Ratowanie storczyków,reanimacja cz1.

Zablokowany
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Absolutnie nie zgadzam się ze wsadzaniem korzeni powietrznych do doniczki. Jak to ma pomóc roślinie? W naturze storczyki nie rosną w doniczkach tylko całe są na zewnątrz. Te korzenie są przystosowane do bycia poza doniczka. Jak je wsadzisz do doniczki ryzykujesz gnicie. Do tej pory dobrze się miały bedac na zewnątrz, spełniają swoją funkcję, wyglądają zdrowo, nie ma po co im na siłę zmieniać środowiska. Jak będą chciały to same wejdą do doniczki
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Olcia84 ja też nie mogę się tutaj z Tobą zgodzić. Jeśli storczyk straci korzenie główne, funkcję pobierania wody przejmują korzenie powietrzne. Zresztą to nie mój pomysł, ale zaczerpnięty z tego forum. Nie raz trafiłem na taką informację. Poza tym, jakbyś poobserwowała rozwój tych korzeni u falenopsisów, to niektóre same pchają się w głąb doniczki - zdarzyło mi się parę razy - i nie zauważyłem, żeby gniły...
Jedna rzecz, jeśli chowasz korzenie powietrzne trzeba zapewnić podłoże z większych kawałków kory i unikać wszelkich włókien. W czasie regeneracji, storczyk powinien wypuścić zarówno nowe korzenie podziemne jaj i powietrzne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Upchnęłam delikatnie jednego. Ze trzy godziny jezdziłam po mieście i kupiłam korę piniową dla orchidei (jmp flowers) bo wszystko inne z torfem było albo drobnica. Poobcinałam zniłki,pomaziałam węglem. Nie wiem czy nie za duża doniczka,bo 16cm. Kupiłam też 12. Tak to wygląda teraz.
https://imageshack.us/i/pmxGIyKSj

hm.. moze jednak za duża ta doniczka? https://imageshack.us/i/poCL4aIdj

byłam też w sklepie budowlanym. No spoko storczyli po 11zł. Wszystkie w turbo wełnowcach.Pan mówi,że taka im dostawa przyszła. Byłam potem w hipermarkecie, myślę sobie,że zobaczę kwiatki.. no i zobaczyłam cuuuudneeego storczyka. Taki własnie jak mój,obsypany kwiatami,ogromnie grube pędy kwiatowe, jakis taki przerośnięty. Nie no myślę sobie kij.. kupię.. ale po wczorajszej lekturze forum zobaczyłam na korzenie i część już była przegniła, no i też miał wełnowca.
Kurcze. Ale taki obłędny był,że kręciłam się dookoła niego i kręciłam. Mam jeden pokój w którym nie mam kwiatów,nawet się zastanawiałam czy by go tam nie wstawić i nie spróbować powalczyć.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

norbert76 pisze:Jeśli storczyk straci korzenie główne, funkcję pobierania wody przejmują korzenie powietrzne.[....]W czasie regeneracji, storczyk powinien wypuścić zarówno nowe korzenie podziemne jak i powietrzne.
Całkowicie się z tym zgadzam.
iskraiskra pisze:Nie wiem czy nie za duża doniczka,bo 16cm. Kupiłam też 12
Jeżeli Ci się uda to wyjmij i włóż do 12-ki. Storczyki muszą mieć ciasno. U mnie wszystkie rosną w 12-kach, tylko najstarszy który ma 5 lat i 12 liści ma 15-kę. Pędy kwiatowe poucinaj.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Uda się raczej :) Właśnie coś mi się wydaje,że storczyki raczej wolą ciasnotę. On bidny i tak szoku dostanie,z powodu braku glonów,to niech może chociaż ma podobną doniczkę ;)

