Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
slimax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2009, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dziękuje za szybki odzew.
Tak - ma jeden odrost niemal tak wysoki jak ten chory.
Nie mam go przy sobie ale chyba jest też trzeci zupełnie mały, przy czym wydaje mi sie że to jest tak zrośnięte ze sobą że nie ma szans ich rozdzielić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nie rozdzielaj, młode psb czerpią składniki odżywcze ze starych, nawet jak stracą wszystkie liście.
Możesz oczywiście spróbować postąpić, jak napisała Demeter, ale cudów raczej bym nie oczekiwał.
Wszystko zależy od warunków jakie posiadasz, miltoniopsisy preferują temperatury powyżej 20 stopni przez cały rok i wysoką stałą wilgotność powietrza, między 60 - 70%. Ja mam dla nich za niską, w okresie jesienno - zimowym nie przekracza 20 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Myślę, że jeśli nawet się nie uda i za jakiś czas będziesz musiał miloniopsisa wyrzucić, bo może tak być, zdarza się, to pobaw się w reanimację. Zyskasz doświadczenie i wiedzę - rzeczy bezcenne. Wyrzucić zawsze zdążysz. Mam miltoniopsisa, rośnie, kwitnie nie jest taki straszny :D może liście czasem mu się zharmonijkują, ale kwiaty są duże i pięknie pachną (wstawiałam tu gdzieś jego zdjęcie na forum). Odizoluj go tylko od reszty i nie zniechęcaj się za szybko: najdłużej czekałam na keiki z pseudobulw dendrobium nobile, które leżały na płasko na mchu. Przez ponad rok nic, po roku postawiłam je w pionie i ruszyły ;:138 Powodzenia
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Liście zmieniające się w harmonijkę to właśnie objawy niższej niż wymaganej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dlaczego mikoryza jest taka dobroczynna? Nie wiedząc, że to mikoryza natychmiast bym przesadził :shock:.
Moje storczyki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Bo korzenie storczyków w naturze żyją w symbiozie z grzybami. Mikoryza w dużym skrócie zwiększa chłonność korzeni. Oczywiście pleśń odpada.

Poczytaj ten wątek:
viewtopic.php?f=18&t=4673&hilit=Mikoryza
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Z mieszkania wyprowadzającej się koleżanki trafił wczoraj wieczorem pod śmietnik cały dorobek jej życia czyli kilkadziesiąt doniczek ze storczykami ;:145
Sytuacja była nagła, nie było szans wszystkiego zabrać. Wszystkie były kwitnące, trafiły na śnieżycę, w nocy było - 5, zostały w międzyczasie przez kogoś poobrywane z kwiatów,niektóre ktoś wyrzucił z doniczek na gołą ziemię zabierając doniczkę, połamano im liście, powywracano.
Pytanie - czy taki storczyk jeszcze odżyje? Namawiam koleżankę żeby jeszcze po to jechała, ale ona już odpuściła twierdząc że nie ma szans. A mnie tak strasznie przykro. Może da się coś jeszcze zrobić?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

- 5 raczej je zabiło...
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ratowanie storczyków

Post »

No niestety. I tak nie wiemy czy te co wzięliśmy po transporcie w takich warunkach przeżyją. Jak tylko się uda to będziemy je wydawać,ale p?ki co te listki wyglądają kiepsko. O kwiatach nawet nie wspominam bo to już nie przypomina kwiat?w. Jest kilka tych powietrznych, one były bez doniczek, rosły w takich plecionkach wiszących, tu najbardziej się boję o korzenie, bo wszystko na wierzchu. Niby owijalyśmy wszystkim czym się dało ale i tak wyszło to kiepsko.
Inne rośliny też ucierpiały ale znacznie mniej chyba ( się okaże pewnie po jakimś czasie).
Sowka2018
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 sty 2019, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam wszystkich :)

chciałam zapytać o mojego storczyka. Zaczynam z nimi przygodę dlatego czarna plama na łodydze trochę mnie zmartwiła.
Mam go od maja, kwiat utrzymywał sie bardzo długo bo aż do końca sierpnia, potem opadł a pędy pozostają zielone do tej pory.
Podlewam przegotowana odstana woda, z odżywką substral, raz na 3 podlewania. Zazwyczaj co 7 dni, chyba że korzenie są zielone to przedłużam, teraz czasem i co 2 tyg, jedynie zraszam liść co kilka dni.
Ostatnio jak pisałam wcześniej pojawiła się czarna plama na łodydze, i chciałam zapytać co zrobić?
Jest jeszcze jeden mały szkopuł, a mianowicie w doniczce są dwie rośliny. Nie rozdzielałam ich bo bałam się że jak rozdzielę to się jakieś choróbsko wda. A pomimo tego i tak, dostało czarna plamkę i dwoje liści już opadło.
Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Gnije trzon, niewiele już można zrobić. Teoretycznie możesz wyciąć obszar zgnilizny, ale podejrzewam że weszła zbyt głęboko. Niemniej nie masz dużo do stracenia.
Jakie ma stanowisko, jak daleko stoi od okna? Patrząc na młode liście ma je małe, czyli za mało światła.
Koniecznie trzeba je rozsadzić osobno, żeby choroba grzybowa nie przeszła na drugiego storczyka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zeskrobać do żywego zielonego i posmarować anty/grzybem - tak radzą rosjanki na swoich filmikach na you tube , a strorczyki mają dorodne i urodziwe - ale przyznam że sama tak nie próbowałam, może ktoś inny coś jeszcze podpowie

ooo Norbert był szybszy :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Tu nie da się tylko zeskrobać, tutaj trzeba wycinać. Ta plama najprawdopodobniej sięga bardzo głęboko. Stąd opadanie liści...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”