Zakup storczyka - co i jak wybrać.....

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

Post »

Z własnego doświadczenia, kupując w markecie najlepiej przesadzić od razu, gdyż zdarzyło mi się że czekałem aż do przekwitnięcia i musiałem potem odcinać przynajmniej połowę korzeni bo po prostu zgniła. Problem leży nie tylko w tym korku, ale również nieprawidłowym podłożu w którym sprzedawane są najczęściej storczyki.
Generalnie ryzykujesz, że wcześniej Ci przekwitnie albo zgubi parę pąków, ale lepsze to niż potem go stracić.

Co do podlania, to zasada jest prosta - jeśli korzenie są jeszcze zielone, nie podlewamy a dopiero wtedy gdy zrobią się srebrno - szare.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
helhaim
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 gru 2019, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

Post »

Dzięki Norbert. Kupiłem dwie sztuki, jedna ma podłoże z kory, a ta druga identyczne co ten, którego próbuje wskrzesić i oczywiście korek też jest, więc go usunę. . Dziś po pracy przesadzę go w lepsze podłoże.
Awatar użytkownika
Florencja1
50p
50p
Posty: 63
Od: 16 cze 2021, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

Post »

Czy storczyki falenopsisy mają jeszcze jakieś odmiany ze względu na wielkość kwiatów? Czy może wielkość kwiatów zależy od jakichs czynników uprawy?
    pozdrawiam,
    Agnieszka
    Awatar użytkownika
    norbert76
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 18600
    Od: 15 paź 2011, o 14:36
    Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
    Lokalizacja: Jelenia Góra

    Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

    Post »

    Nie do końca rozumiem pytania.
    Falenopsisy w zależności od gatunku/odmiany mogą mieć różną wielkość kwiatów, ale nie są pod tym względem klasyfikowane. Na wielkość kwiatów w obrębie jednego gatunku/odmiany mogą mieć wpływ warunki uprawy i pielęgnacji.
    "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
    Dżungla w bloku
    Storczykowo u Norberta
    Awatar użytkownika
    Gandalfwhite
    Przyjaciel Forum - gold
    Przyjaciel Forum - gold
    Posty: 546
    Od: 18 lis 2018, o 08:43
    Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
    Lokalizacja: Wrocław

    Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

    Post »

    Florencja1
    Wielkość kwiatów zależy od gatunków jakie są ze sobą krzyżowane i od zabiegów uprawowych jakie stosują specjalistyczne farmy uprawowe.
    Grzegorz
    Awatar użytkownika
    Florencja1
    50p
    50p
    Posty: 63
    Od: 16 cze 2021, o 09:41
    Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

    Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

    Post »

    Chciałabym zakupić storczyka o dużo większych kwiatach niż na ogół są w ofercie w marketach.
    Czy jeśli takiego kupię to będzie już zawsze wypuszczał kwiaty tej samej wielkości? Czy nie ma na to gwarancji, zważywszy na to, że jestem początkująca w kwestii uprawy storczyków? :wink:
      pozdrawiam,
      Agnieszka
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Przede wszystkim zanim zaczniesz myśleć o kupnie storczyków botanicznych, to wpierw musisz nabrać doświadczenia i utrzymać zwykłe marketowe. Inaczej szkoda tylko kasy i samej rośliny.
      Falenopsisy botaniczne mogą być trudniejsze w uprawie i zdarza się, że trudniej uzyskać kwitnienie.
      Ponadto wielkość kwiatów, jak napisałem wcześniej zależy nie tylko od cech genetycznych danego storczyka, ale również od warunków uprawy.
      Na marginesie falenopsisy nawet te mające większe kwiaty, nie mają wiele razy większych od spotykanej wielkości w pierwszym lepszym markecie.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      Awatar użytkownika
      Ekspresja
      500p
      500p
      Posty: 572
      Od: 22 kwie 2014, o 18:18
      Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Ja mam trzy rodzaje phalaenopsis. Biały, wysoki o b. dużych kwiatach, piegusek średniej wysokości, kwiaty mniejsze i multiflora o dużej ilości kwiatów najmniejszych. Wszystkie z marketów, mam ich ponad 8 lat i kwiaty są takie same jak przy zakupie.
      Wolę te o średniej wysokości, bo są stabilne i wizualnie lepiej się prezentują.
      Pozdrawiam:)
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Nie wiem czy właśnie w markecie nie dostaniesz falenopsisa o większych kwiatach, niż w przypadku botaników.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      Awatar użytkownika
      mandaryna
      0p - Nowonarodzony
      0p - Nowonarodzony
      Posty: 3
      Od: 19 lut 2022, o 13:50
      Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Dzień dobry.
      Chciałabym sprawić sobie storczyka. Jaki byłby najłatwiejszy na początek? Pamiętam, że moja mama miała z nimi różne problemy (i nadal ma od czasu do czasu), dlatego chciałabym coś jak najłatwiejszego w obsłudze. Oczywiście mam na myśli jakąś popularną odmianę, bo nie chcę wydawać nie wiadomo ile pieniędzy jeżeli okaże się, że jest coś łatwego i równocześnie mało dostępnego na naszym rynku. Z tego co widzę na zdjęciach na forum, to kolekcja mojej mamy to chyba w większości odmiana Phalaenopsis.
      Dodatkowo chciałabym raczej coś mniejszego niż większego z racji ograniczonego metrażu (studentka). Widziałam kiedyś w Biedronce storczyki mini, ale nie mam pojęcia czy to taka odmiana czy może jedynie niewyrośnięty okaz takich jak u mojej mamy, gdzie niektóre mają na oko trochę ponad pół metra. Dla mnie stanowczo za dużo jak na moje warunki mieszkaniowe.
      Okno mam na południowy wschód, nie będzie zbyt słonecznie? Póki co trzymałam tam kaktusy, sukulenty i pomarańczkę, a to są kwiaty wywodzące się z innego środowiska niż storczyki.
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Falenopsis z marketu. Te mini to też to samo.

      Od razu poczytaj tutaj: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

      Kompendium wiedzy o tych storczykach.

      Możesz też przejrzeć wątki w tej sekcji.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      Awatar użytkownika
      wrocek
      50p
      50p
      Posty: 68
      Od: 12 wrz 2021, o 09:07
      Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Chciałem kupić rodzicielce kolejnego storczyka do kolekcji i pomyślałem o jakimś innym gatunku niż dziesiątym falenopsisie. Czy oprócz falenopsisów istnieje jakiś gatunek który kwitnie w domowej wilgotności powietrza i nie potrzeba mu w tym celu manipulacji temperaturą? Gdzieś na szybko wygooglowałem że Oncidium i Pafiopedilum są zaliczane do tych łatwiejszych. Spełnią one moje wymagania?
      Awatar użytkownika
      norbert76
      Przyjaciel Forum - gold
      Przyjaciel Forum - gold
      Posty: 18600
      Od: 15 paź 2011, o 14:36
      Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
      Lokalizacja: Jelenia Góra

      Re: Kupno storczyka - co i jak wybrać.....

      Post »

      Nie są łatwe w uprawie i w dłuższej perspektywie czasu nie dadzą sobie rady przy niższej wilgotności powietrza.
      "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
      Dżungla w bloku
      Storczykowo u Norberta
      ODPOWIEDZ

      Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”