Przesadzanie storczyka

x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Zgadzam się, tylko czarodzieje producenci potrafią takie cuda robić, że im rosną bezproblemowo, ale i tak nie w 'ziemi do kwiatów' tylko w sphagnum
Obrazek

Zadbane i w odpowiednim podłożu rosną dość szybko, czego dowodem jest moja przesadzona miesiąc temu multiflora, którą uwielbiam za girlandy kwiatów :) (w typie Cassandra alba) - już wypuszcza nowy liść. Ja akurat jestem zwolenniczką przygotowywania podłoża własnoręcznie, a nie korzystania z kupnego, ale to już inna sprawa
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

A ja napiszę tak....

Storczyki potrafią się dostosować nawet do najmniej odpowiednich warunków i też takich przeczących ich pochodzeniu, tylko że z początku zwykła ziemia będzie na tyle lekka, że rok da radę, później będzie coraz gorzej.
Oczywiście można robić testy, męczyć roślinę i pewnie da radę ale to trzeba mocno obserwować roślinę, kiedy przyjdzie ten moment, że będzie już mieć dość i korzenie zaczną gnić, bo się uduszą...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Mam pytanie odnośnie gotowego podłoża dla storczyków - które Waszym zdaniem jest lepsze: "Compo" czy "Kronren" - wiem, że pora jesienna nie jest odpowiednia na przesadzanie, sadzenie storczyków, ale muszę to zrobić, bo mój storczyk puścił keiki i planowałam tą keiki (nie wiem czy to się jakoś po polsku odmienia) oddzielić i wsadzić wiosną tego roku do oddzielnej doniczki, ale na tej keiki wyrósł pęd kwiatowy, który dokładnie 23 marca zakwitł dwoma kwiatkami - a nie chciałam nic kombinować w czasie kwitnienia - i dopiero teraz zrzuca te kwiatki (po ponad pół roku) - więc chcę wykorzystać moment oddzielenia keiki i posadzenia do oddzielnej doniczki. No i dlatego pytam o podłoże, gdyż wybrałam się do sklepu z zamiarem zakupu, ale nie kupiłam, bo niestety worki, w których się znajdują (tych firm) nie są przezroczyste i nie można podejrzeć co tam w środku tak naprawdę jest. Poradźcie, proszę.
A tu zdjęcia przekwitających kwiatów na keiki
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Kup na allegro korę śródziemnomorską, jest dostępna o różnej frakcji. Używałem jednego i drugiego podłoża, ale najlepsza wychodzi sama kora.
Osobiście przesadzam storczyki w zasadzie przez cały rok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2805
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też przesadzam przez cały rok w zależności co potrzebuję. Z podłoża sklepowego dawno zrezygnowałam robię własne. Potrzebne składniki zakupuję w internecie.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ninia, korzenie długaśne, prawda? i każdy w inną stronę :) do tego duuuże liście. Trzymam kciuki, żeby po odcięciu dały radę bez uszczerbku.
Co do kory - jeśli potrzebujesz błyskawicznie, to zajrzyj do małego zoo/akwarystycznego. Mają bardzo dobrej jakości korę sosnową to terrarium 'Terrun' i widzisz co kupujesz.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Na allegro od dłuższego czasu kupuję korę i też wiem co kupuję, mogę śmiało polecić każdemu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ponad miesiąc temu pytałam w tym wątku o podłoże do storczyków dla moich keiki - zakupiłam wtedy czipsy kokosowe drobne (tylko to dostałam w sklepie na "już") i dodałam kilka kulek keramzytu - po miesiącu mogę stwierdzić, że keiki mają się bardzo dobrze.
Ale teraz przyszedł czas na przesadzenie roślin matecznych od tych keiki do nowego podłoża. Chciałabym dowiedzieć się w jakich proporcjach powinnam dodać każdego z tych składników na doniczkę (najlepiej w %):
- kora śródziemnomorska (kupiłam grubą i drobną),
- keramzyt,
- węgiel drzewny (kupiłam w sklepie internetowym z akcesoriami dla storczyków - ponieważ wiem, że jest on dodawany do gotowego podłoża dla storczyków, więc pomyślałam, że może i warto go dodać również do takiego podłoża domowej roboty),
- czipsy kokosowe.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

W przypadku zwykłych falenopsisów nie ma potrzeby kombinować z podłożem. Wystarczy jak wymieszasz obie frakcje kory śródziemnomorskiej. Mam też dwa, czy trzy falenopsisy eksperymentalnie w mieszankę kory i keramzytu i różnicy specjalnie nie widzę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też tak uważam, sama kora w zupełności wystarczy. Tylko wymocz ją przed posadzeniem storczyka.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dzięki, a jeśli chodzi o ten węgiel drzewny to ile go dodać na doniczkę 12 cm? - na pewno muszę/chcę go dodać, bo u mnie spora wilgotność w domu (dużo kwiatów) i temp. zazwyczaj o tej porze roku 18-21°C a na parapecie 16-20°C, więc podłoże tak szybko nie przesycha.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Mam takie same warunki, też dużo roślin i nigdzie w żadnym storczyku nie mam węgla drzewnego. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy jak albo dasz korę o większej frakcji albo będziesz rzadziej namaczać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

A co ma dać węgiel drzewny w mieszance z z korą w doniczce? Przecież to silny adsorbent, w dodatku często produkowany jest niekoniecznie na bazie czystego drewna, reakcje z wodą mogą być naprawdę różne w dłuższym okresie czasu. Jeśli Ci wilgoć doskwiera to postaw najtańszy pochłaniacz wilgoci. Rozumiem, że z wentylacją chyba masz kłopot.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”