Wełnowiec - wełnowce na storczyku

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problem ze storczykiem

Post »

Jeżeli chodzi o tą białą wełenkę to wygląda jak pajęczyna zostawiona przez pająka. Szybsze przekwitanie to nie koniec świata, storczyk się zapewne aklimatyzuje, czasem może to zająć nawet dwa lata. Ale także inne czynniki mogą na to wpłynąć np. zbyt długie przesuszenie rośliny. ;:131
Zawsze gdy kupujemy nową roślinkę, powinna ona trafić na kwarantannę. Po to by wykluczyć pojawienie się szkodników, jak i ewentualnych chorób na innych roślinach w domu.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
paulinessm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2015, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wełnowce zwalczone-co dalej?

Post »

Hej:) Kilka miesiecy temu stalam sie wlascicielka storczyka w opłakanym stanie. Do tego opanowanly go welnowce. Z tym ostatnim jakos sobie poradzilam i od 3 tygodni nie widac zadnego bialego przyjaciela na storczyku. Martwi mnie jednak jego stan ogolny. Mozecie rzucic okiem na jego korzenie i tak ogolnie na caloksztalt?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Wełnowiec - wełnowce na storczyku

Post »

Myślę, że storczyk błaga o przesadzenie i "odnowienie", w środku doniczki nie widzę żadnych korzeni, a podłoże wygląda na mocno rozłożone (jest bardzo dużo korzeni powietrznych i widać, że storczyk się odradza, a widok basal keiki wskazuje na to, że roślina próbuje się ratować). Moja propozycja jest taka by przyciąć trzon i wsadzić wraz z korzeniami, które są powyżej do nowego podłoża- doniczkę dać nową takiej samej wielkości lub dobrze wymyć i wyparzyć starą. Ponadto, proponuję zrobić trochę dodatkowych dziur po bokach doniczki. Basal keiki musi jeszcze pozostać przy "matce" ze względu na brak swoich własnych korzeni.
paulinessm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 lut 2015, o 16:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wełnowiec - wełnowce na storczyku

Post »

natka_211 dziękuję za rady:) jeśli mozesz podpowiedz mi prosze w ktorym miejscu go podciac? Jestem totalnym laikiem -,- aa i czy posadzic go w keramzyt czy w zwykle podloze( kupilam z substrala jakies kokosowe:) ) Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Wełnowiec - wełnowce na storczyku

Post »

W tym drugim miejscu było by lepiej. Generalnie chodzi o to by jak najwięcej korzeni zostało. Podłoże substrala? Mam złe wspomnienia z tym podłożem-ziemiórki, gnicie korzeni itd. Jak masz keramzyt to ja na twoim miejscu użyłabym keramzytu. Tylko zanim go użyjesz to sparz go gorącą wodą, a następnie jeszcze przepłucz. Na koniec zostaw go w czystej wodzie na 30 min by nasiąkł porządnie.
kanika-klo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2016, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wełnowce

Post »

Witam,
od niedawna mam 2 storczyki, z czego jeden zachorował. W internecie nie mogę znaleźć żadnej pasującej do objawów choroby. Może ktoś mógłby mi pomóc? Otóż najmniejsze listki robią się brązowe, a w korzeniach widoczne są w jego górnej i dolnej części równolegle ułożone pasma białych chyba szkodników lub ich jaja wyglądające jak białe przecinki. Na spodniej stronie liście pojawia się niewiele nalotu przypominającego trochę watę. Będę wdzięczna za pomoc!
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Ziemiórki w doniczce

Post »

To mogą być wełnowce..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Sasanka30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2017, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

wełnowiec na orchideach

Post »

witajcie, czy ktoś może mi "sprzedać" sprawdzony sposób na pozbycie się wełnowca ze storczyków? Probowałam już wielu sposobów zaczytanych w internecie. Przecieralam liście denaturatem, spryskiwałam wodą z szarym mydłem, wodą z sodą oczyszczoną, a nawet chemicznych oprysków jak karate zeon i to cholerstwo ciągle wraca :( najgorzej, że zbierają się w zagięciach łodyg, pod liśćmi i wszędzie tak gdzie ciężko się dostać. Za chwilę wykończy mi wszystkie storczyki :(
Sasanka30
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: wełnowiec na orchideach

Post »

Użyj środka olejowego Promanal. Nie jest toksyczny dla otoczenia a doskonale radzi sobie z tym szkodnikiem rozpuszczając jego woskową otoczkę odcina od tlenu. Wnika nawet w najmniejsze szczeliny. Pryskaj również kwiaty, bo tam też lubia przebywać. Każdy nowo zakupiony storczyk pryskam profilaktycznie Promanalem od czasu kiedy żona kupila wełnowce, do których kwiatek był tylko skromnym dodatkiem :wink: . Czasem można kupić już gotowy rozcieńczony preparat w butelce z rozpylaczem, ale wychodzi sporo drożej niż stężony. Kupując 250 ml możesz zapłacić do 30 zł a kupując litr zapłacisz 35-37 zł. Jeżeli masz inne rośliny czy krzewy ozdobne kup większą porcję. https://poradnikogrodniczy.pl/promanal- ... bojczy.php
Awatar użytkownika
Sasanka30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2017, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: wełnowiec na orchideach

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Nigdzie nie słyszałam o tym środku więc skoro polecasz to chętnie wypróbuję bo tego małego, bialego świństwa jest już pełno i całe liście się kleją :(
Sasanka30
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: wełnowiec na orchideach

Post »

Liście umyj wpierw wodą bo na tym syropie mogą się rozmnożyć grzyby.
MateuszC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 maja 2020, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Storczyk puszcza dziwne i popękane liście.

Post »

Witam. Mama dała mi pod opiekę storczyki, które stały na południowym i wschodnim oknie. Od długiego czasu mają popękane liście w jeden wypuszcza takie jak by były chore. Przesadziłem je w nowe podłoże do storczyków a wcześniej obciąłem puste i suche korzenie a te zdrowe zostawiłem. Wcześniej były doniczki włożone do kolorowych osłonę do storczyków. Storczyki stoją blisko wschodniego okna balkonowego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk puszcza dziwne i popękane liście.

Post »

Jak wyglądają korzenie, sprawdź czy nie ma szkodników oraz jak wygląda sytuacja z nawożeniem.
Przy wschodniej wystawie, postaw na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”