Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Lady H
500p
500p
Posty: 953
Od: 7 sie 2014, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Keramzytu nie próbowałam ..Natomiast 2 tyg.temu przeniosłam do seramisu basalka który nie chciał rosnąć w normalnym podłożu i widzę że ma się dobrze :) Oklapłe listki się usztywniły i wyrastają kolejne.Nie wiem co będzie dalej ;:218 Do wiosny musi być w tym seramisie a potem zadecyduję czy tak już na zawsze czy do podłoża ..
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ostatni kupiłam podłoże subs i pełno w nim larw ziemiórek było. Kiedyś byłam z niego zadowolona, duże kawałki prawie zero miału, a teraz masakra. Zawsze warto wyprażyć podłoże w piekarniku lub mikrofali, wszystkie robaczki w wysokiej temperaturze zostaną wybite.

Jak masz oklapłe listki to warto robić im okłady z mokrych wacików kosmetycznych. Ostatnio uratowałam dzięki nim listki storczyka przyprażonego przez słonko, były bardzo miękkie i oklapłe.
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

jarha pisze:Kochana ;:196
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ;:180
Jeszcze uściślę, jak jesteśmy w temacie :D Rozumiem, że hodując storczyka w keramzycie zamaczać go też tak co 7 - 10 dni na 15-30 minut. To chyba będzie widoczne kiedy podłoże będzie suche.

Co ile podlewać? Dokładnie Ci nie powiem. Każdy z nas ma inne warunki w domu jeśli chodzi o temperaturę czy wilgotność. Obserwujesz podłoże i korzenie. Jeśli chodzi o keramzyt to robi się coraz jaśniejszy jak oddaje wilgoć. Obserwuj kolor podłoża i korzeni (srebrne korzenie oznaczają potrzebę podlania). Poza tym ja np dodatkowo dotykam doniczkę. Jeśli czuję wilgoć to mimo, że korzonki są już srebrne to wstrzymuje się z podlewaniem jeszcze 1 dzień czy też 2.

Seramis tak jak i keramzyt ma tę samą właściwość. Wchłania i oddaje wilgoć.

Zgodzę się również z Meiss, że podłoże substral itp jest kiepskiej jakości. Owszem bawiłam się w zapiekanie takiego podłoża ale mimo wszystko jest one kiepskie (poza tym nieprzyjemny zapach unosi się podczas zapiekania). Szybciej się rozkłada, jest więcej miału niż grubej kory w składzie i poza tym istne zoo można znaleźć w takim podłożu (najczęściej ziemiórki).
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Taki problem mam :) Mam przekwitającego falenopsisa, któremu wyłażą korzenie z doniczki do tego stopnia, że się przewraca.
Kwiat jest ogromny, sam pęd kwiatowy ma około 70 cm, liście też wielkie i ciężkie. W tej chwili przekwita i wymyśliłam, że go przesadzę do większej doniczki, żeby go ustabilizować trochę.
Styczeń to niezbyt dobra pora, ale już raz mi spadł z parapetu bo taki ciężki jest, a nie chciałabym, żeby mu coś się stało.
Poradźcie proszę, czy czekać do wiosny, czy przesadzać i czy ewentualnie wszystkie korzenie powinny być w podłożu po przesadzeniu?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Do wiosny, już nie zostało tak daleko. :wink:
Spokojnie storczyk wygląda na zdrowego. Cierpliwość czyni mistrza. :D
Ustabilizuj go jakoś, a jak to nie pomoże, to go ewentualnie przesadź. Tylko przy przesadzaniu uważaj na korzenie, by ich nie połamać, jak i pędu kwiatowego. Może też zacząć nagle zrzucać kwiaty, jeżeli teraz się na to zdecydujesz. Popsute, suche korzenie(jeżeli takie będą w środku) wytnij do zdrowej tkanki i zasyp cynamonem, lub węglem drzewnym. Nie podlewaj przez 10-14 dni. Używaj cynamonu wyłącznie na miejsca cięć.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

To wszystko wiem, zastanawiam się tylko jak ja wcisnę te wszystkie korzonki do doniczki nowej.

Kwiaty i tak gubi bo przekwita, cały pęd był w kwiatach.

