Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Storczykowi pozostał ostatni liść.Reszta liści wychodzi z pędu kwiatowego i prawdopodobnie za jakiś czas powinny pojawić się korzenie i będzie można rozdzielić ale jak zadbać o tego ostatniego liścia który pozostał ? Czemu wcześniejsze zgubił?co robić? Bardzo proszę o radę....
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Niewłaściwe warunki uprawy, podlewanie, infekcja grzybowa może szkodniki, które są często słabo dostrzegalne.
Jeśli zdajesz pytania warto napisać o warunkach uprawy i pielęgnacji, bo niewiele można wywnioskować z Twojego zapytania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Storczyk stoi i jest uprawiany tak jak inne z którymi jest ok...
Zastanawiam się czy te młodziki można oderwać i jakoś ukorzenić z tego pędu kwiatowego żeby je uratować?
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Niestety nie możesz ich oddzielić bo nie mają korzeni. Na marginesie widzę że są w kiepskim stanie. Co się dzieje z rośliną mateczną?
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Niestety nic już chyba si nie da zrobić. Pęd z którego wyrastają jest uschnięty od nasady. Wiec nie płyną nim już żadne substancje odżywcze do keiki. Korzeni raczej już nie puszczą. Noi pozostałe storczyki które widać na zdjęciu tez raczej w dobrym stanie nie są. Widać po oklapnietych liściach. To ze ci coś kwitnie nie znaczy ze jest zdrowe. Nie znam twojego sposobu uprawy., ale mysle ze pozostałe tez długo nie pożyją...pamiętaj ze storczyków nie pielęgnuje się tak jak inne rośliny. Poczytaj o pielęgnacji. Na twoim miejscu przesadzałabym wszystkie, ucięła zgniłe korzenie bo na pewno jest ich mnóstwo i zadbała o wilgotność powietrza. A jak chcesz ratować roślinę mateczna to odłącz keiki, choć mysle ze już z nią nic nie będzie. Podejrzewam zgniły trzon
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Faktycznie Ola ma rację, nie zauważyłam że ta łodyga schnie. I faktycznie reszta storczyków wygląda jak marsz żywych trupów ;:145

Jedyne co mogę poradzić na keiki to tnij pęd i ułóż na tacy ze stałe mokrym keranzytem i może pojawią się korzenie zanim keiki się przekręcić...
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam :wit ostatnio kupiłem sobie storczyka phalaenopsisa. Niestety byłem zmuszony go przesadzić, ponieważ gdybym tego nie zrobił to wszystkie korzenie by zgniły. Przesadziłem więc storczyka do nowego podłoża ale niestety został może 1 korzeń, który jest żywy, a dwa pozostał, które kilka dni temu były również ledwo żywe-zgniły.
Przez to liście storczyka nie są tak sztywne i twarde jak były w dzień zakupu. Boje się czy storczyk sobie poradzi czy też trzeba go będzie ewentualnie wziąć nad naczynie z wodą? No nie wiem, w każdym bądź razie proszę Was o pomoc. :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Poczytaj ten wątek, poświęcony ratowaniu w keramzycie:
viewtopic.php?f=29&t=35814
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Też polecam reanimacje w keramzycie
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Witam ponownie. Na jednym ze storczyków na korze i na korzeniach pojawiło się takie coś. Co to może być? Czg muszę go jak najszybciej przesadzić :(

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

To jest mikoryza, czyli bardzo dobre grzybki jeśli chodzi o uprawę storczyków. Zostaw niech sobie rośnie ;:215
slimax
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2009, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Proszę pomóżcie przy diagnozie i ratowaniu Miltonii.
Dwa dni temu zawuważyłem że środkowy liść na głównym psb zgnił a drugi zaczyna brązowieć :(
Na lisciach pojawiły się pojedyncze czarne plamki.
Korzenie wyglądają chyba na dość zdrowe.
Załączam zdjęcia, proszę napiszcie co robić?
Kąpiel w Topsinie, dwa dni suszenia i do nowego podłoża?

https://drive.google.com/file/d/1gJH3dO ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1KiCC1r ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/15avpLd ... sp=sharing

Liść: https://drive.google.com/file/d/146_jsb ... sp=sharing
demeter1
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Korzenie nie wyglądają na złe, ale nie wiem, czy nie pleśnieją? Najbardziej niepokoi mnie ten liść zbrązowiały od pseudobulwy - od środka rośliny. To może być np. fuzarioza. Na twoim miejscu próbowałabym wyciąć to co martwe i chore posypać cynamonem miejsca cięć, wykąpać w topsinie, osuszyć i posadzić w keramzyt w semi-hydro. U mnie się to sprawdza i dwa okazy cambrii tak odratowałam. Ale ja nie wiem jakie ty masz warunki: u mnie w dzień jest ciepło i jasno, z nocnymi spadkami temperatury i pracują wentylatory. Jeśli masz niską temperaturę w domu musisz zadbać o bardziej suche warunki (np. keramzyt nie będzie cały czas mokry, przynajmniej na początku). Powodzenia
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”