---2 gru 2017, o 16:55---

Czemu mam poucinać pędy kwiatowe?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Bo osłabiają roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Edytuję,bo przyciełam tak na czuja. W sumie nie mam nic do stracenia,bo i tak by umarł, a faktycznie lepiej żeby się na korzeniach skupił niż na kwiatach. Tata mi wlasnie mówił,że on tym śmieciowym storczykom obcinal korzenie pogniłe i pędy kwiatowe bez oporu. "podlewał" spryskiwaczem.
Przepraszam,że Was tak męczę,ale pierwszy raz w życiu zapałałam miłością do storczyka,którego prawie sama usmierciłam :roll:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Jak utniesz nad trzecim oczkiem to dasz mi możliwość zbyt szybkiego odbicia. Ja ostatnio jak reanimowałam obciełam przypadkowo jeden nad trzecim oczkiem a dwa pędy nad drugim. I niestety zamiast zająć się korzeniami to on mi odbił z oczka do kwitnienia. I teraz żal to ułamać bo obciąża roślinę niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Krócej go przycięłam. Pędy są krótsze od lisci, wychodzi mi nad drugim oczkiem jakoś.
Rozlożyłam na częsci pierwsze uciętego pączka..jakie on ma piękne te kolory :o
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Piękne kwiaty więc super że mu dajesz drugą szansę. Daj znać za miesiąc lub dwa jak tam reanimacja ;:138
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Marto, mam nadzieję,że wrzucę kiedyś jego zdjęcia zdrowego i kwitnącego :)
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ratowanie storczyków

Post »

norbert76 pisze:Olcia84 Jeśli storczyk straci korzenie główne, funkcję pobierania wody przejmują korzenie powietrzne. (...)Poza tym, jakbyś poobserwowała rozwój tych korzeni u falenopsisów, to niektóre same pchają się w głąb doniczki .
Otóż to Norbert. I właśnie dlatego uważam że nie należy ich na siłę samemu wsadzać do doniczki. Korzenie powietrzne pobierają wilgoć z powietrza. Maja swoją funkcje. Dlatego w środowiskach bardziej wilgotnych jest zazwyczaj korzeni powietrznych więcej. W domach o niskiej wilgotności jest ich zazwyczaj mniej, bo te nowe które rosną , same się do doniczki pchają w poszukiwaniu wilgoci. Ale zwróć uwagę na to że mają czas do adaptacji. Wrastają w podłoże stopniowo. Obserwuję swoje storczyki codziennie, i widzę że są takie które powietrzne korzenie pchają do środka, są też takie które te ze środka pchaja z powrotem na zewnątrz. Ale to się dzieje stopniowo. Korzenie powietrzne mają nieco inna strukturę niż te w doniczkach. Często nie robią się zielone przy podlewaniu. Wola oddychać. Lubią inne warunki niż te w doniczce. Ja jestem zdania, że storczyk sam wie czego chce. Jeśli "wyczuje" że w pobliżu będzie miał więcej wilgoci w okolicach doniczki to sam skieruje te korzenie do środka ( pod warunkiem że wilgotności w powietrzu nie będzie miał wystarczająco). Dlatego właśnie uważam że korzenie powietrzne powinny być w powietrzu ale koniecznie trzeba im zapewnić wysoką wilgotność. Wtedy spełnia swoją funkcję. Czy muszą zgnić gdy się je tam wsadzi? Nie muszą. Ale jak warunki w doniczce będą miały dużo bardziej odmienne od tych na zewnątrz to prawdopodobieństwo jest duże.

To ciekawe że mamy podobna wiedzę o zachowaniach i budowie storczyków, a wyciągamy odmienne wnioski :D na tym chyba polega piękno tego hobby. :uszy
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Olcia Tak, jak napisałem i napisała później Ekspresja, korzenie powietrzne nie tylko pobierają wodę z powietrza, ale też pełnią rolę awaryjną, wtedy kiedy z różnych przyczyn dojdzie do utraty korzeni głównych. I teraz skoro roślina sama wpycha je w podłoże, znaczy się że nie są tak łatwe na gnicie, jak uważasz. Sam musiałem przy reanimowaniu kilku falenopsisów w przypadku dwóch musiałem posadzić głębiej, bo gdy je dostałem, to musiałem praktycznie odciąć zdecydowaną większość korzeni głównych. Oba storczyki przeżyły, wypuściły nowe korzenie główne i powietrzne, więc można i tak reanimować storczyka. Kwestia, żeby w tak posadzonym storczyku, była bardzo dobra wentylacja, a korzenie powietrzne szybko obsychały, wtedy storczyk pobiera wodę i szybciej się regeneruje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”