Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Odkopuję temat, żeby nie zakładać nowego. Wyszukiwarka nie znalazła odpowiedzi na moje pytanie.

Jakie storczyki trzymacie w koszyczkach? Od czego zależy, czy storczyk będzie miał w nich dobrze?
Na forum znalazłam tylko wzmianki o Vandach w takich ?doniczkach?. Czy ktoś tak uprawia phalenopsisa?
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

hmmm myślę, że Phal mógłby się dostosować, ale uprawiając tak skazujesz się na częstsze namaczania takiej doniczki, gdyż automatycznie będą tak tylko duże kawałki kory. Phal. zniesie większą wilgotność podłoża przez dłuższy czas dlatego używa się zwykłych doniczek w których robi się trochę małych dziurek.
Awatar użytkownika
Nawarona
50p
50p
Posty: 89
Od: 12 lip 2017, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

zabkamarta, dziękuję za odpowiedź!
Kłączę wyrazy szacunku,
Asia
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przesadzanie storczyka

Post »

Witam :wit
mam pytanie. Czy ten storczyk potrzebuje już nowej doniczki? Dodam, że jego korzenie przyrosły do osłonki. Pozdrawiam i proszę o radę. :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Do jakiej osłonki? Ja tutaj widzę tylko doniczkę. Co do wielkości korzeni to zależy jak sytuacja wygląda w środku bryły korzeniowej. Storczyki wolą ciasne doniczki, ale jeśli w środku też będzie dużo zdrowych korzeni to przesadziłbym do o rozmiar większej doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ja bym przesadziła do doniczki o rozmiar większej. Przed przesadzeniem porządnie namoczyć korzenie.
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przesadzanie storczyka

Post »

Wyjęłam go z osłonki do zrobienia zdjęcia :P dlatego jest sama doniczka. Przyznam się szczerze, że dłuższą chwilę się męczyłam aby go wyjąć i to tez sprowokowało mnie do zadania pytania na forum. Pomyślałam, że to może nie za dobrze, że ma taki ścisk. Korzenie przyrosły do osłonki, zresztą metalowej, emaliowanej. Storczyk nie należy do mnie. Wiem, że nie był namaczany w celu podlania tylko po prostu podlewany. Przy czym woda, a dokładnie jej nadmiar, nie był z niego wylewany. Co do doniczki, czy są jakieś numery? czy mam po prostu na oko wziąc większą?
Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Oczywiście, że wsadzenie doniczki do ciasnej osłonki jest podstawowym błędem. Korzenie muszą oddychać, zwłaszcza w przypadku storczyków. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie doniczki na podstawku.
Drugi błąd to trzymanie wody w osłonce, cud że ten storczyk żyje...
Nie ma kolejnych numerów jeśli chodzi o doniczki. Standardowo rośliny (a przynajmniej większość) jest sadzona w doniczki o średnicy 12cm. Następnym rozmiarem jest 14 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Ba, nawet więcej. Wszystkie storczyki były tak podlewane (zresztą nadal są) i kwitną obłędnie.
;:oj
dziękuję za rady ;) ;:196 Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Kwitnienie storczyków akurat nie zawsze oznacza dobrej kondycji. Bywa, że storczyk mający słaby system korzeniowy kwitnąc chce przedłużyć żywot w postaci nowych roślin. Oczywiście w warunkach domowych jest to praktycznie niemożliwe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Przesadzałam niedawno Dendrobium phalaenopsis i zdziwilo mnie to, że korzenie były wrośnięte w duży drewniany okrągły (kokosowy?) klocek, cały nasiąknięty wodą jak gąbka. Rozłupywałam go po kawałku i usuwałam, bo tak nakazywała mi intuicja, ale intuicja mogła mnie zawieść, bo wprawdzie mam storczykowe doświadczenie, ale tylko falenopsisowe. Sporo korzeni oczywiście oderwało się. Czy spotkaliście się z takim klockiem?
W najbliższym czasie będę przesadzać Dendrobium nobile, pochodzące być może od tego samego producenta i boję się, że, że rośliny mogą być posadzone w ten sam sposób.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Też z czymś takim się już spotkałam i właśnie trzeba było zrobić to co uczyniłaś. Właśnie miałam to przy Dendrobium.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Dziękuję za potwierdzenie, że nie zrobiłam jakiejś głupoty, bo już zaczęłam mieć wątpliwości i planowałam w przyszłości zostawić to drewienko, gdyby się trafiło. Nie byłoby problemu, gdyby było suche, ale to było jak gąbka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”