania, dzięki za opinie :)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Wanilia czy to możliwe?

Post »

Witam
Oto moja wanilia (ma jakieś 2 metry):

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”