Chyba jednak poczekam do wiosny:)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Ja proponuję wstawić go w tej plastikowej doniczce do ciężkiej ceramicznej słonki. W ten sposób w spokoju i względnie bezpiecznie doczeka do wiosny :wink: A jeżeli chodzi o samo przesadzanie- ja zawsze miałam z tym problem :? W tym przypadku nie próbowałabym zasłaniać tych wszystkich wystających korzonków, bo na mój gust, są to korzonki powietrzne. Można by ew. przesadzić w doniczkę o rozmiar większą i niech sobie storczyk sam zadecyduje, czy chce pchać się korzeniami w podłoże, czy w niebo :D

P.S. Bardzo podoba mi się ta hybrydka. Jest podana jej nazwa na doniczce? ;:204
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Na razie to ja go przywiązałam do półki drewnianej, na której stoi :D Ceramiczna osłonka zabierze światło korzeniom w plastiku.

Nie było niestety nazwy na etykiecie, tylko phalaenopsis. Sama takiego wcześniej nie widziałam, dostałam go w prezencie pod choinkę, był widoczny z daleka, takie ma kwiaty w porównaniu z normalnym falkiem (nie miniaturką):


Obrazek

A z tymi korzeniami masz rację - nie będę ich cisnąć do podłoża, co ma wyjść i tak wyjdzie :)
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przesadzanie storczyków

Post »

Piękny ;:167

A jak dasz sporo większą ceramiczną osłonkę, to światło i tak dotrze. U mnie tak stoi sporo storczyków i nie ma problemu z ich... hmmm... zielonością korzeni :lol:
akasha_wl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 cze 2015, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Początkujący miłośnik storczyków znowu prosi o pomoc :)

Ponad miesiąc temu przesadziłam swoje dwa storczyki do nowego podłoża, bo stare się rozkładało (nowe podłoże to podłoże piniowe z mikoryzą), co ewidentnie zrobiło im dobrze, bo pojawiły się młode liście, przyrosty na korzeniach i zaczątek pędu kwiatowego. Wydaje mi się jednak, że to nowe podłoże zbyt szybko wysycha - korzenie po poniedziałkowym podlaniu (namaczanie) już są koloru wskazującego na konieczność kolejnego podlewania (chociaż na doniczce od strony okna jest jeszcze trochę wilgoci) i w związku z tym nie wiem co robić. Do tej pory podlewałam je raz w tygodniu, podlewać częściej? Zdjęcia z wczoraj:

Obrazek Obrazek Obrazek

Przy okazji zapytam jeszcze o dwa nowe nabytki, które kupiłam ostatnio "używane" - oba rosną krzywo, przez co trudno mi ustawić je na parapecie, poza tym jeden ma bardzo dużo korzeni (waga doniczki też o tym świadczy), więc planuję je przesadzić. Jeden właśnie przekwita, więc poczekam chwilę i po problemie, ale drugi ma stary pęd kwiatowy, który właśnie wypuścił dwie odnóżki - czy przesadzanie go w tej chwili to dobry pomysł?


Obrazek Obrazek Obrazek
przemek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 cze 2015, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ze swojej strony mogę dodać, że w przypadku, gdy chciałem podprostować storczyka a nie chciałem przesadzać to podpierałem go kijkiem, takim jakim jest kwiat podtrzymywany do momentu, aż się sam stabilizował w tej pozycji.
w00da
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 wrz 2015, o 20:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Witam ;:7
Zaczełam interesować się storczykami od roku i tak prawie co miesiąc nabywałam jednego, a jest ich juz 10.Przez ten czas powoli przekwitały i u niektórych najmłodszych jest masa kwiatów a u reszty zostały pędy zielone lub zasuszone. w przełomie tego czasu popuszczały sporo korzeni i każdy po listku. :) Ale niestety żadnego pędu. Wszystkie mają w świetnej formie liście. Stwierdziłam ,że zajrzę im do środka i niestety każdy storczyk miał pognite środkowe korzenie i gąbkę. A na zewnątrz wyglądały tak zdrowo..(nie przelałam ich, nawet te kupione w ten sam dzień przesadzania wyglądały tak samo od środka co moje roczne) Poobcinałam chore korzenie zasypałam cynamonem, wsypałam na dno doniczek trochę keramzytu i grubą kore. Martwię się ,że mogłam zaszkodzić im takim ścięciem korzeni... Czy mogę się spodziewać ,że kwiaty opadną? A może uciąć kwiaty żeby się nie wysilały? Teraz pewnie cały swój wysiłek przeznaczą na dojście do siebie po wycince korzeni..?
Pozdrawiam :)

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=61&t=89406" onclick="window.open(this.href);return false;
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Teraz już nic z tym nie zrobisz, korzenie wycięte. Storczyk się zregeneruje i będzie ok. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”