Ludisia discolor

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P
tyle z zaleceń co do stanowiska w mieszkaniu:
8000-15000 luksów. Światło powinno być dobrze filtrowane i rozproszone, a rośliny nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.

Rośliny pochodza z bagnistych lasów i górzystych wąwozów ---sama natura nam podpowiada ,ze jako ziemne storczyki lepiej się czują tam ,gdzie nie dopada je bezpośrednie słoneczko.
W wielkości luksów ,odpowiada to również niektórym gatunkom botanicznym Phalaenopsis
i hybryd.To sa ważne faktory ,które decydują ,ze jednym odpowiada stanowisko ,drugim jest ciut za mało.

i do Mamateo - nie uzyskała odpowiedzi- co teraz po obcięciu pędu ?-
nic sie nie stało-dobrze,ze obcięty.Teraz to roślina powinna się rozrastać,troszkę podrzemie,
i ....znów kiedyś tam :roll: wyda kwiatostan.Oczywiście przy właściwej i nie nadmiernej opiece właścicielki/la


Powodzenia - pozdrawiam
J :P VANKA
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Przepraszam, źle napisałam, u Józefa Ludwiśka stoi na zachodnim oknie.

Jovanko, jeszcze mam prośbę o troszeczkę informacji o zasilaniu Ludisii?
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
mamateo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 15 lis 2007, o 11:25
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

Jovanka pisze:i do Mamateo - nie uzyskała odpowiedzi- co teraz po obcięciu pędu ?-
nic się nie stało-dobrze,ze obcięty.Teraz to roślina powinna się rozrastać,troszkę podrzemie,
i ....znów kiedyś tam :roll: wyda kwiatostan.Oczywiście przy właściwej i nie nadmiernej opiece właścicielki/la
Dzięki Jovanka :wink: Zostałam dostrzeżona :P

Do Bożenki: moja ludisia stoi w pobliżu południowego okna, ale nie dociera do niej pełne słońce, a ponieważ dokładnie ją obserwuję i widzę, że miejsce jej służy, więc nie planuję "przeprowadzki" :wink:

Poczytaj rady Jovanki, to nasz ekspert storczykowy!
Awatar użytkownika
-leila-
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 paź 2007, o 20:53
Lokalizacja: Bydgszcz

Post »

Witam!
Ja też mam ludwisię, pięknie kwitła ..... Ale ostatnio złamałam ją przy przestawianiu. Właśnie prześledziłam Wasze doświadczenia z tym pięknym kwiatkiem. Zgodnie z waszymi zaleceniami posadzę, ale niestety muszę w nową doniczkę.
Mam mieszaninę torfu, kory sosnowej, węgla drzewnego i czipsów kokosowych, oczywiście zrobię drenaż z keramzytu. Mam nadzieje, że wszystko dobrze wymyśliłam. :oops: Nie chciała bym zmarnować mojej ludwisi .........
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Moja ludisia, prezentowana na początku i nie niepokojona postanowiła chyba się rozrastać :) Wypuszcza takie coś i wydaje mi się, że jest to nowy pęd :) Mylę się?
Obrazek

A odkryłam to gdy postanowiłam ją przesadzić. Mam wrażenie, że teraz to lepiej jej nie ruszać?

Tak nieco nie na temat ale nie chcę zakładać nowego wątku. Mam pytanie do Jovanki. Dzisiaj kupiłam takiego storczyka.

Obrazek

Jest to nasz rodzimy storczyk. Kupiłam na placu pod nazwą kukawka. A jak nazywa się naprawdę?
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

poszukaj pod dactylorhiza majalis-storczyk szerokolistny..albo stoplamek..
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

To nie jest Kukawka Orchis militaris.

Tak sądze ,kukawka ma liście zielone ,błyszczące,generalnie gatunek jest na naszych terenach zagrożony wyginięciem..

Problem z identyfikacją i przypisaniem nazwy nie jest margianalny.
Akurat wśród tych naturalnych sa storczyki ze stanowisk"wapiennych"--->do nich należy m.in.kukawka.
Inne wymagaja błotka, i b.kwaśnego podłoża.
I tu jest cały klucz do identyfikacji ,aby nie popełnić błędu.

Prawdopodobnie może być to Dactylorhiza ,moze majalis ? .Ostatnio spotykana w sprzedaży sadzonkowana w doniczki.
Jest kilka storczyków z takim *rysunkiem* na liściach.
Pooooooooooooooooczekamy pewnie na kwiaty, dla rozstrzygnięcia *CO JEST CO*

Dla przeglądu podaję stronę- warto zapoznać się z naszymi rodzimymi cudami natury-

Większość podlega gatunkowej ochronie i z tego ,ze są w naszym kraju, powinnismy być dumni.

http://www.polskie.storczyki.org.pl/gatunki.php?lng=lat

Pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przeglądałam nieco stron ale w 100% nic mi nie pasowało. Zatem czekamy aż zakwitnie :) Oczywiście natychmiast wkleję zdjęcie.
Mam pytanie. Ja go posadzić? Dysponuję doniczkami lub skrzynkami na balkonie. Pomyślałam, że może posadzić między ziołami?
Naprawdę chciałabym go utrzymać :) I Jovanko masz absolutna rację, powinniśmy być dumni, że u nas są. Ja jestem :P
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Józef
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 26 mar 2006, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów
Kontakt:

Post »

AlfaXIII pisze:Przeglądałam nieco stron ale w 100% nic mi nie pasowało. Zatem czekamy aż zakwitnie :) Oczywiście natychmiast wkleję zdjęcie.
Mam pytanie. Ja go posadzić? Dysponuję doniczkami lub skrzynkami na balkonie. Pomyślałam, że może posadzić między ziołami?
Naprawdę chciałabym go utrzymać :) I Jovanko masz absolutna rację, powinniśmy być dumni, że u nas są. Ja jestem :P
myślę że możesz śmiało posadzić do gruntu.Moje kukułcze stadko spokojnie zimuje i rozrasta się..potrzebuje tylko dużej wilgotności podłoża...
Obrazek
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Józefie... z przyjemnością posadziłabym w gruncie. Jest tylko jeden maleńki problem. Nie mam nawet kawałeczka gruntu... poza tym wsypanym do doniczek i skrzynek balkonowych ;)
Zatem muszę znaleźć metodę posadzenia go w skrzynce lub doniczce. No i pomysł na zimowanie.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jovanko... zaczyna kwitnąć. Może teraz uda się go nazwać? :)

Obrazek Obrazek

Ps. Może jednak popełniłam błąd wrzucając w wątku o ludisii ten storczyk? Myślę, że można by rozdzielić te wątki (i tu prośba do moderatorów). Komuś też mogą się przydać informacje tutaj zawarte.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

szukając swojego storczyka trafiłam na taka stronkę. Warto popatrzeć :)
http://www.photomazza.com/spip/article. ... rticle=113
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Może teraz uda się określić co to za jeden?

Obrazek Obrazek
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”