Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Witam
Jestem tu nowa, mam 4 phalenopsisy i jestem w nich zakochana
mam pytanie odnośnie mojego pierwszego, którego dostałam 8 marca br.
przekwitł na początku czerwca, dałam mu odpocząć i ok połowy września wypuścił 2 nowe pędy na których obecnie sa juz pąki po 5 na jednym pędzie,
moje pytanie brzmi: czy teraz mogę go przesadzić? czy jest pewne ze wtedy straci pąki-nie chciałabym tego bo bardzo czekam na kwitnienie,
rozważam przesadzenie ponieważ ma za małą doniczkę, stanowczo za duzo korzeni a za mało podłoża w doniczce...
pąki rosną bardzo powoli i własnie w za ciasnej donicy upatruję tego przyczynę,
dodatkowo dzis zauważyłam że na wystających z doniczki korzeniach jest ciemno brunatny nalot( osad z kranówki , która podlewam?)
nie wiem co robić, pomóżcie proszę!
Aska
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Dodam jeszcze że kwiat puszcza drugi nowy pęd od nasady,
korzenie w doniczce sa zielone zdrowe choćczęść jest tez zgnitych...
Awatar użytkownika
Mogra
50p
50p
Posty: 70
Od: 18 paź 2012, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

asii pisze:Witam
Jestem tu nowa, mam 4 phalenopsisy i jestem w nich zakochana
mam pytanie odnośnie mojego pierwszego, którego dostałam 8 marca br.
przekwitł na początku czerwca, dałam mu odpocząć i ok połowy września wypuścił 2 nowe pędy na których obecnie sa juz pąki po 5 na jednym pędzie,
moje pytanie brzmi: czy teraz mogę go przesadzić? czy jest pewne ze wtedy straci pąki-nie chciałabym tego bo bardzo czekam na kwitnienie,
rozważam przesadzenie ponieważ ma za małą doniczkę, stanowczo za duzo korzeni a za mało podłoża w doniczce...
pąki rosną bardzo powoli i własnie w za ciasnej donicy upatruję tego przyczynę,
dodatkowo dzis zauważyłam że na wystających z doniczki korzeniach jest ciemno brunatny nalot( osad z kranówki , która podlewam?)
nie wiem co robić, pomóżcie proszę!
Aska
Witam :wit
Najlepiej gdybyś wstawiła zdjęcie rośliny, bez tego nikt nie może określić w jakim stanie jest twój storczyk i czy na pewno jest potrzeba jego przesadzenia. Druga sprawa, pędy storczyków rosną powoli, dodatkowo teraz jest też mało słońca co spowalnia ich wzrost. Kolejna sprawa storczyki to rośliny, które lubią ciasne doniczki. Brązowy nalot na korzeniach mogę się założyć, że to od wody.
Pozdrawiam Monika Obrazek
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Witam
dołączam zdjęcia mojego falenopsisa.
http://imageshack.com/a/img819/9376/wrfr.jpg
http://imageshack.com/a/img600/8601/t0tg.jpg
http://imageshack.com/a/img855/8601/9gzb.jpg
http://imageshack.com/a/img809/8596/0y3a.jpg
http://imageshack.com/a/img835/848/2mvg.jpg

Chciałam zapytać, czy jest konieczność jego przesadzenia? Czy poczekać, aż przekwitnie?
Co sie dzieje z liśćmi i nowym pędem?
Zauważyłam jakby dziurki, wgryzienia zarówno na liściach jak i nowym rosnącym pędzie.
https://imageshack.com/i/jjtmfnj
Dodam, że mój problem jest dziwny i dla mnie trudny, ponieważ nie znajduję żadnych szkodników na moim storczyku.
Wiele się na tym forum oczytałam o szkodnikach i po objawach byłam pewna, że to wciornastek lub/i przędziorek no ale..
dokładnie go obejrzałam i nic, żadnych widocznych gołym okiem żyjątek, więc nie wiem co robić bo widać skutki, ale nie widzę przyczyny.
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Ja bym go nie przesadzała, szczególnie dokąd kwitnie.Pąki w storczykach rozwijają się powoli.
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Dziekuje za odpowiedz!!
Jeszcze mam takie pytanie na przyszlość, też tyczące sie moich pozostałych Phal.
czy powinno sie przesadzac storczyki-jeśli juz sie to robi do doniczki o jeden rozm wiekszej czy można, jeśli kwiatek jest duzy i szybko rośnie do jeszcze większej?
pozdrawiam!
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Nie jestem ekspertem, ale z tego co wyczytałam na forum to przesadzamy storczyki tylko w razie konieczności i do jak najmniejszej doniczki do jakiej zmieszczą się korzenie. Są to więc ekstra roślinki dla mnie :lol: - nie za często podlewać , unikać przesadzania i pięknie kwitną. Pozdrawiam
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
Awatar użytkownika
Meiss
500p
500p
Posty: 766
Od: 4 paź 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: LB

Re: Przesadzanie storczyka do nowego podłoża

Post »

Z tym przesadzaniem to nigdy nie wiadomo, ale ogólnie doniczka o rozmiar większa chyba powinna być. Bo w za dużej często storczyk zaczyna marnieć (zmieniają się warunki życia korzeni i np podłoże gorzej schnie, bo jest go więcej).
Ja osobiście przesadzałam storczyki do tych samych doniczek, po zrobieniu porządków z korzonkami.
Awatar użytkownika
paola1a
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1089
Od: 10 paź 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Na początek - pytanie ....

Post »

Moim storczykom korzenie wychodzą górą, jest ich już zdecydowanie za dużo. Cza na przesadzenie tylko do jakiej ziemi , i jak to zrobić -są jakieś specjalne wytyczne?
Paulina
Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Za długi storczyk

Post »

Cześć piszę do Was w sprawie następującej.
Otóż zastanawia mnie czy powinnam już przesadzić tego storczyka, od dołu widać że stracił już dużo liści poza tym korzonki w doniczce tak zarosły (mchem?), że ich nie widać.

W razie przesadzania, trzeba by go zasypać głębiej żeby nie było widać łysej łodygi?? Tak się to robi?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Skrzacik3
100p
100p
Posty: 154
Od: 7 mar 2014, o 15:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Za długi storczyk

Post »

Ja na pewno zobaczyłabym lepiej korzonki schowane pod mchem. Bo nie widać. Czy mają jeszcze miejsce na rośnięcie? Bo jeśli tak, to ewentualnie zmieniłabym podłoże i w ten sposób "głębiej" go wsadziła.
Czekając na porady innych doświadczony forumowiczów spróbuj zobaczyć i ewentualnie zrobić zdjęcie korzeni w podłożu.
i pytanko: Czy pęd kwitnie?
Pozdrawiam serdecznie
Skrzacik3 - storczyki
justynka852
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 8 kwie 2014, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Za długi storczyk

Post »

Ja bym go przesadziła do większej doniczki. Przy okazji podcięłabym korzonki już przeschnięte i również wsadziłabym go głębiej w doniczkę, a efekt będzie zadowalający. :wink:
Awatar użytkownika
flicka_
100p
100p
Posty: 136
Od: 15 lip 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Za długi storczyk

Post »

Jeśli chcesz posadzić go głębiej to w moim odczuciu istnieją dwa rozwiązania:
1. Odmłodzenie storczyka, poprzez przycięcie trzonu. ( więcej na ten temat możesz znaleźć wpisując w wyszukiwarce hasło: odmładzanie storczyka. Podaam ci przykładowy link, żebyś wiedziała, co mam na myśli: http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2 ... index.html
2. posadzenie do głębszej doniczki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”